Upływający czas, siła grawitacji oraz stopniowa utrata kolagenu mogą powodować znaczne zmiany w obrębie górnej części twarzy. Obniżona linia brwi oraz zmarszczki i bruzdy na czole powodują, że nasza twarz sprawia wrażenie zmęczonej lub zmartwionej, dodając jej lat. Tu doskonale sprawdzi się endoskopowy lifting brwi, na czym polega zabieg?
Zabieg podniesienia brwi jest jednym z częstszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej twarzy. Może być wykonywany wieloma technikami, natomiast najbardziej preferowaną jest metoda endoskopowa, należąca do jednej z najmniej inwazyjnych oraz mało uciążliwych w procesie rekonwalescencji dla pacjenta.
Endoskopowy lifting brwi to zabieg polegający na podniesieniu linii brwi oraz poprawieniu wyglądu czoła i gładzizny (okolica między łukami brwiowymi). W jego trakcie redukuje się również częściowy nadmiar skóry powiek, dlatego może być rozważany wraz z plastyką powiek górnych. Podczas zabiegu wykorzystuje się endoskop, pozwalający na wykonanie bardzo krótkich, mało widocznych nacięć, które sprawiają, że blizna w linii włosów jest prawie niewidoczna.
Zabieg ten wykonuje się u kobiet oraz mężczyzn, którzy nie są usatysfakcjonowani z wyglądu swojego czoła i brwi. Jednym z najczęstszych wskazań do wykonania zabiegu podniesienia brwi jest zmęczony lub sugerujący niezadowolenie wyraz twarzy. Jest to związane z występującymi na czole zmarszczkami, asymetrią oraz opadającymi brwiami, które w trakcie zabiegu poddawane są korekcie. Warunkiem kwalifikacji do zabiegu jest dobra kondycja zdrowotna pacjenta. Przeciwskazaniem do jego wykonania może być natomiast nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi oraz ciąża. Ponadto metoda ta jest niewskazana w przypadku zbyt wysokiego czoła oraz dużej asymetrii wysokości brwi – w takich przypadkach preferowana jest technika tradycyjna.
Zabieg składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie, w tym wykonanie ewentualnych rysunków, potrzebnych w trakcie zabiegu. Następnie pacjent poddawany jest znieczuleniu ogólnemu. W kolejnym kroku lekarz – w celu obkurczenia naczyń i ograniczenia krwawienia - ostrzykuje miejsca, gdzie prowadzone będą cięcia. Ich ilość i poszczególne etapy zależne są od przedoperacyjnego stanu pacjenta i tego, jakie efekty chce się osiągnąć. W trakcie zabiegu wykonywane są najczęściej 3 cięcia (1-2 cm każde), po jednym w okolicy skroniowej z obu stron do powięzi skroniowej głębokiej oraz jedno w linii pośrodkowej głowy, które prowadzone jest podokostnowo. Wszystkie nacięcia znajdują się w linii włosów, dzięki czemu blizna jest prawie niewidoczna.
Po preparacji, z zachowaniem szczególnej ostrożności na naczynia i nerwy, następuje uwolnienie więzadeł okolicy oczodołu, dzięki czemu możliwa jest manipulacja tkankami. Następnie uniesione tkanki są stabilizowane, a rana precyzyjnie zamykana tak, aby nie pozostawić widocznych blizn. Czas trwania zabiegu zależy od oczekiwań pacjenta oraz jego budowy anatomicznej i waha się w okolicy 90-120 minut od momentu podania znieczulenia.
Ze względu na małą inwazyjność zabiegu, związaną z użyciem endoskopu, czas rekonwalescencji trwa około 7-10 dni. Po tym czasie następuje wizyta kontrolna, na której usunięte zostają szwy. W przypadku zastosowania tradycyjnej metody podniesienia brwi, która jest bardziej inwazyjna, okres ten przedłuża się do 14 dni.
Po udaniu się do domu, kluczowe jest respektowanie zaleceń pozabiegowych, dotyczących odpowiedniego dbania o operowaną okolice. Po zabiegu pacjent otrzymuje opaskę uciskową, którą należy nosić przez najbliższą dobę. Przez 48 godzin należy pilnować, aby głowa była ciągle uniesiona, zaś przez najbliższe 4 tygodnie, w trakcie snu, najlepiej podłożyć dodatkową poduszkę, aby podwyższyć pozycję. Pierwsza kąpiel możliwa jest upływie 24 godzin, lecz nie należy stosować środków kosmetycznych mogących podrażnić operowaną okolicę oraz uważać, aby woda nie była zbyt ciepła. W przypadku obrzęków można zastosować zimne okłady. Większego wysiłku fizycznego należy unikać przez 3 tygodnie. Nie wskazane jest również palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Ponadto należy stosować przepisane leki.
Pierwsze efekty widoczne są zaraz po wykonanym zabiegu, tuż po ustąpieniu zasinień i obrzęku (po około 7-10 dniach), co pozwala docenić skuteczność zabiegu, zaś ostateczny efekt widoczny jest do 6 miesięcy. Zabieg podniesienia brwi sprawi, że twarz, która wcześniej sprawiała wrażenie zmęczonej lub niezadowolonej, nabierze młodszego i pogodniejszego wyglądu. Efekty lifitngu brwi powinny utrzymywać się przez co najmniej 10 lat, przy czym jest to w dużej mierze zależne od czynników genetycznych pacjenta, stylu życia oraz od wykonywanych w przeszłości zabiegów w tej okolicy twarzy. Dodatkowy wpływ będzie również miało odpowiednie stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.
Nieodłączną części każdej procedury chirurgicznej jest ryzyko wystąpienia powikłań. Jednym z najczęstszych powikłań związanych z zabiegiem podniesienia brwi jest upośledzenie czucia (6,2%), które w większości przypadków wraca. Po zabiegu może wystąpić również uszkodzenie nerwu ruchowego – gałęzi czołowej nerwu twarzowego (1,5%), które prowadzi do zaburzenia podnoszenia brwi. Innymi powikłaniami mogącymi wystąpić po zabiegu są: powtórna ptoza brwi (2,4%), asymetria (3,6%), infekcja (0,4%), krwiak (1,0%) problemy z blizną (1,5%), niezdolność do całkowitego zamknięcie powieki oraz łysienie w okolicach nacięć. W celu uniknięcia tych powikłań należy w pełni stosować się do zaleceń pozabiegowych oraz w jak najszybciej konsultować z lekarzem wszelkie wątpliwości i reagować w przypadku jakichkolwiek obaw.
Endoskopowe podniesienie brwi to skuteczna i bezpieczna metoda na przywrócenie młodzieńczego wyglądu i estetyki górnej części twarzy. Jest to idealna opcja dla osób, które chcą uzyskać naturalny efekt i uniknąć długiej rekonwalescencji. W naszej klinice zabieg ten wykonywany jest przez wykwalifikowanych specjalistów.
Kto wykonuje zabieg - Dr Szczyt Wilanów | - |
Kto wykonuje zabieg - Dr Szczyt Konstancin | dr Michał Charytonowicz, dr Daria Charytonowicz, dr Jakub Kulesza, dr Piotr Stabryła, dr Jakub Miszczyk, dr Krzysztof Biegański, dr Maciej Kulicki |
Zalecenia przed zabiegiem | Zalecenie przedzabiegowe.pdf |
Zabieg: | Cena od: | Cena do: | |
---|---|---|---|
1 | Endoskopowy lifting brwi | 15 000 PLN | 20 000 PLN |
2 | Endoskopowy lifting brwi + midface lift | 30 000 PLN |
poniedziałek-piątek: 8:00 - 20:00
sobota, niedziela i święta: nieczynne
poniedziałek-piątek: 8:00 - 20:00
sobota, niedziela i święta: nieczynne
poniedziałek-piątek: 10:00 - 18:00
sobota, niedziela i święta: nieczynne
©2024 dr Szczyt Chirurgia Plastyczna. All rights reserved