Chirurgia naczyniowa

Skleroterapia piankowa

Pozbądź się żylaków bezboleśnie

Usuwanie żylaków niekoniecznie musi wiązać się z ingerencją chirurgiczną oraz długotrwałą rekonwalescencją. Być może w Twoim przypadku wystarczy jedynie kilka specjalnych zastrzyków, aby w najbliższym sezonie wakacyjnym eksponować swoje zgrabne nogi. Skleroterapia piankowa, polega na nastrzykiwaniu żylaków środkami powodującymi ich zarośnięcie, tzw. obliterację. Ostrzyknięty żylak kurczy się i zamyka przepływ krwi, dzięki czemu szpecąca siatka naczyń całkowicie zanika. Przy zabiegu stosowane są strzykawki wyposażone w bardzo cienkie igły, dzięki czemu cały zabieg jest prawie bezbolesny — nie wymaga znieczulenia.Metoda ta zazwyczaj stosowana jest w początkowym okresie choroby, kiedy głównymi objawami są niewielkie żylaki oraz teleangiektazje. Najczęściej stosowanymi środkami podczas skleroterapii są polidocanol lub siarczan tetradecylu. W przypadku skleroterapii większych żylaków, a więc żył o średniej i dużej średnicy (powyżej 4 mm) podaje się powietrze, które rozpręża środek, dzięki któremu powstaje tzw. pianka. Opisany zabieg nazywany jest obliteracją piankową — wykonywany jest pod kontrolą aparatu USG. Zadowalający efekt estetyczny może wymagać dokonania kilku zabiegów — w zależności od posiadanych rozległości zmian (w trakcie jednego zabiegu można maksymalnie wstrzyknąć pięć ampułek środka farmakologicznego).

W określonych sytuacjach również większe żylaki mogą być leczone tą metodą. Skleroterapia nie jest jednakże zabiegiem, który może być stosowany w każdym przypadku i u każdego pacjenta. Dzięki szeroko dostępnej diagnostyce USG żył kończyn dolnych, można zakwalifikować pacjenta do odpowiedniego sposobu leczenia żylaków.

Zalecane jest, aby przed zabiegiem nie używać balsamów / maści na kończyny dolne. Kilka dni przed skleroterapią należy powstrzymać się od golenia nóg.

Po terapii należy unikać dłuższego stania oraz siedzenia. Przez kilka tygodni warto zrezygnować z ciepłych kąpieli i przebywania w saunie. Zalecane jest noszenie rajstop uciskowych, które wspomogą szybką regenerację.

Najczęściej zadawane pytania

Najbardziej spektakularne efekty są w czasie samego zabiegu kiedy naczynia po wstrzyknięciu pianki znikają praktycznie natychmiast. Jednakże po zabiegu na skutek podrażnienia ścian naczynka żylne są bardziej widoczne. Z czasem zmiany bledną i znikają. Czas ten jest indywidualny i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy pamiętać o stosowaniu preparatów przeciwutleniających stosowanych po zabiegach miejscowo  i fizykoterapii w ośrodkach w których jest ona dostępna. Trzeba pamiętać, że zabieg skleroterapii piankowej jest procesem w którym uczestniczy cały zespół specjalistów począwszy od diagnostyki poprzez zabieg a kończąc na fizykoterapii i kosmetologii.

Nie potrzeba specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo. Po zabiegu nie jest wymagane zwolnienie a aktywność fizyczną należy utrzymywać na stałym poziomie.

Efekty zabiegu zależą od rozległości i ilości niewydolnych naczyń, które poddaje się zabiegowi. Większość poszerzeń żylnych znika sukcesywnie trwale jednakże czasami zabieg trzeba powtarzać cyklicznie co kilka lat.

Zabieg może powodować podrażnienie skóry na niewielkim obszarze. Czasami może dojść do chemicznego podrażnienia skóry w miejscu wstrzyknięcia środka. Raz na kilkadziesiąt tysięcy przypadków może dojść do zapalenia żył głębokich, ale stosując seroterapię piankową uzyskuje się środek stabilny, który nie ma tendencji do migracji tak jak substancja płynna przez co minimalizuje się ewentualne powikłania. Nie powinno się stosować skleroterapii w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.

Tak. To stosunkowo bezpieczny zabieg obarczony niewielką ilością powikłań. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Polega na podaniu środka sklerotyzującego połączonego z niewielką ilością powietrza, który podrażnia ścianę naczynia krwionośnego a w konsekwencji powoduje jego zamknięcie. Po łączenie z powietrzem w postaci pianki zapobiega m.in. przemieszczaniu się substancji do układu głębokiego i zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 30 minut
Wymagane badania --------
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w klinice wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja --------
Zdjęcie szwów --------
Zmiana opatrunków --------
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Skleroterapia piankowa - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Skleroterapia piankowa (usuwanie pajączków na nogach) 500 PLN

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności