16 marca 2020

Operacja powiększenia piersi – przygotowanie, zabieg i rekonwalescencja

Operacja powiększenia piersi – przygotowanie, zabieg i rekonwalescencja

Ceniony chirurg plastyk dr Marek Szczyt zdradza wszystkie szczegóły związane z tą operacją. Myślisz o operacji powiększenia piersi,  bądź zmiany ich kształtu? Koniecznie przeczytaj!

Czym się sugerować, wybierając lekarza?

Przede wszystkim należy znaleźć specjalistę chirurga plastyka, który ma uprawnienia do wykonania zabiegu powiększania piersi. Operacja ta stanowi jeden z elementów, których przyszły chirurg plastyk uczy się w trakcie 6-letniej specjalizacji lekarskiej, a następnie nabiera w tym zakresie doświadczenia.  Procedurę należy odpowiednio zaplanować i wykonać, a potem tak poprowadzić pacjentkę w okresie pooperacyjnym, aby było jak najmniej powikłań, a efekty były jak najbardziej spektakularne. Spośród ok. 200 chirurgów plastyków w Polsce należy wybrać takiego, który wzbudzi największe zaufanie. W świecie social mediów, gdzie pacjentki wymieniają się uwagami na temat lekarzy, jest to stosunkowo łatwe.

Powiekszanie piersi implantami

Powiększanie Biustu – więcej o zabiegu dr Szczyt

Konsultacja

Na co zwrócić uwagę podczas konsultacji operacji piersi?

Szczególną uwagę należy zwrócić na klinikę. Warunki, sprzęt oraz zespół medyczny mają istotny wpływ na uniknięcie ewentualnych problemów okołooperacyjnych i powodzenie zabiegu. Podczas wyboru miejsca operacji oraz lekarza operatora nie należy sugerować się ceną. Jakość oraz bezpieczeństwo stanowią najważniejszy wyznacznik.  Ważne jest, aby cały zespół kliniki podchodził profesjonalnie do pacjenta i potrafił rzeczowo odpowiedzieć na wszystkie pytania. W trakcie rozmowy z lekarzem można zapytać o jego doświadczenie, co wcale nie jest niezręcznością. Można też poprosić o pokazanie zdjęć pacjentek po zabiegach. Należy jednak pamiętać, że portfolio zawsze zawiera najlepsze przypadki, którymi lekarz chce się pochwalić. Pokazywanie zdjęć innej osoby wcale nie musi mieć odniesienia do pacjentki konsultowanej, ponieważ kobiety różnią się budową ciała, wzrostem, wagą, szerokością ramion, wyglądem piersi, stopniem ich opadania. Podczas konsultacji lekarz powinien rozwiać wszelkie wątpliwości pacjentki, dlatego nie należy bać się zadawania pytań. Warto przed konsultacją przeczytać zgodę na zabieg, aby w rozmowie z lekarzem omówić ewentualne dylematy.

Ile czasu musi minąć od konsultacji do zabiegu powiększenia biustu?

Minimum 2 tygodnie. Podczas konsultacji pacjentka poznaje chirurga, otrzymuje informacje na temat zabiegu oraz możliwych powikłań. Często jest ogarnięta emocjami i nie do końca jest w stanie zapamiętać wszystko, co mówi lekarz. Konsultacja może też być ogromnym stresem, ponieważ kobieta przychodzi do obcego człowieka, najczęściej mężczyzny, przed którym musi obnażyć swój zwykle największy kompleks. Z tego powodu najlepiej badanie pacjentki wykonać na początku konsultacji, aby najbardziej stresujący moment miała już za sobą. Pacjentka wychodzi od lekarza z dokumentami opisującymi zabieg. Przed operacją musi wykonać badania, na wynik których czeka się zwykle kilka dni. Niektóre badania mogą wymagać powtórzenia lub wyjaśnienia (np. USG piersi). Wiele pacjentek po operacji planuje urlop wypoczynkowy, gdyż nie chce brać zwolnienia lekarskiego po zabiegu natury estetycznej.

Jakie badania należy wykonać przed powiększeniem piersi?

Najczęściej zaleca się wykonanie zestawu ok. 15 badań przesiewowych, które świadczą o stanie zdrowia pacjentki, takich jak morfologia, krzepnięcie krwi, poziom cukru. W przypadku przebytej wcześniej ciężkiej choroby mogącej mieć wpływ na obecny stan zdrowia pacjentki potrzebna jest dodatkowa konsultacja. Zawsze konieczne jest badanie USG piersi. Do badań obowiązkowych należy też grupa krwi – wg przepisów musi być wykonane dwukrotnie.

Co jest przeciwwskazaniem do operacji powiększenie biustu?

Przeciwskazaniem do operacji jest zły stan zdrowia. Ważne, aby na konsultacji zgłosić lekarzowi wszystkie przebyte i rozpoznane choroby. Ukrycie problemów zdrowotnych może stanowić zagrożenie dla pacjentki oraz wywołać ogromny stres u lekarza, który w trakcie zabiegu będzie musiał sobie poradzić z dodatkową, nieprzewidzianą sytuacją.

Czy obawiać się narkozy?

Operacja piersi nie może się odbyć bez narkozy. Jest to procedura anestezjologiczna, podczas której człowiek nie może oddychać, ponieważ dostaje środki zwiotczające. Pacjentki najczęściej obawiają się znieczulenia ogólnego z powodu utraty kontroli nad sytuacją. Statystyki mówią, że powikłania zagrażające życiu i zdrowiu po narkozie przeprowadzonej u zdrowych pacjentów zdarzają się raz na 2 mln znieczuleń. W Polsce codziennie odbywa się kilkadziesiąt tysięcy znieczuleń. Poważne problemy zdarzają się niezmiernie rzadko.

Jakie implanty wybrać?

Decyzję na temat wyboru implantów należy podjąć podczas konsultacji z lekarzem. Inne implanty stosuje się w przypadku piersi atroficznych (opadających i pustych), inne w przypadku jędrnego gruczołu. Implanty są dobierane w zależności od postury, kształtu piersi, szerokości klatki piersiowej, stopnia opadania piersi, ilości pokrycia mięśniowego oraz oczekiwań pacjentki. Pacjentki najczęściej odróżniają implanty okrągłe i anatomiczne. W tej chwili są też dostępne nowe implanty XTRA Mentor, które dają jeszcze większe możliwości najwłaściwszego wyboru. Do pacjentki dobierana jest również technika wykonania zabiegu (umieszczenie pod mięśniem lub pod gruczołem) oraz rodzaj cięcia (w fałdzie podpiersiowym lub wokół otoczki)

Powiekszanie piersi implantami

Powiększenie piersi cena – sprawdź cenę zabiegu dr Szczyt

ZABIEG

Jak przygotować się do operacji?

Pacjentki zakwalifikowane do operacji przychodzą do kliniki rano, w dniu zabiegu. Należy być na czczo, bez jedzenia, picia oraz żucia gumy, która zwiększa ilość soku żołądkowego mogącego spowodować zachłyśnięcie podczas intubacji. Trzeba pamiętać o zabraniu wyników badań oraz leków, które przyjmuje się na stałe. Zdarza się, że pacjentka nie jest zakwalifikowana do zabiegu w danym dniu ze względu na nieprawidłowe wyniki badań, katar czy opryszczkę. Przed zabiegiem jest czas na ponowną konsultację z chirurgiem, rozmowę z anestezjologiem i podpisanie zgód na zabieg. Potem pacjentka przechodzi na oddział, gdzie może się wykąpać (jeśli nie zrobiła tego w domu) oraz gdzie zostaje wykonana profesjonalna fotografia służąca późniejszej ocenie wyniku zabiegu. Następnie wykonany jest rysunek mapy zabiegu na ciele pacjentki, w pozycji stojącej.  Kolejny etap to premedykacja i podanie leków wyciszających.

Czy i jak długo trzeba brać antybiotyki po powiększeniu piersi?

Pacjentka dostaje pierwszą dawkę antybiotyku w momencie wprowadzenia do znieczulenia, a kolejne, dożylnie, już na oddziale po zabiegu. Zwykle antybiotyki nie są przepisywane do domu, chyba że jest taka konieczność.

Jaki jest przebieg samej operacji powiększania piarsi?

Pacjentka jest przewożona wózkiem na oddział, gdzie pod opieką anestezjologa jest wprowadzana w stan znieczulenia. Chirurg wykonuje nacięcie na skórze (w fałdzie podpiersiowym lub wokół otoczki), aby dostać się pod mięsień piersiowy większy. Zwykle mięsień zostaje przecięty na dole, w miejscu, gdzie przyrasta do żeber i pod nim wytwarza się tzw. kieszeń – lożę, do której wkładany jest implant. Loża nie może być zbyt duża, aby w trakcie gojenia implant nie miał możliwości przesuwania. Muszą też być zamknięte wszystkie naczynia krwionośne, co uniemożliwi krwawienie w okolicach implantu. Następnie tkanki i skóra zostają zszyte. Sam zabieg trwa ok. 1-1,5 godziny. Pacjentka po zabiegu trafia na salę wybudzeniową znajdującą się na bloku operacyjnym i pozostaje tam ok. 2 godzin pod opieką anestezjologów i pielęgniarek nadzorujących wybudzenie. Siła dolegliwości bólowych jest sprawą indywidualną. Można je zmniejszyć, ostrzykując w trakcie zabiegu mięsień piersiowy środkiem znieczulających działającym czasowo.

Kiedy podawany jest posiłek?

Najczęściej posiłek można zjeść dopiero następnego dnia, jednak jeśli pacjentka miała krótki zabieg wykonany rano, może dostać lekki, papkowaty posiłek tego samego dnia wieczorem. W pierwszej dobie po zabiegu należy obserwować pacjentkę w kierunku wystąpienia krwiaka. Jeśli do niego dojdzie, trzeba wykonać ewakuację krwiaka, ponieważ zostawienie go może znacznie pogorszyć efekt kosmetyczny zabiegu. Jeśli pacjentka zjadłaby w międzyczasie posiłek, nie można by poddać jej kolejnej narkozie.

Powiekszanie piersi implantami

Powiększenie Biustu cena – więcej o zabiegu dr Szczyt

PO ZABIEGU

Ile czasu trzeba spędzić w klinice po operacji piersi?

Jeśli nie ma powodów do obaw, pacjentki zwykle zostają w klinice do rana następnego dnia. Przeważnie po powiększeniu piersi nie zakłada się drenów. Jeśli jednak istnieje taka konieczność, lekarz obserwuje jak dużo płynu się w nich zbiera i czy mogą być bezpiecznie usunięte przed wyjściem pacjentki do domu.

Jaka jest gwarancja implantu?

Implanty amerykańskiej firmy Mentor mają dożywotnią gwarancję zapewniającą wymianę przez całe życie pacjentki, jeśli dojdzie do samoistnego pęknięcia (niezwiązanego z mechanicznym uszkodzeniem). Pacjentka ma też prawo do częściowego zwrotu poniesionych kosztów dodatkowego zabiegu do kwoty 1 tys. Euro. Ponadto implanty są wymieniane w przypadku znacznego obkurczenia się torebki łącznotkankowej, skutkującego bólem i pogorszeniem efektu estetycznego, wystąpienia podwójnej torebki wokół implantu oraz późnej seromy (płynu zbierającego się wokół impantu).

 

Jak dbać o piersi po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka ma założone opatrunki w miejscu przecięcia skóry, a na to zakładany jest specjalistyczny biustonosz, ciaśniejszy od tradycyjnego. Jego zadaniem jest ustabilizowanie implantów oraz zapobieganie ich przemieszczeniu. Nie wolno go zdejmować przez pierwszy tydzień, do momentu ściągnięcia szwów, Po tym okresie pacjentka może go zdjąć do prania, ale musi nosić go dzień i noc przez miesiąc. Przez ok. 3 miesiące należy unikać noszenia koronkowych biustonoszy z fiszbinami. Jeśli taka bielizna ma być założona okazjonalnie na kilka godzin, powinno się usunąć fiszbiny, aby nie uciskały implantów i tkanek. W ciągu pierwszego miesiąca nie wolno uprawiać sportów, dźwigać oraz unosić rąk do góry. Należy unikać dotykania piersi podczas seksu. Odradzam też ćwiczenia kulturystyczne, wyciskanie sztangi, robienie pompek czy podciąganie się na drążku, ponieważ bardzo intensywnie pracuje przy nich mięsień piersiowy większy, pod którym znajduje się implant. Przez 3 miesiące nie wolno również opalać piersi i blizn. Po upływie miesiąca od zabiegu można spokojnie spać na brzuchu.

Czy po operacji można karmić piersią?

Zdecydowanie tak. Większość implantów jest wkładania z fałdu podpiersiowego, więc gruczoł w ogóle nie jest naruszony. Jeśli implant jest włożony z cięcia wokół otoczki, część gruczołu musi zostać przecięta. Gruczoł piersiowy składa się z 16-18 zrazików. Każdy z nich ma przewód doprowadzający, który dochodzi do brodawki. Nie można wykluczyć, że wkładając implant przez brodawkę, któryś ze zrazików lub przewodów zostanie uszkodzony. Nie powinno to mieć jednak wpływu na możliwość karmienia.

Na co zwrócić uwagę przed operacją piersi?

CHOROBY TARCZYCY

Operacja piersi jest dość dużym urazem tkanek oraz sporym stresem dla organizmu i może przy nieuregulowanej nadczynności tarczycy doprowadzić  do wystąpienia nadczynności tarczycy zagrażającej życiu pacjentki. Niedoczynność tarczycy nie jest specjalnym przeciwskazaniem do zabiegu.

CHOROBA WIEŃCOWA

Nieleczona choroba wieńcowa może stanowić zagrożenie zdrowia i każdorazowo wymaga konsultacji kardiologa.

ZABURZENIA KRZEPNIĘCIA KRWI

Zaburzenia krzepnięcia krwi nie wykluczają poddania się zabiegowi, pod warunkiem że pacjentka jest pod opieką hematologa i jest odpowiednio leczona.

ŚWIEŻO PRZEBYTY STAN ZAPALNY LUB INFEKCJA

Świeżo przebyty stan zapalny lub infekcja mogą wpłynąć na przesunięcie operacji, ponieważ pacjentka nabiera odporności po mniej więcej 2 tygodniach po wyzdrowieniu.

OPRYSZCZKA

Opryszczka wskazuje, że odporność pacjentki jest znacznie osłabiona. Wystąpienie opryszczki powoduje przesunięcie operacji.

MIESIĄCZKA

Pierwsze 3 dni miesiączki są przeciwskazaniem do zabiegu planowego, ponieważ wtedy organizm kobiety jest hormonalnie przygotowany na krwawienie. Aby błona śluzowa macicy mogła się złuszczać, potrzebne jest zaburzenie krzepnięcia krwi w tym czasie cały organizm pacjentki ma skłonność do krwawienia. W tym przypadku występuje dużo większe prawdopodobieństwo powstania krwiaka, co wymaga kolejnej interwencji chirurgicznej.

LEKI

Mniej więcej 2 tygodnie przed operacją nie należy brać leków zawierających kwas salicylowy (np. aspiryny), ponieważ zaburzają one mechanizm krzepnięcia krwi. Przynajmniej na tydzień przed zabiegiem należy również odstawić wszystkie suplementy diety, ponieważ nie do końca wiadomo, co zawierają. Należy się też powstrzymać od jedzenia czosnku, który także zaburza krzepnięcie krwi. 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności