Ginekologia estetyczna

Hymenotomia

Hymenotomia, czyli zabieg usunięcia zrostu błony dziewiczej

Hymenotomia bywa czasami jedynym rozwiązanie dla kobiet u których w trakcie próby współżycia błona dziewicza nie ulega perforacji - zazwyczaj przyczyną jest częściowe lub całkowite zarośnięcie błony dziewiczej wymagające wykonania hymenotomii. Dolegliwość ta może skutkować bólem podbrzusza, parciem na pęcherz, brakiem menstruacji oraz bólem podczas współżycia. W przypadku kobiet urodzonych z wadą pochwy, wykonanie hymenotomii chroni przed blokowaniem odpływu śluzu i krwi menstruacyjnej.

Wskazania do zabiegu

Wskazania do zabiegu hymenotomii mogą mieć dwa podłoża: medyczne i psychologiczne. W pierwszych wypadku pacjentki od urodzenia posiadają twardą błonę, która w dorosłym życiu uniemożliwia im odbycie stosunków seksualnych. Wskazania psychologiczne to takie, gdy kobieta może współżyć, jednak dyskomfort, który odczuwa bywa źródłem wycofania się z kontaktów płciowych.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu pacjentka musi odbyć rozmowę ze specjalistą oraz przedstawić wykaz badań, tj.: grupę krwi, morfologię, badanie ogólne moczu, wskaźniki krzepnięcia itd. Tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie alkoholu, tytoniu oraz leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Przyjmowanie tych substancji może prowadzić do krwawienia po zabiegu lub wystąpienia różnego rodzaju powikłań. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem zaleca się także odstawienie wszelkich preparatów zawierających witaminę E. Leki przeciwgrypowe, czy przeciwkaszlowe mogą mieć wpływ na krzepliwość krwi. Jeśli dwa tygodnie przed zabiegiem pojawiły się infekcje intymne, trzeba o tym powiadomić lekarza. Przeciwskazaniami do przeprowadzenia hymenotomii jest aktywna choroba nowotworowa, wszelkie skazy naczyniowe, stan zapalny w miejscu operacji, nieleczone zaburzenia krzepliwości krwi oraz nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze. Zabieg może uniemożliwić także nieuregulowana cukrzyca, jak również infekcje skórne.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na usunięciu lub nacięciu błony dziewiczej. Trwa on średnio od 30 do 120 minut. Pacjentka poddawana jest znieczuleniu, najczęściej miejscowemu, a błonę dziewiczą nacina się w formie krzyża. Po zabiegu pacjentce zakłada się szwy rozpuszczalne, które znikają samoczynnie po kilkunastu dniach.

Rekonwalescencja

Zabieg przeprowadzany jest w pierwszej fazie cyklu, po zakończeniu miesiączki. Po operacji kobieta powinna pozostać w szpitalu pod opieką i obserwacją specjalisty przez co najmniej dobę. Przez okres kilku tygodniu po nacięciu błony należy ograniczyć wysiłek fizyczny, ponieważ mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, należy powstrzymać się również przed aktywnością seksualną przez co najmniej dwa tygodnie. Nacinane miejsca powinny się w tym czasie prawidłowo zagoić. Ważne jest także, aby po zabiegu dbać o właściwą higienę okolic intymnych.

Najczęściej zadawane pytania

Nie, pod warunkiem nie wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

Jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 90 - 120 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B
Znieczulenie dożylne
Pobyt w klinice 1 doba
Okres absencji seksualnej 6 tygodni
Zdjęcie szwów szwy wchłanialne – nie wymagają usunięcia
Zmiana opatrunków ------
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek.
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Hymenotomia - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Hymenotomia 3 000 PLN