28 stycznia 2024

Jak dbać o delikatną skórę pod oczami?

Okolica oka, z uwagi na swoją szczególną delikatność i podatność na wpływ różnych czynników, stanowi obszar twarzy wymagający szczególnej troski. To także miejsce narażone na przedwczesne objawy starzenia. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli przeciwdziałać i opóźniać te procesy, zaś wybrane metody z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, pomogą w redukcji widocznych, nieestetycznych zmian.

Dlaczego skóra pod oczami jest bardziej podatna na starzenie się?

Obszar skóry wokół naszych oczu stanowi wyjątkowo delikatną i cienką warstwę w porównaniu do pozostałej części twarzy. Osiąga ona grubość 0,5 mm, podczas gdy na innych obszarach twarzy, wartość ta wynosić może nawet około 2 mm. Ponadto, specyficzny typ i liczba gruczołów potowych i łojowych sprawia, że z wiekiem skóra łatwo ulega przesuszeniu, co dodatkowo uwidacznia proces starzenia. Cienka skóra w połączeniu z stosunkowo dużymi naczyniami sprawia, że są one bardziej widoczne, co ujawnia się jako cienie pod oczami. W miarę procesu starzenia się naszej skóry pod oczami występuje zastój limfy, a w konsekwencji skóra może stać się bardziej wiotka i podatna na opuchliznę. Dodatkowo, intensywność ruchów mimicznych mięśni wokół oczu, które są jednymi z najbardziej aktywnych w całym ciele, przyczynia się do powstawania charakterystycznych zmarszczek mimicznych.

Wszystko to sprawia, że proces starzenia się skóry w tym miejscu zachodzi znacznie szybciej, powodując utratę jędrności, właściwego nawilżenia i odpowiedniego kolorytu. Opadające powieki nadają twarzy zmęczonego wyglądu, a drobne zmarszczki wokół oczu dodają lat.

Czynniki wpływające na jej wygląd

Stan i wygląd skóry wokół oczu może być odzwierciedleniem zarówno naszego stylu życia, jak i uwarunkowań genetycznych. Wiele czynników wpływa na wygląd skóry w tym miejscu, zarówno pod względem zdrowia, jak i estetyki:

  • genetyka - skłonność do zmarszczek, utraty jędrności i wystąpienie opadających powiek mogą być uwarunkowane genetycznie, co sprawia, że niektóre osoby są bardziej podatne na procesy starzenia skóry wokół oczu;
  • ekspozycja na słońce - promieniowanie UVB i UVA jest głównym czynnikiem wpływającym na proces starzenia skóry. Długotrwała ekspozycja na słońce prowadzić do utraty elastyczności skóry, powstawania zmarszczek i przebarwień oraz dodatkowo zwiększa ryzyko występowania nowotworów;
  • niewłaściwa dieta - brak odpowiedniej ilości składników odżywczych, zwłaszcza antyoksydantów, ale też witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, może negatywnie wpływać na kondycję skóry i jej elastyczność;
  • brak snu - niewłaściwa ilość snu wpływa nie tylko na ogólną kondycję organizmu, ale również na wygląd skóry wokół oczu. Stan ten odzwierciedla się w postaci między innymi zmarszczek, opuchlizny i cieni pod oczami;
  • stres - stres ma bezpośredni wpływ na zdrowie skóry, przyczynia się do przyspieszenia procesów starzenia;
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry - używanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych może przyspieszyć procesy starzenia i prowadzić do powstawania podrażnień;
  • mimika twarzy - codzienna mimika twarzy, zwłaszcza częste mruganie, może wpływać na pojawianie się licznych zmarszczek wokół oczu;
  • używki - palenie papierosów jest jednym z czynników przyspieszających procesy starzenia skóry. Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym mogą prowadzić do utraty kolagenu i elastyny, co przekłada się na powstawanie zmarszczek i przedwczesne starzenie.

Skuteczne metody, które pomagają w redukcji cieni i opuchlizny

Oznaki starzenia się skóry w rejonie oczu często manifestują się poprzez pojawienie się cieni pod oczami i opuchlizny. Te niekorzystne symptomy mają swoje źródło między innymi w zatrzymywaniu się wody, ograniczonej cyrkulacji limfy oraz osłabieniu okolicznych tkanek. Elastyczność utracona w wyniku upływu lat sprawia, że powstają zmarszczki i pojawia się wiotka skóra, co sprawia, że objawy starzenia się są bardziej widoczne.

Jednak istnieje kilka skutecznych metod, które pomagają w redukcji cieni i opuchlizny, przywracając skórze zdrowy i promienny wygląd. Pierwszym krokiem jest zapewnienie sobie odpowiedniego snu i odpoczynku, co jest bardzo istotne dla regeneracji skóry i redukcji obrzęków. Zimne kompresy lub specjalne maseczki chłodzące pomagają zwężać naczynia krwionośne, co zmniejsza opuchliznę i łagodzi widoczność cieni. Ważne jest również picie odpowiedniej ilości płynów, nawodnienie skóry pomaga bowiem utrzymać jej elastyczność. Należy pamiętać też o zbilansowanej diecie oraz zapewniać oczom ochronę przed słońcem. Wskazane jest regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz wykonywanie delikatnego masażu, który poprawia krążenia krwi i limfy, co przyczynia się między innymi do zmniejszenia opuchlizny.

Jak wzmocnić skórę pod oczami?

Troska o skórę wokół oczu jest niezwykle istotna, gdyż regularna i odpowiednia pielęgnacja może znacząco wpłynąć na poprawę jej kondycji oraz zapobiec przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek i cieni. Jej podstawą jest regeneracja i nawilżenie. Jednak warto pamiętać, że wiele działań można dokonać w sposób małoinwazyjny, a głębsze zmiany wymagają bardziej zaawansowanych rozwiązań. Zabiegi oferowane przez współczesną medycynę estetyczną i chirurgię plastyczną, mogą być skutecznym rozwiązaniem dla osób poszukujących bardziej intensywnych rezultatów.

Jakie zabiegi pomogą w odmłodzeniu skóry okolic oczu?

W Klinice Dr Szczyt oferujemy kompleksowe i profesjonalne podejście do odmładzania skóry w delikatnej okolicy oczu. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych i bezpiecznych procedur, nasze zabiegi pozwalają osiągnąć znaczną poprawę kondycji skóry, przy jednoczesnym nacisku na bezpieczeństwo pacjenta.

Zabiegi iniekcyjne, takie jak toksyna botulinowa, stanowią jedno ze skutecznych narzędzi w redukcji zmarszczek mimicznych wokół oczu. Precyzyjnie wstrzykiwany preparat hamuje impulsy nerwowe, a więc działanie mięśnia, nie ograniczając całkowicie jego funkcjonowania, co prowadzi do wyraźnego odświeżenia wyglądu. Mezoterapia igłowa to z kolei metoda polegająca na wstrzykiwaniu pod skórę różnych substancji, takich jak kwas hialuronowy czy witaminy. Poprzez mikronakłucia skóry, stymulujemy procesy regeneracyjne, przywracając jej elastyczność i promienny wygląd. Kwas hialuronowy jako substancja wypełniająca, doskonale sprawdza się w redukcji cieni pod oczami oraz poprawie elastyczności skóry. Jego precyzyjne wstrzyknięcie w wybrane miejsca, pozwala uzyskać naturalny i harmonijny efekt wygładzenia. Osocze bogatopłytkowe to metoda oparta na wykorzystaniu preparatu pozyskiwanego z własnej krwi pacjenta. Dzięki temu zabiegowi stymulujemy procesy regeneracyjne, poprawiając koloryt skóry i redukując drobne zmarszczki okolic oczu.

W naszej ofercie znajdują się również zaawansowane zabiegi laserowe oraz hi-tech, takie jak terapia ultradźwiękami, mezoterapia mikroigłowa czy radiofrekwencja mikroigłowa. Każda z tych metod przyczynia się do poprawy elastyczności skóry i redukcji widoczności zmarszczek. Niekiedy konieczna jest głębsza ingerencja, a mianowicie plastyka powiek, przy czym możliwa jest - w zależności od potrzeby pacjenta - zarówno korekcja powiek górnych, jak i korekcja powiek dolnych. W przypadku, kiedy zmiany obejmują większy obszar, wykraczając poza granice możliwości plastyki powiek górnej i dolnej, możemy wykonać u pacjenta dodatkowe zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej do których należą lifting twarzy czy endoskopowe podniesienie brwi. Dzięki nim możemy odpowiednio między innymi podnieść opadające policzki czy linie brwi.  

Należy podkreślić, że każdy z wymienionych zabiegów jest dobierany indywidualnie do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Nasz zespół specjalistów dba nie tylko o osiągnięcie najlepszych efektów, ale również o pełne bezpieczeństwo procedur, zapewniając kompleksową opiekę na każdym etapie postępowania.

Zmarszczki, opuchlizna i cienie pod oczami nie tylko wpływają na estetykę, ale również mogą nadawać wrażenie zmęczenia i starszego, niż w rzeczywistości wieku. Dlatego warto zadbać o tę strefę, gdyż jej pielęgnacja oraz dostęp do skutecznych zabiegów estetycznych, może znacząco wpłynąć na nasze codzienne samopoczucie i pewność siebie.