19 marca 2024

Rozstępy na brzuchu - jak się ich skutecznie pozbyć?

Rozstępy - drobne linie, które pojawiają się przede wszystkim na brzuchu, udach, piersiach czy biodrach. Najczęściej są one wizualnym świadectwem transformacji, przez które przeszło ciało podczas ciąży czy zmiany masy ciała. I choć są nieszkodliwe z medycznego punktu widzenia, to mogą być źródłem frustracji i obniżonej samoakceptacji. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg metod i technik, które mogą znacznie zredukować ich widoczność.

Rozstępy, te niepożądane znaki na skórze, są czymś więcej niż tylko estetycznym problemem. Stanowią one fizyczne świadectwo zmian w strukturze skóry, dotykając szerokiego spektrum osób - od kobiet w ciąży, przez dorastającą młodzież, po kulturystów i osoby doświadczające szybkich zmian wagi. Choć powszechnie uważane za typowo kobiecy problem, rzeczywistość pokazuje, że rozstępy nie wybierają płci. Ich pojawienie się może być zarówno efektem naturalnych procesów fizjologicznych, jak i wynikiem niektórych schorzeń. To, jak nasza skóra reaguje na ciągłe rozciąganie, zależy od wielu czynników, w tym genetyki oraz zmian hormonalnych.

Rozstępy – jak powstają i jakie są tego przyczyny

Rozstępy, medycznie znane jako striae distensae, powstają w wyniku rozciągania skóry. Proces ten obejmuje między innymi zmiany w ilości i ułożeniu kolagenu i elastyny oraz zmniejszenia unaczynienia w tym obszarze. Skóra, będąca naszym największym organem, wykazuje zdumiewającą zdolność do rozciągania się, dzięki obecności włókien kolagenowych i elastynowych. Gdy jednak proces ten jest zbyt intensywny lub zostaje przyspieszony, np. w wyniku szybkiego przyrostu masy ciała mogą nastąpić zmiany, które prowadzą do powstania na powierzchni skóry linii, widocznych jako wrzecionowate pasma, różniące się od otaczającej skóry.

Fazy rozwoju rozstępów

Rozstępy rozwijają się w trzech głównych fazach:

I faza - w jej trakcie powstają czerwone i lekko wyniosłe liczne zmiany, o różnej długości i szerokości, określane jako striae rubrae – rozstępy czerwone (trwa ona około 3 miesiące);

II faza – rozstępy zmieniają kolor na sinoczerwony, mają tendencję do wydłużania się;

III faza – stopniowo następuje przekształcenie w striae albae – rozstępy białe, zmiany ulegają zbieleniu, a następnie stają się atroficzne.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy powstają w wyniku licznych zmian związanych z napięciem i przeciążeniem skóry. Sytuacja ta może mieć miejsce w różnych okolicznościach życiowych oraz być wynikiem wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Kluczowymi z nich, w których ryzyko pojawienia się rozstępów jest szczególnie wysokie, są:

  • ciąża - rozciąganie skóry w trakcie ciąży to jeden z częstszych czynników prowadzących do pojawienia się rozstępów;
  • dojrzewanie - gwałtowne zmiany w ciele nastolatków, takie jak między innymi szybki wzrost, zarówno u dziewcząt, jak i chłopców, mogą prowadzić do powstawania rozstępów na skutek szybkiego rozciągania skóry;
  • wahania wagi - szybkie przybieranie na wadze może rozciągnąć skórę, prowadząc do powstania rozstępów;
  • wysoki poziom hormonów steroidowych – w trakcie ciąży oraz okresu dojrzewania zwiększa się ilość hormonów steroidowych, sprzyjając powstawaniu rozstępów. Innymi przyczynami ich wzrostu mogą być chroniczny stres, stosowanie leków kortykosteroidowych lub zespół Cushinga;
  • kulturystyka i intensywny trening - gwałtowne zwiększenie masy mięśniowej rozciąga skórę, co może powodować rozstępy;
  • uwarunkowanie genetyczne – warianty niektórych genów mogą zwiększać ryzyko wystąpienia rozstępów, a więc ich odziedziczenie może zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się tych nieoczekiwanych zmian.

Metody redukcji rozstępów – przewodnik po nowoczesnych zabiegach medycyny estetycznej

Chociaż rozstępy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, wiele osób poszukuje skutecznych metod ich minimalizacji. Dzięki zastosowaniu obecnych technologii i zabiegów, istnieją duże szanse na redukcję i poprawę estetyki miejsc, w których rozstępy wystąpiły. Przyjrzyjmy się najskuteczniejszym procedurom służącym niwelowaniu rozstępów, stosowanych w Klinikach Dr Szczyt.

Laserowe redukowanie widoczności rozstępów

Nowoczesne terapie laserowe stanowią jedną z najbardziej obiecujących metod walki z rozstępami, dzięki swojej zdolności do precyzyjnego celowania i regeneracji skóry na odpowiednim poziomie. Laser frakcyjny nieablacyjny, taki jak Clear Lift, stymuluje przebudowę i produkcje nowego kolagenu w głębszych warstwach skóry, bez uszkadzania jej zewnętrznej warstwy. Efektem jest poprawa jakości skóry, co sprawia, że rozstępy stają się mniej widoczne.

Osocze bogatopłytkowe

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego (PRP) to metoda, która polega na wstrzyknięciu pacjentowi preparatu uzyskanego z jego własnej krwi, bogatego w płytki krwi, czynniki wzrostu i różne białka. Zabieg ten zwiększa elastyczność skóry stymulując zmiany w macierzy pozakomórkowej i pobudzając produkcje kolagenu, co w konsekwencji zmniejsza widoczność rozstępów.

Mikronakłuwanie skóry

Metoda mikronakłuwania skóry, stymuluje naturalne procesy regeneracyjne. Zabieg wspomaga redukcję rozstępów poprzez wzmożenie produkcji kolagenu oraz elastyny i przebudowę skóry.

Kluczem do skutecznego leczenia rozstępów jest indywidualne podejście, dopasowane do potrzeb i celów każdego pacjenta. Choć całkowite usunięcie rozstępów jest niemożliwe, dostępne metody i technologie oferują znaczącą poprawę ich wyglądu, poprawiając estetykę brzucha i pomagając odzyskać pewność siebie.