Program eliminacji blizn

Usuwanie blizn

Umów się na e-konsultację

+48 22 654 90 60

konstancin@drszczyt.pl

Laserowe usuwanie blizn - pooperacyjnych i purazowych

Każda operacja pozostawia bliznę. Za to, jak będzie ona wyglądać po zagojeniu, czy będzie gładka i praktycznie niewidoczna, czy nierówna i pozaciągana, odpowiadają włókna kolagenowe, ich ilość oraz ułożenie przestrzenne. A to z kolei zależy w przeważającej mierze od możliwości regeneracyjnych skóry każdego z nas.

Dzięki zastosowaniu specjalistycznych zabiegów, można wpłynąć na te możliwości i spowodować, by blizna szybciej się zagoiła, a jej ostateczny wygląd, był zbliżony do skóry zdrowej.

W trosce o najwyższą jakość w naszych szpitalach, proponujemy Państwu program specjalistycznych zabiegów (PSM – Plastic Scar Management), których celem jest zmniejszenie widoczności blizn pooperacyjnych.

Blizna pooperacyjna zazwyczaj tworzy się przez kilka tygodni. Proces kształtowania się blizny zajmuje ok roku. Po tym okresie wygląd blizny już się nie zmienia.

Pierwsze kilka tygodni po operacji to najlepszy czas aby wpływać na wygląd blizny. Dzięki specjalistycznym zabiegom takim jak: fala uderzeniowa, ultradźwięki, laser frakcyjny CO2, mobilizacja, kinezjotaping oraz LLT, ustawionym w odpowiedni schemat terapeutyczny, można modelować kształtującą się bliznę i na bieżąco ją korygować, aby uzyskać najlepszy efekt estetyczny.

Terapia dostosowywana jest zawsze indywidualnie do pacjenta.  Każdy przypadek poprzedzony jest konsultacją. W większości przypadków program eliminacji blizn zaczynamy w dniu usunięcia szwów, czyli 7 dni po operacji i trwa on przez 12 tygodni.

Częstotliwość zabiegów, to jedno spotkanie tygodniowo. Po tym okresie zazwyczaj kończymy terapię, aby naturalne procesy kształtowania kolagenu, dokonały dalszej poprawy wyglądu blizn.

Stosowane zabiegi PSM:

Drenaż limfatyczny – ma za zadanie polepszyć krążenie krwi i limfy, przez co usprawnia funkcjonowanie organizmu

LLT (Low Laser Therapy) – polega na pobudzeniu naturalnych mechanizmów gojenia organizmu na poziomie pojedynczej komórki.

Terapia ultradźwiękami – pozytywnie wpływa na szybkość gojenia ran oraz na ułożenie kolagenu.

Fala uderzeniowa ESWT– rozluźnia nieprawidłowo formujące się włókna kolagenu. Terapia wykorzystuje stosunkowo silne bodźce i daje dobre rezultaty nawet przy bliznach częściowo uformowanych.

Mobilizacja blizn – ręczne rozciąganie tworzących się zrostów, stanowi uzupełnienie do innych terapii.

Laser frakcyjny CO2 – mikroskopijna wiązka laserowa “dziurkuje” bliznę setką mikrokraterów, pozostawiając pomiędzy nimi siatkę nieuszkodzonej powierzchni. Każdy obszar poddany działaniu wiązki laserowej, otoczony jest warstwą odwracalnie przegrzanego kolagenu, co zapoczątkowuje szybką przebudowę blizny.

Program korekcji blizn (PSM) – Standardowy plan zabiegów w tabeli poniżej. 
Standardowy program korekcji blizn obejmuje 8 zabiegów rehabilitacyjnych i 4 zabiegi laserem frakcyjnym CO2.
Informacji w sprawie zabiegów udzielają: dr Aleksandra Rymsza i dr Jacek Szwedo.

Najczęściej zadawane pytania

Nad jakością blizny można pracować również w domu, najważniejszy jest masaż blizny z dość intensywnym uciskiem. Kluczem do sukcesu jest regularność i dokładność.

Proces laserowej korekty blizny jest bardzo indywidualny, efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak aby osiągnąć optymalne rezultaty konieczne może być kilka sesji, zazwyczaj około 4.

Blizna po cięciu cesarskim to typowa blizna chirurgiczna. Celem zniwelowania jej widoczności można zastosować laser co2, laser Nd YAG, mikronakłuwanie czy falę akustyczną.

Blizny po usunięciu czyraków można leczyć jak wszystkie inne blizny chirurgiczne.

Podczas usuwania blizn przy pomocy lasera odczuwalny może być niewielki dyskomfort, ale specjalny krem znieczulający minimalizuje doznania bólowe.

Pracę nad minimalizacją widoczności blizny można rozpocząć gdy jest w pełni pokryta naskórkiem, zazwyczaj już około 2 tygodnie od zdjęcia szwów.

Ważne informacje

7 dzień (zdjęcie szwów) - drenaż limfatyczny/terapia ultradźwiękami/LLT 30 min
7 dzień (zdjęcie szwów) - laser frakcyjny CO2 15-30 min
II tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
III tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
IV tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
IV tydzień - laser frakcyjny CO2 15-30 min
V tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
VI tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
VII tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
VIII tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
VIII tydzień - laser frakcyjny CO2 15-30 min
IX tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
X tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
XI tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
XII tydzień - drenaż limfatyczny/terapia falą uderzeniową/mobilizacja blizny 30 min
XII tydzień - laser frakcyjny CO2 15-30 min

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności