22 września 2021

Rozstępy - czym są i jakie zabiegi na zmniejszenie rozstępów?

Rozstępy najczęściej kojarzą się z problemem kobiet po ciąży, jednak powodów ich występowania jest znacznie więcej. Przyjrzyjmy się więc bliżej problemowi rozstępów oraz zabiegom, dzięki którym w znacznym stopniu możemy poprawić stan naszej skóry, a dzięki temu czuć się i wyglądać lepiej.

Czym są i jak powstają rozstępy?

Rozstępy to pasma wrzecionowatej, pomarszczonej, rozwarstwionej skóry, które są pewnego rodzaju bliznami. Najczęściej występują w okolicach brzucha, ud, pośladków i ramion, ale mogą też dotykać innych części ciała. Głównym czynnikiem powstawania rozstępów jest gwałtowny przyrost masy ciała oraz zmiany hormonalne, takie jak zwiększenie w organizmie kortyzolu - hormonu stresu, wzrost poziomu estrogenów, ale także predyspozycje genetyczne czy niewłaściwe (niepełnowartościowe) odżywianie. Szybkie i nadmierne rozciąganie skóry sprawia, że włókna kolagenowe nie są w stanie wytrzymać takiego napięcia i po prostu pękają, tworząc w efekcie podskórne blizny, zwane właśnie rozstępami.

Powstawanie rozstępów można podzielić na dwa etapy - pierwszy z nich to faza zapalna, podczas której zmiany są różowe lub czerwone. Jest to jednocześnie najlepszy czas na stosowanie preparatów i zabiegów mających na celu zniwelowanie rozstępów. Etap drugi to faza zanikowa, podczas której rozstępy robią się biało-perłowe i tworzy się tzw. blizna zanikowa. W tej fazie konieczne jest już mocniejsze, bardziej inwazyjne działanie w celu zmniejszenia rozstępów.

Najlepsze sposoby na zmniejszenie rozstępów

Walka z rozstępami nie należy do najłatwiejszych. Konieczny jest dobór indywidualnych, odpowiednich metody w celu uzyskania jak najlepszych efektów końcowych. Dlatego chcąc pozbyć się rozstępów, należy odbyć konsultację specjalistyczną i ustalić indywidualny program zabiegów.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa w działaniu na rozstępy polega na ostrzykiwaniu ich substancjami aktywnymi o działaniu regenerującym i odżywczym (na przykład kwas hialuronowy, L-karnityna, biotyna, krzemionka, pirydoksyna), pobudzając je do naturalnych procesów naprawczych. To metoda przynosząca efekty rewitalizujące, poprawiające stan oraz wygląd skóry. Zmuszana jest ona do produkcji nowych włókien kolagenowych, rezultatem czego jest zwiększenie napięcia oraz poprawa elastyczności skóry w wybranym miejscu. Najlepsze efekty można osiągnąć wykonując zabieg na świeżych rozstępach, które maja postać czerwonych prążków, co nie znaczy, że nie działa na pozostałych etapach rozwoju rozstępów.

 

Najlepsze i najszybsze efekty można osiągnąć wykonując mezoterapię na świeże rozstępy, mające postać widocznych, czerwonych prążków, jednak ten zabieg sprawdzi się na każdym etapie ich rozwoju.

Osocze bogatopłytkowe

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego stosowany jest w redukcji rozstępów. Zastosowanie tego unikalnego materiału biologicznego pochodzącego z krwi pacjenta, znacznie poprawia kondycję skóry, wspomagając jej regenerację i przebudowę tkanek oraz przywracając piękny wygląd. Skóra staje się bardziej odporna na uszkodzenia i powstawanie nowych rozstępów, zaś te już istniejące ulegają zmniejszeniu i rozjaśnieniu.

Lasery frakcyjne

Wykorzystanie laserów w walce z rozstępami należy obecnie do jednej z najskuteczniejszych metod. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, które działają w podobny bądź całkowicie odmienny sposób. Laser frakcyjny umożliwia redukowanie rozstępów, przy czym powoduje mikroskopijne uszkodzenia, dochodzące aż do skóry właściwej. Impulsy światła lasera wnikają w głąb skory i pobudzają ją do regeneracji.

Innym zabiegiem jest niwelowanie rozstępów z wykorzystaniem innowacyjnego lasera o działaniu frakcyjnym nieablacyjnym. Laser ten nie działa na skórę termicznie ale mechanicznie, nie powodując przy tym żadnych oznak zabiegu i uszkodzeń naskórka. Zabieg ten nie wymaga także użycia znieczulenia, bowiem jest całkowicie bezbolesny. Laser pobudza skórę do produkcji nowego kolagenu oraz uzupełnienia wszystkich ubytków. Zalecana jest kilkukrotna seria zabiegów, zwłaszcza wtedy, gdy rozstępy są ‘starsze”.

Peelingi chemiczne

W leczeniu rozstępów zastosować można także peelingi chemiczne. Polegają one na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka, jego złuszczeniu i odnowie przy pomocy mieszaniny odpowiednio dobranych związków chemicznych o określonym stężeniu. W przypadku rozstępów najczęściej stosuje się kwas TCA. Preparat ten nakładany jest na rozstępy i pozostawiany na określony czas, by mógł wniknąć w głąb skóry.

Dzięki temu skóra nabiera zdrowszego, jaśniejszego wyglądu, spłycają się blizny, w tym także i rozstępy. Zaleca się wykonanie serii zabiegów dla uzyskania lepszych efektów redukcji rozstępów.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności