plastyka brzucha
Dermatoskopia

Dermatoskopia

Diagnostyka znamion skórnych - dla zdrowia i urody
Diagnostyka znamion barwnikowych skóry powinna być dla każdego człowieka naturalnym badaniem wykonywanym raz na jakiś czas, tak jak inne badania sprawdzające stan naszego zdrowia. Skóra chroni nasz organizm przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Powinniśmy za to odwdzięczać się jej należytą troską.

Co to są znamiona barwnikowe?

Znamiona barwnikowe skóry to płaskie bądź mniej lub bardziej wypukłe zmiany w obrębie skóry różnej wielkości. Mogą mieć od milimetra do kilku lub kilkunastu centymetrów. Mogą być wrodzone lub powstają z biegiem czasu. Mogą mieć charakter złośliwy lub całkowicie nie zagrażać zdrowiu i życiu. Obecne na skórze każdego człowieka w postaci piegów, plamek, kropek, brodawek powinny być traktowane z należytą uwagą, ponieważ mogą przerodzić się w zmiany  nowotworowe.

Jakie są rodzaje znamion skórnych?

Znamiona barwnikowe płaskie – nie dają żadnych dolegliwości i nie są wyczuwalne, ponieważ znajdują się płasko w skórze. Rosną wraz ze wzrostem ciała. Pojawiają się od urodzenia. Niektóre z nich tzw. atypowe, posiadają cechy niepokojące i mogą przekształcić się w czerniaka.

Plamy soczewicowate – różnej wielkości plamy o kolorze od jasnobrązowego do ciemnobrunatnego. Są nieco większe od piegów występują na skórze w grupach, szczególnie w rejonach najbardziej narażonych na ekspozycje słoneczną. Powstają w wyniku starzenia się skóry lub działania promieni słonecznych. Plamy posłoneczne mogą z czasem zniknąć, starcze pozostają trwale na skórze. Złośliwe plamy soczewicowate bywają początkiem czerniaka.

Znamiona błękitne skóry mają bardzo głęboko umiejscowiony barwnik. Występują zwykle na twarzy lub kończynach, często u dzieci. Mogą mieć barwę od jasnoniebieskiej do czarnej i często przypominają czerniaka.

Znamiona skórne ten rodzaj znamion występuje niezwykle często. Mają kolor zbliżony do barwy skóry, jasnobrunatny aż do bardzo ciemnego. Znamiona te mogą być gładkie, wypukłe, brodawkowate, guzowate i porośnięte włosami. Nigdy nie przekształcają się w zmiany nowotworowe.

Diagnostyka znamion skórnych

Wszystkie znamiona barwnikowe  należy chronić przed uszkodzeniem i promieniowaniem UV. Należy je też regularnie badać u dermatologa. Tylko wtedy wzrasta Twoje bezpieczeństwo, że jeśli nawet znamię przerodzi się w formę złośliwą to szybka diagnoza rokuje szanse na wyleczenie.

Jak wygląda diagnostyka znamion skórnych?

Diagnostyka znamion barwnikowych czyli dermatoskopia znamion to nieinwazyjna metoda oceny znamion barwnikowych (pieprzyków) oraz wykrywania złośliwego nowotworu skóry (czerniaka). Pozwala na wykrycie znamion atypowych i wczesnych postaci nowotworu.

Dermatoskopia polega na oglądaniu w powiększeniu skóry i zmian w jej obrębie. Dzięki specjalnej technice badania można dokładnie  ocenić rodzaj zmiany i ewentualnie zakwalifikować do wycięcia . Dzięki badaniu niekiedy można uniknąć biopsji zmian skórnych.

Jakie są wskazania do dermatoskopii?

  • duża ilość znamion na ciele (powyżej 50),
  • stwierdzone znamiona atypowe,
  • stwierdzony zespół znamion atypowych,
  • jasna karnacja i duża ilość zmian barwnikowych na skórze,
  • częste przebywanie na słońcu i korzystanie z solarium,
  • jeżeli w Twojej rodzinie występował nowotwór skóry, szczególnie czerniak.

Profilaktyka czerniaka (melanona malignum) obejmuje kontrole dermatoskopowe jeden raz w roku u dermatologa, samokontrolę  przynajmniej 1 raz na 6 miesięcy i stosowanie prawidłowo fotoprotekcji powyżej lub równiej 30SPF.