29 marca 2023

Dietetyk kliniczny Warszawa

U podstaw zdrowia, prawidłowego funkcjonowania organizmu, pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia leży odpowiedni styl życia, którego jednym z głównych filarów jest zbilansowana dieta. Ma ona ogromny wpływ nie tylko na poprawę stanu zdrowia pacjenta, ale także przyśpiesza proces leczenia i zapobiega wystąpieniu innych chorób. Dietetyka kliniczna może stanowić odrębną częścią lub uzupełnienie leczenia, przygotowania do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

Opieka dietetyka klinicznego w Klinice Dr Szczyt-Charytonowicz

Wiemy, że prawidłowa dieta stanowi ważny aspekt przygotowania do operacji plastycznych, wpływa na przebieg rekonwalescencji oraz zapewnia utrzymanie uzyskanych efektów zabiegów. Dlatego zgodnie z naszą filozofią opieka dietetyczna bazuje na spersonalizowanym podejściu i dostosowaniu do indywidualnych potrzeb pacjentów. Nasz dietetyk zapewnia kompleksową opiekę i udziela wskazówek dotyczących diety przed i po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej.

Oferowane przez nas konsultacje dietetyczne charakteryzują się holistycznym podejściem do stylu życia, preferencji żywieniowych, poziomu aktywności fizycznej, problemów zdrowotnych oraz innych elementów, ważnych pod względem każdego pacjenta. Przy użyciu medycznego analizatora, przeprowadzamy analizę składu i masy ciała, po czym ustalamy indywidualny plan dietetyczny, tworzony tak, aby codzienne posiłki były zdrowe, smaczne i łatwe w przygotowaniu. Z kolei kontrolne konsultacje pozwalają na sprawdzenie efektywności wdrożonych zmian żywieniowych, a w razie potrzeby na modyfikację działań.

Jak wygląda konsultacja z dietetykiem klinicznym?

Podczas pierwszej wizyty u dietetyka, przeprowadzana jest szczegółowa analiza potrzeb, preferencji żywieniowych, stylu życia, aktywności fizycznej oraz występujących problemów zdrowotnych. W trakcie konsultacji przeprowadzana jest także analiza składu ciała, która pozwala na określenie ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej. By wynik ten był jak najbardziej wiarygodny, należy zrezygnować z aktywności fizycznej na około 12 godzin przed badaniem, unikać picia alkoholu, kawy, herbaty, napojów energetycznych i spożywania produktów spożywczych zawierających kofeinę na 24 godziny przed badaniem, ponadto przystąpić do analizy z pustym pęcherzem i unikać pomiaru podczas menstruacji.

Na konsultację dietetyczną warto wziąć ze sobą spis posiłków z ostatnich 2-3 dni oraz aktualne wyniki badań krwi, zawierające takie elementy, jak glukoza i insulina na czczo, lipidogram, enzymy wątrobowe, profil tarczycowy. Po analizie wyników i przeanalizowaniu potrzeb pacjenta, dietetyk opracuje indywidualny, odpowiednio dopasowany plan żywieniowy, a także przekazuje najważniejsze wytyczne dotyczące zdrowego stylu życia.

Po wdrożeniu planu żywieniowego, należy zgłaszać się na konsultacje kontrolne, mające na celu monitorowanie postępów, a w razie potrzeby wprowadzenie stosownych modyfikacji. Przeprowadzona zostaje ponowna analiza składu ciała, aby zoczyć efekty dotychczasowej kuracji dietetycznej. W niektórych przypadkach konieczne będzie włączenie suplementacji lub dalsza, pogłębiona diagnostyka.

Wskazania do wizyty u dietetyka klinicznego

Z pomocą dietetyka klinicznego można poprawić swój ogólny stan zdrowia, skonsultować się z nim wówczas, gdy pragniemy schudnąć. Wart pamiętać, że osiągnięcie właściwej wagi jest niekiedy warunkiem kwalifikującym pacjenta do zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej. Wpływa to bezpośrednio to na bezpieczeństwo wykonywanej procedury, przebieg procesu rekonwalescencji oraz trwałość efektu zabiegu, którym każdy pacjent chce cieszyć się bezterminowo.