Chirurgia plastyczna sylwetki

Liposukcja

Marząc o pięknej i smukłej sylwetce z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia to podstawa. Natomiast są takie miejsca w obrębie naszego ciała, z których usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej może być nieco trudniejsze. Jest to przede wszystkim brzuch, uda oraz ramiona. Chcąc poprawić swoją figurę i pozbyć się uciążliwego tłuszczu, warto zdecydować się na liposukcję.

Czym jest liposukcja i jak wygląda zabieg?

Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych obszarów ciała – szczególnie z miejsc problematycznych, z których ciężko się jej pozbyć naturalnymi sposobami, takimi jak dieta czy aktywność fizyczna. Pomimo utraty wagi nie jest to zabieg odchudzający, natomiast znacznie poprawiający wygląd poprzez wymodelowanie figury, podkreślenie talii lub zaokrąglenie pośladków. Wyróżnić można kilka rodzajów liposukcji – tradycyjną, laserową czy ultradźwiękową. Dobór metody odpowiada indywidualnym predyspozycjom oraz oczekiwaniom każdego pacjenta.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleni ogólnym lub dożylnym i trwa – w zależności od rodzaju liposukcji i zakresu działań – od 2 do 5 godzin. Poprzedza go wstępna konsultacja, podczas której następuje kwalifikacja do zabiegu. Podczas liposukcji chirurg rysuje na ciele mapę miejsc, z których będzie odsysany tłuszcz. Następnie wykonuje kilka drobnych nacięć skóry – tkanka tłuszczowa nastrzykiwana jest specjalnym roztworem znieczulającym, a następnie rozbijana specjalnym aparatem tak, by możliwe było odessanie jej nadmiaru. Obecnie, zanim usunie się tłuszcz, komórki tłuszczowe „rozpuszcza” się za pomocą lasera lub ultradźwięków, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia tkanek. W trakcie jednego zabiegu można usunąć około 3-4 litry tłuszczu.

Podczas liposukcji laserowej wykorzystuje się specjalne urządzenie emitujące fale laserowe, które podawane w sposób ciągły prowadzą do zniszczenia komórek tłuszczowych. Gdy pacjentowi – prócz pozbycia się kilku kilogramów lub centymetrów – zależy również na wypełnieniu wybranych miejsc własnym tłuszczem, stosowany jest laser emitujący jedną wiązkę laserową, która rozbija, a nie niszczy komórek, dzięki czemu mogą one być wykorzystane jako wypełnienie. Z kolei w liposukcji ultradźwiękowej wykorzystuje się urządzenie o skutecznym, lecz delikatnym działaniu, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzeń naczyń.

Po wykonanej liposukcji nakładany jest specjalny kombinezon uciskowy, dzięki któremu zmniejsza się powstały obrzęk.

Jak przygotować się do zabiegu liposukcji?

Liposukcję poprzedza wstępna konsultacja, niezbędne badania oraz kwalifikacja do zabiegu. Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi oraz leki hormonalne. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy. W dniu zabiegu pacjent musi być na czczo. Ponadto należy się dokładnie wykąpać oraz usunąć owłosienie, jeżeli miejsca poddane zabiegowi są nimi pokryte. Zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę.

Co zrobić po zabiegu liposukcji?

Po zabiegu liposukcji pacjent przez jedną dobę pozostaje w szpitalu. Podczas zabiegu powstają obrzęki i zasinienia, stąd też w celu uśmierzenia bólu podawane są środki przeciwbólowe. Przez około 2 tygodnie należy ograniczyć intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny, a także zrezygnować z nadmiernego wysiłku i aktywności fizycznej. Należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich, jak również pamiętać o odpowiedniej aktywności i właściwej diecie.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu liposukcji?

Liposukcja to zabieg, który może być wykonany u osób w pełni zdrowych. Przeciwskazaniem do zastosowania dostępnych metod jest cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, choroby przewlekłe, autoimmunologiczne i nowotworowe, skazy naczyniowe, ciąża. Ponadto zabiegów nie przeprowadza się u osób z zaburzeniami psychicznymi, a także u nałogowych palaczy i osób mających problem z nadwagą.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 2-5 godzin
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B
Znieczulenie dożylne lub ogólne
Pobyt w klinice 1 doba
Rekonwalescencja około 14 dni
Zdjęcie szwów w 7-8 dobie (jeżeli są zakładane)
Zmiana opatrunków według zaleceń operatora
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Liposukcja - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Liposukcja brzucha 11 000 PLN 15 000 PLN
2 Liposukcja bioder 9 000 PLN 12 000 PLN
3 Liposukcja ud 10 000 PLN 13 000 PLN
4 Liposukcja pośladków 9 000 PLN 13 000 PLN
5 Liposukcja kolan 6 000 PLN 8 000 PLN
6 Liposukcja łydek 9 000 PLN 13 000 PLN
7 Liposukcja ramion 7 000 PLN 10 000 PLN
8 Liposukcja pach 3 000 PLN 5 000 PLN