Wolumetria twarzy – na czym polega i jakie daje efekty?
Autor wpisu
Redakcja
Weryfikacja merytoryczna
dr Marzena Lorkowska-Precht
Czas czytania
6
minut
Opublikowano dnia
5 lutego 2025

Kiedy się starzejemy, rysy twarzy ulegają stopniowym zmianom. Zanika podskórna tkanka tłuszczowa, szczególnie w okolicach kości policzkowych, skroni oraz okolicy środkowopoliczkowej. Na szczęście są zabiegi, które mogą przywrócić odpowiednią harmonię rysów i wymodelować policzki oraz podbródek. Jednym z nich jest wolumetria twarzy. Na czym polega i jakie daje efekty?
Wolumetria twarzy – co to jest?
Starzenie się to proces fizjologiczny, którego nie można zatrzymać. Choć zaczyna się zdecydowanie wcześniej, pierwsze oznaki można zauważyć około 40. roku życia. Włókna kolagenu i elastyny tracą elastyczność, skóra staje się słabsza i pojawiają się pierwsze zmarszczki strukturalne.
W okolicy 50. urodzin, kiedy w organizmie spada ilość hormonów, skóra zaczyna tracić swoją gęstość, staje się też sucha i wiotka. Osłabieniu ulegają połączenia między skórą właściwą a naskórkiem. Zmniejsza się przy tym objętość podskórnej tkanki tłuszczowej. W efekcie twarz traci swój miękki owal. Skóra nie ma już odpowiedniego podparcia, przez co wyostrzają się rysy.
- Z wiekiem opadają brwi, nadając twarzy zmartwiony wyraz.
- Skóra wokół oczu marszczy się i fałduje.
- Pod wpływem grawitacji opadają policzki, a po obu stronach twarzy daje się zauważyć bruzdę nosowo-wargową.
- Czubek nosa również ulega opadnięciu.
- Wargi stają się mniej wydatne, a kąciki ust opadają.
- Skóra na podbródku staje się luźna i zwiotczała.
To wszystko sprawia, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą poprawić swój wygląd, łagodząc objawy starzenia. Odpowiedzią na potrzeby przywrócenia młodego wyglądu jest wolumetria twarzy (nazywana też odbudową wolumetryczną lub odbudową objętościową), która pozwala uzyskać pożądany owal, a także poprawić kondycję skóry.
Zabiegi wolumetryczne to te, w trakcie których podaje się wypełniacz tkanek miękkich w celu powiększenia lub uzupełnienia objętości określonych obszarów twarzy. Wolumetrię twarzy najczęściej przeprowadza się przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego (przykładem takiego zabiegu jest miękki lifting) lub własnego tłuszczu. Zabieg wykonuje się bez użycia skalpela, trwa o wiele krócej niż tradycyjna operacja, a przy tym jest prawie bezbolesny i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji.
Co daje wolumetria twarzy?
Wolumetria twarzy pozwala na modelowanie:
- konturu twarzy,
- konturu ust,
- głębokich zmarszczek,
- bruzd,
- okolicy policzków i dolnej części twarzy.
Efekty zabiegu są bardzo dobre. Twarz zyskuje młodszy wygląd, poprawia się też jędrność skóry. Wolumetria twarzy:
- wygładza rysy twarzy,
- podkreśla kości policzkowe,
- poprawia linię żuchwy,
- modeluje podbródek i policzki,
- pozwala uzyskać prawidłowe proporcje twarzy,
- koryguje dolinę łez,
- poprawia napięcie i gęstość skóry.
Jak przebiega wolumetria twarzy? W pierwszej kolejności konieczne jest spotkanie z lekarzem, który dokładnie oceni proporcje twarzy. Przeciwwskazaniem do zabiegu wolumetrycznego są stany zapalne skóry (trądzik, opryszczka), niekontrolowana cukrzyca, ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne (w aktywnym okresie choroby) oraz uczulenie na kwas hialuronowy.
W trakcie zabiegu głęboko do tkanki podskórnej lub pod mięśnie, w bezpośrednie sąsiedztwo kości, wprowadzana jest kaniula, przez którą można precyzyjnie podać preparat z kwasu hialuronowego. Lekarz następnie delikatnie masuje skórę, aby równomiernie rozprowadzić wypełniacz. Pełna procedura trwa około 20–30 minut.
Zabieg dla wielu pacjentek jest prawie bezbolesny, ale w celu złagodzenia dyskomfortu na okolice zabiegowe nakładany jest krem z lidokainą, która działa znieczulająco. Odczuwalne może być jedynie lekkie rozpieranie. Do 2–3 dni po zabiegu mogą utrzymywać się delikatne zaczerwienienie i obrzęk w miejscach podania preparatu.
Zmianę rysów twarzy widać niemal od razu, jednak na pełne rezultaty trzeba poczekać kilkanaście dni (to czas wiązania wody przez kwas hialuronowy i integracji z otaczającymi tkankami). Mogą wystąpić lekki obrzęk i siniaki.
Jak długo utrzymuje się efekt po wolumetrii twarzy?
Efekty zabiegu wolumetrycznego utrzymują się, w zależności od zastosowanego preparatu, od 12 do 24 miesięcy. Czas ten skraca jednak niezdrowy styl życia, zwłaszcza palenie tytoniu i nadmierne opalanie.
Wolumetria twarzy tłuszczem
Innym sposobem na wygładzenie rysów twarzy jest przeszczep własnej tkanki tłuszczowej (tzw. lipotransfer). W trakcie zabiegu z wybranej części ciała pobiera się tłuszcz, który następnie przechodzi proces przygotowania (m.in. poprzez odwirowanie) i dopiero jest on przeszczepiany w okolice twarzy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 1,5 godziny i wymaga kilkudniowej rekonwalescencji.
Do wolumetrii twarzy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie zaleca się jedynie przyjmowania aspiryny oraz leków zmniejszających krzepliwość krwi na tydzień przed planowanym zabiegiem. Zabieg jest alternatywą dla wolumetrii przy użyciu kwasu hialuronowego. Niekiedy jednak wymaga korekty, gdyż pewna część przeszczepionej tkanki tłuszczowej zanika.
Wolumetria twarzy – dla kogo?
Wolumetria twarzy będzie odpowiednia dla każdego, kto chce zachować młody i promienny wygląd. Na zabieg decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Szczególnie poleca się go osobom zmagającym się z zapadniętymi kośćmi policzkowymi i opadającymi policzkami. Jest też odpowiedni w przypadku mocno zaznaczających się zmarszczek oraz zwiotczałej skóry. Na zabieg nierzadko decydują się również osoby mające anatomiczne defekty, m.in. zauważalną asymetrię w budowie twarzy czy nierówne wargi.
Co zyskujemy dzięki wolumetrii twarzy?
Wolumetria twarzy wykonana przez specjalistę to szansa na zachowanie lub przywrócenie młodego wyglądu. Dzięki zabiegowi można odsunąć w czasie potrzebę wykonania operacji plastycznej. Warto pamiętać, że wolumetria nie zmienia indywidualnych rysów.
FAQ
Co daje zabieg wolumetrii twarzy?
Dzięki wolumetrii twarzy odzyskuje się młodszy wygląd i poprawia się jędrność skóry. Zabieg wygładza rysy, modeluje podbródek i policzki, podkreśla kości policzkowe oraz pozwala uzyskać prawidłowe proporcje twarzy.
Jak długo utrzymują się efekty po wolumetrii twarzy?
Efekty zabiegu wolumetrycznego utrzymują się, w zależności od zastosowanego preparatu, od roku do 2 lat. Jest to jednak dość indywidualna kwestia, na którą wpływa m.in. styl życia.
Jak wolumetria zmienia twarz?
Wolumetria zmienia twarz subtelnie, chociaż zauważalnie. Sprawia, że jest ona jaśniejsza, bardziej promienna i zyskuje młodszy wygląd. Indywidualne rysy twarzy pozostają jednak bez zmian.
Co daje modelowanie twarzy?
Modelowanie twarzy pozwala uzyskać młodszy wygląd oraz jędrną i bardziej elastyczną skórę bez użycia skalpela. Głównym celem zabiegu jest wyrównanie linii żuchwy, wypełnienie doliny łez oraz okolicy jarzmowej, a także podkreślenie kości policzkowych i brody.