10 lutego 2020

Dlaczego USG piersi jest obowiązkowym badaniem dla kobiet - Nie gadaj tylko o tym, tylko badaj!

Choć pozornie wydaje się, że do regularnego badania piersi żadnej kobiety namawiać nie trzeba, to jednak nadal odnotowujemy w Polsce tysiące przypadków nowotworów, których dzięki wczesnemu wykryciu można było zapobiec. Dziesiątki kampanii społecznych, edukacja pacjentów, publikacje w mediach, promowanie badań przez gwiazdy -  nawet tak szeroko zakrojone działania okazują się niewystarczające. Co naszym zdaniem jest kluczem do sukcesu? Edukacja, która daje wzrost świadomości!

Być może to efekt szumu komunikacyjnego, może też wynik natłoku informacji, ale trzeba przyznać, że czasem naprawdę trudno wyłuskać konkretne wskazówki dotyczące badania piersi. USG piersi, a może mammografia? Czy to w ogóle są dwa różne badania? A może najlepiej po prostu najlepiej badać się sama, a gdy coś nas zaniepokoi dopiero myśleć o bardziej dokładnych metodach? Dobrze wiemy jak trudne bywa ustalenie faktów, szczególnie tych medycznych. Dlatego poniżej postaramy się opisać najważniejsze z nich.

USG piersi to nie to samo co mammografia

Bardzo wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy USG piersi i mammografią, a jest ona zasadnicza. Przy mammografii używa się fal rentgenowskich, które są inwazyjne, a tym samym nie można badania wykonywać cześciej niż raz na dwa lata. USG piersi zaś jest całkowicie nieinwazyjnym zabiegiem z uwagi na używanie fal ultradźwiękowych. Jest bezpieczne i nie musimy zachowywać żadnego odstępu czasowego przed kolejnym badaniem. Lekarz wykonujący USG piersi jest w stanie w sposób jednoznaczny ocenić w jakim stanie jest gruczoł sutkowy i czy wystąpiły najmniejsze nawet zmiany chorobowe.

USG piersi

USG piersi - zobacz więcej informacji o zabiegu

Monitoruj swoje zdrowie regularnie

Oczywiście powinniśmy się badać samodzielnie, ale to absolutnie nie wyklucza konieczności badania przez lekarza, który potrafi profesjonalnie ocenić nasze zdrowie. Podstawą jest też oczywiście reakcja na wykryte w czasie domowego badania niepokojące sygnały. I nie chodzi tu wyłącznie o alarmowe, takie jak zgrubienie, guzek czy powiększenie pachowych węzłów chłonnych. Warto też reagować na zmiany w kształcie piersi, kolorze skóry czy marszczeniu się skóry, zaczerwienienie, obrzęki, wciągnięcie brodawek lub wyciek z nich, jak również nagle pojawiająca się asymetria w budowie piersi. Nawet jeśli nie dotyczy nas żądna z powyższych sytuacji powinnyśmy, oprócz samodzielnego badania, decydować się na dokładniejsze badanie, pod okiem specjalisty.

USG piersi to podstawowe badanie dla każdej kobiety

Podstawą jest regularnie wykonywane USG piersi. Po 20 roku życia powinniśmy wykonywać je przynajmniej raz nad dwa lata, po trzydziestym roku życia raz w roku, a po ukończeniu 40 lat raz na pół roku. W tym wieku oprócz regularnie wykonywanego USG zalecamy raz na dwa lata wykonać badania mammografem. To zalecenie ogólne. Panie z historią raka piersi w rodzinie powinny wykonywać USG piersi dwukrotnie cześciej.

W jakim momencie cyklu kobieta powinna wykonywać badanie USG? Wbrew pozorom ma to kolosalne znaczenie. Piersi nabierają wody w drugiej połowie cyklu zaburzając obraz badania. Dlatego koniecznie trzeba je robić w pierwszych 12 dniach cyklu. Podobnie jak czas cyklu, nawet zwykłe perfumy czy dezodorant mogą zaburzyć obraz. Nie stosujmy ich więc przed badaniem. O co jeszcze powinniśmy zadbać przygotowując się do badania USG piersi? Zapiszmy sobie podstawowe informacje na temat historii naszej miesiączki, przebytych ciąży, ewentualnych zaburzeń, jak również zadbajmy o zebranie informacji na temat ewentualnego stosowania leków hormonalnych. Badanie trwa kilkanaście minut. Następnie lekarz powinien omówić

Znaczenie ma również, kto nas bada

Wbrew pozorom to naprawdę ważne. Lekarz, któremu powierzamy nasze zdrowie powinien nie tylko umieć obsługiwać urządzenie, ale również być wysoce wyspecjalizowany w przeprowadzaniu badania i odczytywaniu jego wyników. Lekarz zajmujący się od lat wyłącznie USG piersi potrafi nie tylko doskonale wykonać zabieg, ale jest świadomy również szeregu czynników, które mogą wpływać na badanie takich jak etap cyklu, przeprowadzone przez Pacjentkę z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej, przebyte choroby. Warto również wykonywać je zawsze u tej samej osoby, ponieważ świadomość zmian w ciele Pacjenta w tym przypadku może również częściowo rzutować na diagnozę.

W klinice Dr Szczyt Chirurgia Plastyczna postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych Pacjentek i zaproponować im cotygodniowe wizyty u dr Antoniny Lisowskiej, wybitnej radiolog, która w każdą środę wykonuje w naszej klinice zabiegi USG piersi. Dr Lisowska bierze regularnie udział w międzynarodowych szkoleniach oraz kongresach w zakresie mammografii i profilaktycznego leczenia raka piersi. Współtworzy „breast unit” pod kierownictwem konsultanta krajowego ds. Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz Kierownika Zakładu Radiologii w CSK MSWiA w Warszawie. Z dumą informujemy, że od stycznia przyjmuje w klinice na ul Waflowej 7a, gdzie pomaga nam dbać o zdrowie i dobre samopoczucie naszych Pacjentek.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności