Chirurgia plastyczna twarzy

Operacja nosa

Wygląd nosa ma duży wpływ na ogólny wyraz twarzy. Jest to też część ciała, która często bywa przyczyną kompleksów – wiele osób nie akceptuje jego kształtu lub wielkości, przeszkadza nam, gdy jest krzywy, garbaty, zbyt szeroki, spiczasty. Korekcja nosa wykonywana jest także w celach zdrowotnych, redukując problemy z oddychaniem.

Czym jest operacja nosa i jak wygląda zabieg?

Defekty w obrębie nosa są wrodzone lub powstałe na skutek przebytego urazu. Korekcja nosa to zabieg pozwalający na poprawę estetyki nosa - jego kształtu, proporcji, wyglądu, ale także poprawienie toru oddychania. Możemy wykonać ją kilkoma technikami, przy czym ta najlepsza dobierana jest indywidualnie do potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta. Korekcji poddawana może być zarówno część kostna i/lub chrzęstna.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa – w zależności od wybranej techniki i zakresu zabiegu – od 1,5 do 4 godzin. Poprzedza ją wstępna konsultacja, podczas której następuje kwalifikacja do zabiegu. Po odpowiedniej analizie nosa, chirurg planuje przebieg zabiegu. W zależności od wybranej metody, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na słupku lub wewnątrz nosa. Następnie za pomocą specjalistycznych narzędzi dokonuje odpowiednich modulacji w części kostnej lub chrzęstnej nosa, bądź też w obu. W trakcie zabiegu skóra jest odwarstwiana od konstrukcji chrzęstno-kostnej, której nadaje się pożądany kształt. Operację kończy założenie cienkich szwów oraz opatrunku.

Jak przygotować się do zabiegu korekcji nosa?

Przed planowanym zabiegiem należy poddać się szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi, zaś w dzień zabiegu dokładnie umyć miejsce, które będzie poddawane operacji. W dniu zabiegu Pacjent musi być na czczo.

Co zrobić po zabiegu korekcji nosa?

Podczas zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki i zasinienia w okolicach oczu i policzków. W celu uśmierzenia bólu zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych. Przez około 2 tygodnie należy ograniczyć intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny, a także zrezygnować z nadmiernego wysiłku i aktywności fizycznej. Należy też bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich. Pierwsze efekty widać po upływie 2-3 tygodni, zaś okres całkowitej regeneracji trwa do 12 miesięcy.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu operacji nosa?

Przeciwskazaniem do wykonania operacji nosa jest wiek – nie powinna być przeprowadzana u nastolatków, u których rozwój wciąż trwa, ponadto ciąża i karmienie piersią, zaburzenia krzepliwości, skazy naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcje skóry, choroby autoimmunologiczne i nowotworowe.

ZOBACZ WIDEO

Najczęściej zadawane pytania

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu w obrębie twarzy mogą występować obrzęki oraz zasinienia. Pacjent może odczuwać dyskomfort. Po zdjęciu gipsu w 8-10 dobie zasinienia powinny zniknąć. Nos w tym czasie może być jeszcze obrzęknięty.

Okres całkowitej regeneracji trwa do 12 miesięcy — dopiero wówczas można ocenić ostateczny efekt.

Korekcja nosa jest możliwa wówczas, gdy nos osiągnie swój dojrzały kształt, czyli zwykle po 18r.ż. W przypadku zabiegów po urazie, wypadku lub ze wskazań medycznych u osób poniżej wymienionego wieku o wykonaniu zabiegu decyduje lekarz.

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji występuje obrzęk oraz dyskomfort związany z obecnością setonów w przewodach nosowych przez pierwsze 2-3 dni. W przebiegu pooperacyjnym nie ma zwykle konieczności stosowania leków przeciwbólowych.

Do wykonania operacji plastycznej nosa dopuszczane są tylko osoby, które są zupełnie zdrowe. Przed operacją niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań krwi, EKG serca oraz RTG klatki piersiowej. Jeśli cokolwiek wskazuje na to, że pacjent może być chory operacja zostaje odwołana. Powyższe procedury sprawiają, że każdy, kto decyduje się na zabieg może czuć się bezpiecznie.

W placówkach posiadających umowę, NFZ refunduje operacje korygujące krzywą przegrodę nosa oraz pourazowe zniekształcenia nosa. Operacje korygujące wygląd nosa nie są refundowane.

Operacja nosa wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza gdy chodzi o jego całkowitą korekcję — wtedy też konieczny jest jednodniowy pobyt w klinice. Nos może być operowany tzw. metodą zamkniętą – cięcie w przewodach nosowych, niewidoczne na zewnątrz oraz otwartą. Przy metodzie otwartej poza cięciami w przewodach nosowych wykonujemy cięcie na słupku nosa.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu 90 - 240 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B, EKG
Znieczulenie ogólne
Pobyt w klinice 1 doba
Rekonwalescencja do 10 dni
Wyjęcie setonów nieoperowana przegroda: w pierwszej dobie 
operowana przegroda: w drugiej dobie
Zdjęcie szwów pierwsze w 5-6 dobie
Zdjęcie gipsu w 10 dobie
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Kto wykonuje zabieg - Dr Szczyt Wilanów dr Marek Szczyt, dr Krzysztof Potocki, dr Grażyna Nasińska - Jurek, dr Zofia Bochen, dr Artur Pasternak
Kto wykonuje zabieg - Dr Szczyt Konstancin dr Michał Charytonowicz, dr Daria Charytonowicz, dr Piotr Stabryła, dr Maciej Kulicki, dr Maciej Ferenc
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Operacja nosa przed i po

Operacja nosa - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Totalna korekcja nosa 22 000 PLN 32 000 PLN
2 Wtórna korekcja nosa 26 000 PLN
3 Operacja części chrzęstnej nosa 20 000 PLN 22 000 PLN
4 Operacja części kostnej nosa 16 000 PLN 18 000 PLN
5 Korekcja przegrody nosowej 9 000 PLN 11 000 PLN

Zabiegi uzupełniające