Medycyna estetyczna

Resurfacing

Alternatywa dla botoksu

Resurfacing twarzy przeprowadzany z wykorzystaniem specjalnego, erbowo-yagowego lasera to ciekawa alternatywa dla botoksu czy liftingu. Pozwala on na uzyskanie bardzo dobrych efektów. To zabieg uznawany za mało inwazyjny i w pełni bezpieczny. Co ważne, po jego wykonaniu można od razu wrócić do domu.

Kto może zdecydować się na zabieg?

Laserowy resurfacing twarzy to rozwiązanie polecane w szczególności osobom narzekającym na wiotką skórę twarzy. Zabieg pozwala również na pozbycie się problemu szarej i ziemistej cery bez blasku. Dzięki niemu przestają być widoczne: blizny potrądzikowe, zmiany pigmentacyjne, blizny chirurgiczne, jak również bruzdy i zmarszczki.

Na czym polega zabieg?

Resurfacing polega na usuwaniu wierzchniej warstwy skóry, a do przeprowadzenia go wykorzystuje się laser Alma Harmony XL PRO, który emituje wiele mikroskopijnych wiązek. Oddziałują one na cerę, wywołując efekt termiczny. To oznacza, że w miejscach, do których dociera wiązka lasera, dochodzi do odparowania naskórka i części skóry właściwej. W ten sposób tworzą się mikrokolumny uszkodzeń. Między nimi skóra zostaje nieuszkodzona, a to znacząco przyspiesza proces gojenia i rekonwalescencji oraz stymuluje produkcję elastyny i kolagenu.

Przygotowanie do zabiegu

Do zabiegu resurfacingu należy odpowiednio się przygotować. Na miesiąc przed jego wykonaniem konieczne jest odstawienie preparatów z retinolem, izotretynoiną oraz innymi pochodnymi witaminy A. Trzeba też unikać wykonywania głębokich peelingów czy mikrodermabrazji. Przed planowanym resurfacingiem nie należy się opalać oraz stosować kosmetyków mających w składzie kwasy lub witaminę C. Na tydzień przed zabiegiem powinno się unikać preparatów z dziurawcem i nagietkiem, dotyczy to także ziołowych herbatek.

Jak wygląda zabieg?

Przed wykonaniem zabiegu wyznaczony do leczenia obszar skóry jest znieczulany kremem pod opatrunkiem okluzyjnym, co trwa średnio 40 minut. Resurfacing nie jest bolesny, choć może być odczuwalne delikatne pieczenie, kłucie, szczypanie lub ciepło. Standardowo trwa on 15, maksymalnie ok. 45 minut, w zależności od powierzchni skóry. Po skończonym zabiegu na poddawane leczeniu miejsca nakładany jest regenerujący preparat ochronny. Pacjent może od razu wyjść do domu, obserwacja nie jest konieczna.

Pełna rekonwalescencja po wykonanym resurfacingu trwa ok. tydzień, jednak do aktywności zawodowej pacjenci zwykle wracają już po 2 dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra często jest zaczerwieniona i obrzęknięta, później pojawiają się małe strupki, które opadają po kilku dniach (nie należy ich zdrapywać). Makijaż można zrobić najwcześniej po upływie doby od zabiegu, a przez tydzień pacjent musi unikać czynności, które przyczyniają się do przegrzania oraz przekrwienia skóry. To m.in.: intensywny wysiłek fizyczny, gorące kąpiele i spożywanie alkoholu. Przez miesiąc wskazane jest stosowanie filtru UV 50.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu 15-90 min (w zależności od powierzchni)
Wymagane badania --------
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w klinice wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja Pełna rekonwalescencja trwa około tydzień, ale do aktywności zawodowej można wrócić zazwyczaj już po 2 dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Później mogą pojawić się strupki, które odpadną po kilku dniach, nie należy ich ścierać czy zdrapywać. Makijaż jest przeciwskazany przez dobę po zabiegu. Filtr UV 50.
Zdjęcie szwów --------
Zmiana opatrunków --------
Przeciwwskazania ciąża, świeża opalenizna, stosowanie samoopalacza leki przeciwkrzepliwe aktywne zmiany chorobowe skóry padaczka aktywna choroba nowotworowa wszczepiony rozrusznik serca skłonności do powstawania bliznowców bielactwo podrażnienie skóry w miejscu zabiegu stosowanie środków fotouczulających (pochodne witaminy A, antybiotyki z grupy tetracyklin, dziurawiec, nagietek)