Chirurgia plastyczna sylwetki

Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna to jedna z grup przepuklin, zaliczana do odmiany zewnętrznej. Do grupy tej zalicza się przepuklinę pachwinową, pępkową, udową, kresy białej, lędźwiową - te występują w obrębie brzucha. Mówimy o niej wówczas, gdy dochodzi do przemieszczenia się narządów poza miejsce, w którym naturalnie się znajdują, a więc poza jamę brzuszną. W przypadku wystąpienia przepukliny brzusznej konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Jak wygląda zabieg?

Przepuklina brzuszna charakteryzuje się uwypukleniem otrzewnej, gdzie dochodzi do przemieszczenia się narządów- najczęściej jelit - poza granice jamy brzusznej. Przyczyny tego mogą być wrodzone lub nabyte, które pojawiają się na skutek osłabienia bądź mechanicznego uszkodzenia tkanki brzusznej, do którego dochodzi najczęściej po wcześniejszych zabiegach operacyjnych, urazach spowodowanych chociażby dźwiganiem ciężarów, po ciąży, porodzie, u osób otyłych i starszych.

Operacja przepukliny brzusznej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Polega na wykonaniu cięcia, poprzez które chirurg dostaje się do jamy brzusznej, oddziela worek przepuklinowy bądź nacina go, w celu uwolnienia narządów. Następnie powłoki zdrowych tkanek wewnątrz jamy brzusznej są odpowiednio zszywane, po czym dodatkowo wzmocnione specjalną siatką, która znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu przypadłości. W przypadku, gdy rozejście tkanek jest bardzo rozległe, wówczas nie stosuje się zszywania tkanek, a jedynie wszczepiana jest siatka. Ostatnim etapem operacji jest precyzyjne zszycie tkanki podskórnej oraz skóry, po czym założenie opatrunku.

Jak przygotować się do zabiegu?

Operacja przepukliny brzusznej przeprowadzana jest po wstępnej konsultacji oraz wykonaniu szeregu koniecznych badań. Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić środki przeciwkrzepliwe oraz niektóre leki przeciwbólowe- szczegółowe zalecenia wyda specjalista.

Co zrobić po zabiegu?

Czas rekonwalescencji po operacji przepukliny brzusznej zależy od indywidualnych uwarunkować każdego pacjenta. Zwykle wynosi około 2 miesiące, przy czym całkowite wygojenie może trwać do pół roku. Przez pierwsze dwa tygodnie należy bezwzględnie zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego, po tym czasie można rozpocząć spacery, zaś po około 3 miesiącach wrócić do treningów i ćwiczeń. Pacjent powinien stosować także dietę zapobiegającą zaparciom, a więc bogatą w błonnik oraz unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych, ostrych przypraw oraz alkoholu. Wskazana jest również wizyta kontrola.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Operacja przepukliny brzusznej u osób dorosłych jest koniecznością, natomiast istnieją także pewne przeciwskazania do jej przeprowadzenia, wśród których wymieniamy:

  • stan zapalny skóry lub tkanki podskórnej;
  • choroby niedokrwienne serca;
  • zaburzenie rytmu serca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • niewydolność krążenia;
  • niedokrwistość;
  • cukrzyca;
  • ciąża.