Andrologia

Wazektomia

To chirurgiczny zabieg, dedykowany mężczyznom, którzy nie chcą bądź z wielu względów (np. zdrowotnych) nie powinni mieć dzieci. Wazektomia jest dedykowana dla mężczyzn, którzy na 100% zakończyli swoje plany rodzinne, tzn. nie planują już więcej potomstwa, gdyż nie jest to metoda czasowa na rok czy dwa. W porównaniu do tradycyjnych sposobów antykoncepcji, ta ma wiele zalet – jest prosta, bezpieczna i najbardziej skuteczna ze wszystkich dostępnych metod antykoncepcji – skuteczność jej wyrażona wskaźnikiem Pearla wynosi 0,1. Oznacza to, że 1 na 1000 par współżyjących regularnie przez 1 rok może zajść w ciążę. Mężczyźni nie powinni się jej obawiać, gdyż przeprowadzony zabieg w żaden sposób nie wpływa negatywnie na jakość stosunków seksualnych.

Czym jest wazektomia i jak wygląda zabieg?

Wazektomia jest zabiegiem urologicznym, polegającym na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jego celem jest przerwanie ich ciągłości, zaś skutkiem uniemożliwienie transportu plemników do ejakulatu. Spermatogeneza nadal zachodzi, natomiast wyprodukowane w jądrach plemniki nie znajdują drogi ujścia i są samoistnie wchłaniane przez organizm.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie będzie czuł bólu, a jedynie niewielkie pociąganie czy dotyk. Lekarz specjalista wykonuje niewielkie (3-4 mm) nacięcie skóry na mosznie, na wysokości nasieniowodów – sam nasieniowód ma średnicę ok. 3 milimetrów, dlatego nacięcie to jest tak małe. Dzięki temu blizna, która powstaje na skórze moszny po zabiegu, jest niemal niewidoczna, a zwykle po kilku miesiącach nawet trudno ją zlokalizować. Po odsłonięciu nasieniowodów są one przecinane, zaś ich końce zamykane metodą koagulacji oraz za pomocą podwiązki lub klipsa tytanowego. Zwykle fragment nasieniowodu jest wysyłany na badanie histopatologiczne, które potwierdza prawidłowość wykonanego zabiegu. Następnie nacięcie jest zszywane szwem szybkowchłanialnym, który spadnie sam za 3 tygodnie. Całość zabiegu trwa ok. 20-30 minut, zaś pobyt w gabinecie nie więcej niż godzinę.

Wazektomia jest wykonywana obustronnie, czyli na prawym i lewym nasieniowodzie lub czasami jednostronnie, gdy z jakiegoś powodu (np. wcześniejsze usunięcie jądra z powodu raka lub skrętu) brak jednego jądra.

Jak przygotować się do zabiegu wazektomii?

Zabieg wazektomii nie wymaga szczególnych przygotowań. Około 1-2 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne, aby był to zabieg bezpieczny dla pacjenta i chirurga. Na kilka dni przed planowaną datą jego wykonania należy zaprzestać przyjmowania leków rozrzedzających krew oraz wygolić włosy łonowe na prąciu, mosznie i pachwinach. Wskazane jest także przygotowanie obcisłej bielizny, co zminimalizuje obrzęk oraz ewentualny dyskomfort podczas poruszania się po okresie działania znieczulenia. Do rozważenia dla każdego pacjenta jest kwestia bankowania nasienia przed wazektomią, które może być swoistym „zabezpieczeniem” na wypadek zmiany decyzji w przyszłości i chęci posiadania dzieci. 

Co zrobić po zabiegu wazektomii?

Po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, siniak oraz ból lub dyskomfort, który zwykle nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych, a jeśli to konieczne zwykle wystarczą ogólnodostępne leki z paracetamolem lub ibuprofenem. Przez kilka dni zaleca się noszenie obcisłej bielizny. Okres rekonwalescencji jest bardzo krótki i całkowite wygojenie trwa zwykle kilka dni. Po tym czasie można powrócić do pełnej aktywności fizycznej i seksualnej. Po zabiegu pacjent zobowiązany jest przez okres 3 miesięcy stosować antykoncepcję (np. prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne lub wstrzemięźliwość seksualną) oraz mieć co najmniej 20 ejakulacji – wazektomia nie działa od razu i choć plemniki nie będą już dostawać się do nasienia, to mogą nadal znajdować się w drogach i pęcherzykach nasiennych. Po tym czasie należy wykonać dwukrotnie badanie ogólne nasienia na obecność plemników w ejakulacie – negatywny wynik (azoospermia) potwierdza skuteczność wykonanej wazektomii.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu wazektomii?

Do przeciwwskazań bezwzględnych uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu można wymienić ostre infekcje skóry narządów płciowych, masywne żylaki powrózka nasiennego, duży wodniak jądra lub brak zgody pacjenta na nieodwracalną metodę antykoncepcji. Odwrócenie wazektomii jest możliwe poprzez bardzo precyzyjny, mikrochirurgiczny zabieg, którego koszt jest znacznie wyższy niż koszt wazektomii, ale nigdy nie daje pełnej gwarancji odzyskania płodności.

Natomiast względnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest brak potomstwa, młody wiek mężczyzny, okres ciąży partnerki lub pierwszego roku po porodzie dziecka, dlatego decyzja o wazektomii powinna być przemyślana, świadoma, odpowiedzialna i dojrzała.

Wazektomia - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Wazektomia 2 600 PLN

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności