3 sierpnia 2022

Co to jest wazektomia i czy jest odwracalna?

Wyróżnić możemy kilka rodzajów antykoncepcji, z czego jednym z nich jest wazektomia. Ze względu na swoją wysoką skuteczność jest metodą, na którą decyduje się coraz więcej mężczyzn. Co więcej, jest to sposób trwały i bezpieczny dla pacjenta. W przypadku wielu osób decydujący jest zwłaszcza ten pierwszy czynnik – trwałość. Dla par, które z różnych przyczyn nie chcą mieć dzieci, jest to ogromna zaleta, co z drugiej strony jest przeciwskazaniem dla tych, którzy jeszcze nie zakończyli planów rodzicielskich lub nie do końca są o tym przekonani, ale pragną skutecznego i wygodnego zabezpieczenia.

Wazektomia – czym jest?

Wazektomia jest jedną z metod męskiej antykoncepcji. To zabieg, podczas którego następuje przecięcie i podwiązanie obu nasieniowodów. Następuje całkowite uniemożliwienie przedostawania się plemników do spermy, przez co nie ma możliwości zapłodnienia. Ogromną zaletą zabiegu jest to, że w żaden sposób nie wpływa on na jakość i komfort podczas odbywania stosunków seksualnych oraz to, że jest to metoda bezpieczna i skuteczna.

Jak wygląda zabieg?

Wazektomia to zabieg prosty i mało inwazyjny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20-30 minut. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie bądź rozwarstwienie skóry na mosznie, na wysokości nasieniowodów. Nasieniowody wydobywane są na zewnątrz, przecinane, zaś ich ujścia poddane koagulacji, a więc zamknięciu ich światła przy pomocy wysokiej temperatury oraz podwiązaniu lub zaklipsowaniu. Tak zabezpieczone nasieniowody z powrotem trafiają do moszny, zaś minimalne nacięcie jest zszywane lub nawet czasami zostawiane bez szycia.

Zabieg wazektomii nie wymaga szczególnych przygotowań. Około 1-2 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne, aby był to zabieg bezpieczny dla pacjenta i chirurga. Na kilka dni przed planowaną datą jego wykonania należy zaprzestać przyjmowania leków rozrzedzających krew oraz wygolić włosy łonowe na prąciu, mosznie i w pachwinach. Wskazane jest także przygotowanie obcisłej bielizny, co zminimalizuje obrzęk oraz ewentualny dyskomfort podczas poruszania się po okresie działania znieczulenia. Rekonwalescencja po zabiegu jest krótka, jedynie przez kilka dni możliwy jest obrzęk oraz odczuwanie niewielkiego dyskomfortu, który złagodzą ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Przez okres 7 dni należy także powstrzymać się od współżycia, masturbacji i dużego wysiłku fizycznego.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Celem wazektomii jest doprowadzenie do niepłodności u mężczyzny – po tym zabiegu w męskim nasieniu nie stwierdza się obecności plemników. Co prawda są one nadal produkowane, ale ich magazynowanie obywa się w najądrzach, skąd są samoistnie wchłaniane przez organizm. Wspomnieliśmy już, że jednym z czynników wpływającym na zalety wazektomii, jest jego trwałość – należy traktować go bowiem jako zabieg trwale ubezpładniający mężczyznę. Co prawda istnieje metoda odwracająca wazektomię – rewazektomia – natomiast nie zawsze jest ona skuteczna, a więc nie daje gwarancji, że po jej wykonaniu mężczyzna odzyska płodność. Odtworzenie ciągłości nasieniowodów jest znacznie trudniejsze i bardziej skomplikowane, a im więcej czasu upłynie od ich podwiązania, tym szanse na powodzenie rewazektomii są mniejsze.

O czym należy pamiętać

Choć jest to jedna z najskuteczniejszych metod, należy pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, nie działa ona od razu, bo choć po wykonaniu zabiegu odcina się drogę plemnikom, to nasieniowody potrzebują czasu, by całkowicie się z nich oczyścić. Trwa to zwykle około 3 miesiące, natomiast dla pewności należy po tym czasie wykonać dwukrotnie badanie ogólne nasienia na obecność plemników w ejakulacie. Po drugie, skuteczność tego rodzaju antykoncepcji określa się na 99,9%, bowiem istnieje możliwość wystąpienia tzw. rekanalizacji, a więc odtworzenia ciągłości nasieniowodów. Przypadłość ta zaliczana jest do powikłań i choć prawdopodobieństwo, że do niej dojdzie jest znikoma, to jednak należy mieć tego świadomość.

Z jednej strony wazektomia jest obecnie jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji, z drugiej zaś, jest rozwiązaniem na tyle trwałym, że trudno odwrócić jego skutki. Z tego też względu zaleca się, by decyzja o przystąpieniu do zabiegu była w pełni świadoma, pewna i odpowiedzialna, gdyż przywrócenie funkcji prokreacyjnej może być utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe.