19 października 2020

Wolumetria twarzy – na czym polega i jakie są jej efekty?

Z biegiem czasu twarz traci swój początkowy owal między innymi dlatego, że tkanka tłuszczowa przemieszcza się z policzków ku dołowi. W efekcie twarz traci objętość i wygląda na starszą, a skóra staje się wiotka i mniej elastyczna. Niektórym osobom może to bardzo przeszkadzać i być powodem kompleksów. Na szczęście medycyna estetyczna oferuje bezpieczne i skuteczne zabiegi pozwalające zlikwidować te problemy. Osoby, które chcą poprawić owal twarzy, odtworzyć odpowiednią symetrię oraz wymodelować podbródek i policzki, mogą zdecydować się na miękki lifting czy wypełnianie z użyciem kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu.

Wolumetria twarzy - co to jest?

Warto wiedzieć, że słowo wolumetria odnosi się do zmiany rysów twarzy i oznacza raczej potrzebę przeprowadzenia zabiegu, a nie samą czynność. Niemniej jednak w powszechnym rozumieniu słowo to często występuje właśnie jako nazwa zabiegu. Wolumetria twarzy najczęściej przeprowadzana jest przy zastosowaniu kwasu hialuronowego (przykładem takiego zabiegu jest miękki lifting) lub przeszczepu własnego tłuszczu. Co daje wolumetria twarzy? Często pojęcie to rozumiane jest jako synonim modelowania twarzy bez użycia skalpela. W wyniku przeprowadzonego w gabinecie zabiegu można przywrócić właściwy owal twarzy, uwydatnić kości policzkowe i wyrównać kontur. Twarz po zabiegu zyskuje młodszy wygląd, poprawia się jędrność skóry, a zmarszczki zostają spłycone. Na zabiegi mające na celu zmianę rysów twarzy decydują się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Wolumetria twarzy - jak wygląda zabieg? 

Jak już zostało wspomniane, jednym z zabiegów, jaki można przeprowadzić, aby poprawić rysy twarzy, jest miękki lifting. Stosuje się go po to, aby wymodelować skronie, policzki, brodę, żuchwę. Znajduje on zastosowanie także do likwidacji tzw. chomików, czyli opadających policzków. Najczęściej z tym problemem borykają się osoby po 50. roku życia. Miękki lifting pozwala uzyskać prawidłowe proporcje i zadbać o odpowiednią symetrię twarzy oraz spłycić bruzdy. Po zabiegu twarz ma nie tylko ładniejszy kształt, ale też skóra staje się bardziej napięta i lepiej nawilżona.

Przed zabiegiem przeprowadzana jest dokładna ocena proporcji twarzy. Następnie za pomocą kaniuli, czyli miękkiej i tępo zakończonej igły, w odpowiednich miejscach wprowadzany jest kwas hialuronowy. Dzięki niemu można nadać tkankom miękkim właściwą objętość. Na pierwsze efekty zabiegu nie trzeba długo czekać, te są widoczne niemal od razu. Pełne rezultaty pojawiają się ok. miesiąc po zabiegu (jest to stopniowy proces). Efekty miękkiego liftingu utrzymują się od 1 do 2 lat. Zabieg nie jest bolesny, choć podczas niego może być odczuwalny lekki dyskomfort i uczucie rozpierania.

Wolumetria tłuszczem

W celu poprawy rysów twarzy i zyskania młodszego wyglądu można przeprowadzić także przeszczep tkanki tłuszczowej, inaczej lipotransfer. Zabieg polega na pobraniu tłuszczu z wybranej części ciała i przeszczepienie w okolice twarzy. Nie jest on bolesny, gdyż w miejsce wyznaczone do odsysania tkanki tłuszczowej podaje się znieczulenie, a także specjalny płyn obkurczający naczynia krwionośne. Tłuszcz jest odpowiednio przygotowywany do przeszczepienia, np. poprzez odwirowanie. Czas trwania zabiegu to zwykle około 90 minut, a rekonwalescencji ok. 7 - 14 dni. Efekty po przeszczepie tkanki tłuszczowej są subtelne, wyraźniejsze zmiany można uzyskać przy użyciu kwasu hialuronowego.

Wolumetria twarzy - dla kogo?

Na wolumetrię twarzy decydują się osoby, które chcą jak najdłużej zachować młody wygląd. Użycie kwasu hialuronowego czy tłuszczu jest polecane m.in. w przypadku zapadniętych kości policzkowych i opadających policzków. Wolumetria twarzy sprawdza się także przy redukcji zmarszczek i pozwala pozbyć się problemu zwiotczałej skóry. Z zabiegów korzystają ponadto osoby, które mają anatomiczne defekty m.in. zauważalną asymetrię w budowie twarzy czy nierówne wargi. 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności