22 lipca 2021

Mommy Makeover, czyli chirurgia plastyczna po ciąży.

Mommy Makeover to kombinacja zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i ginekologii estetycznej, które pomagają kobiecie wrócić do wyglądu sprzed okresu macierzyństwa. Operacje, które najczęściej wykonuje się jednoczasowo to plastyka brzucha lub plastyka piersi oraz zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Łączenie procedur pozwala uniknąć wielokrotnego znieczulania, a operowaniu kilku okolic zabiegowych nie wydłuża czasu operacji i nie wpływa na jej ryzyko. Warto pamiętać, aby po ciąży dać sobie czas – nasze ciało potrzebuje około roku na powrót do formy, dopiero po tym czasie możemy myśleć o ingerencji chirurgicznej.

Pacjentki po ciąży najczęściej nie są zadowolone z wyglądu swojego brzucha. Zgłaszają się na konsultacje gdyż pomimo ćwiczeń brzuch nie obkurcza się i nadal jest wypukły. Jest to spowodowane nadmiarem skóry oraz tak zwanym rozstępem mięśni prostych, czyli ich rozejściem się na boki. Dochodzi do tego na skutek uszkodzenia podczas ciąży struktury anatomicznej zwanej kresą białą. W tej sytuacji niestety sama dieta i trening nie wystarczą i aby brzuch był znowu płaski należy wzmocnić jego powięź w miejscu gdzie doszło do osłabienia i rozstępu. W tym przypadku jedyną możliwością jest wykonanie plastyki brzucha podczas, której usuwany jest również nadmiar skóry.

Po abdominoplastyce pacjentka zostaje w klinice od jednego do dwóch dni. Przez pierwszy tydzień należy przemieszczać się w lekko pochylonej pozycji, a przez dwa nosić specjalny pas uciskowy, po tym czasie zwykle możliwy jest powrót do normalnej aktywności fizycznej. W klinice Dr Szczyt zarówno przed jak i po operacji pacjentki spotykają się z rehabilitantem, który pokazuje im odpowiednią technikę wstawania oraz zakres aktywności ruchowej. Efekty operacji są trwałe i niemożliwe do osiągnięcia metodami nieinwazyjnymi. Ostateczny wygląd tak jak po każdej ingerencji chirurgicznej widoczny jest po roku.

W przypadku piersi - tutaj najczęstszym problemem jest tak zwany ich polaktacyjny zanik. Po okresie ciąży i karmienia stają się „puste” i często, jeśli wyjściowo były dość duże, opadnięte. Możemy stosować preparaty zwiększające gęstość skóry, masaż piersi, naprzemienny chłodny i ciepły prysznic. Niestety gruczoł nie wróci sam na swoje miejsce i jeśli chcemy mieć pełny okrągły biust nie obejdzie się bez ingerencji chirurga plastyka. Pacjentki, które nie są zadowolone z rozmiaru swoich piersi mogą podczas tej samej procedury zdecydować się na ich podniesienie z powiększeniem implantami. Czasem gdy piersi są małe i puste, lecz nie mają cech opadania wystarczy samo powiększenie. I odwrotnie jeśli piersi są dla nas za duże, należy je zredukować – wyciąć nadmiar skóry i tkanek i podnieść pierś na właściwą wysokość.

Po operacjach piersi z zakresu chirurgii plastycznej piersi przez dwa miesiące obowiązuje zakaz aktywności fizycznej oraz noszenie specjalnego stanika pooperacyjnego. Niezbędna jest odpowiednia dbałość o blizny – masaż i stosowanie preparatów silikonowych, aby były jak najbardziej estetyczne. Można również stosować laseroterapie w celu przyspieszenia gojenia blizn.

Z kolei alternatywą na pozbycie się opornego, miejscowo nagromadzonego tłuszczyku jest liposukcja, która polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Odessany tłuszcz świetnie nadaje się do wypełnienia np. piersi czy twarzy (tak zwany lipotransfer). Po zabiegu liposukcji pozostają bardzo małe (2-3 mm) blizny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności