17 lipca 2020

Łysienie androgenowe – przeszczep włosów FUE jako jedna ze skuteczniejszych metod leczenia

Przeszczep włosów oferowany dla pacjentów jako jedna z metod leczenia łysienia androgenowego, każdego dnia zyskuje na znaczeniu oraz staje się coraz bardziej popularną metodą leczenia problemu wypadania włosów zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet. Pierwsze przeszczepy włosów wykonywane jeszcze w latach 60-tych, 70-tych ubiegłego wieku, obarczone były dużym ryzykiem mało naturalnych efektów końcowych. Wynikało to z ograniczeń technicznych oraz merytorycznych klinik lub lekarzy, którzy wykonywali tego typu zabiegi. Przeszczepiano zbyt duże jednostki włosowe tzw. plugs, czyli przeszczepy składające się z kilku jednostek włosowych, co w rezultacie skutkowało w późniejszym czasie, bardzo nienaturalnymi efektami odrostu, zwane często „ efektem lalki”. Absolutnie nie brano pod uwagę aspektu estetycznego wykonywanego zabiegu oraz oczekiwań pacjenta. W rezultacie pacjenci uzyskiwali efekty końcowe zabiegu bardzo skąpe, wysoce sztuczne i daleko odbiegające od ich naturalnego wyglądu. Dopiero rozwój techniki przeszczepu włosów w latach 80-tych i 90-tych doprowadził do wprowadzenia całkiem nowego i innowacyjnego podejścia do przeprowadzanych zabiegów. Do zabiegów przeszczepu włosów zaczęto wykorzystywać technikę tzw. mini-grafting, polegającą na, przeszczepianiu jednostek włosowych maksymalnie zawierających od 4-5 cebulek oraz zapoczątkowano użycie małych jednostek włosowych, 1 i 2 cebulek do odtworzenia linii włosów. 

Liposukcja

Leczenie łysienia androgenowego
Przeszczep włosów – dr Szczyt

Prawdziwa rewolucja w technice przeszczepu włosów miała dopiero nadejść w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku. Wraz ze wzrostem popularności metody mini-grafting, rozpoczęły się badania, a następnie wprowadzanie całkiem nowej techniki przeszczepu włosów – FUE ( follicular unit extraction) czyli pobieranie bezpośrednio z obszaru dawczego, poszczególnych jednostek włosowych, bez konieczności wycinania paska skóry, jak to miało miejsce w przypadku metody FUT- STRIP. 

Pierwsze zabiegi FUE oczywiście nie można uznać za pełen sukces estetyczny, jednak dawały nadzieję na zrewolucjonizowanie metody przeszczepu włosów. Prawdziwy boom oraz rozkwit nowej metody przypadł na pierwsze lata XXI wieku. W raz z rozwojem nowych technologii oraz medycyny, wzrosły również oczekiwania pacjentów co do wykonywania zabiegów przeszczepu włosów. Szukano metod leczenia operacyjnego gwarantujących szybki powrót do pracy, życia codziennego, aktywności oraz co miało zasadnicze znaczenie, metody zmniejszającej powikłania po zabiegowe do minimum. Te wszystkie wyżej wymienione zalety posiadała tylko jedna metoda przeszczepu włosów a mianowicie FUE. 

W ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost zaawansowania prac nad udoskonaleniem metody pobierania  mieszków włosowych oraz sprzętu wykorzystywanego w tym celu. Aktualnie jednym z najbardziej precyzyjnych urządzeń dostępnych na rynku jest system WAW, wykorzystujący tępe hybrydowe wiertło ( sztancę) oraz ruch rotacyjno-oscylacyjny do pobierania jednostek włosowych. Jednakże nawet najlepszy dostępny na świecie sprzęt medyczny jest bezużyteczny, jeżeli nie jest obsługiwany w rękach zdolnego lekarza specjalisty leczenia łysienia androgenowego, który oprócz wysokich umiejętności manualnych, posiada również szeroką wiedzę z zakresu wykonywania zabiegów przeszczepu włosów oraz przeszedł gruntowne szkolenie z zakresu przeszczepu włosów metodą FUE HYBRID.  

Standardem postępowania zabiegowego w przypadku przeszczepu włosów na świecie jest dbanie o jak najbardziej naturalny efekt estetyczny pacjenta, pełne zrozumienie jego oczekiwań, ale również ukierunkowanie pacjenta na realnie osiągane rezultaty w przypadku różnych stopni zaawansowania choroby łysienia.