Chirurgia plastyczna twarzy

Operacja nosa

Estetyczna zmiana wyglądu

Nos to centralna część twarzy. Często bywa przyczyną kompleksów - wiele osób nie akceptuje jego kształtu lub wielkości. Korekcja nosa zazwyczaj polecana jest pacjentom, których nos jest nieproporcjonalny do twarzy, „psuje” jej wygląd.

Kiedy nos jest krzywy, garbaty lub zbyt szeroki, korekcji poddawana jest część kostna. Możemy również poprawić wygląd samego czubka nosa - części chrzęstnej. Częstym problemem jest niedrożność nosa, która sprawia kłopoty z oddychaniem. Poprawki estetyczne wykonywane są wówczas wraz z prostowaniem przegrody nosa – krzywa przegroda przyczynia się do zaburzenia oddychania i upośledzenia drożności nosa. W takim przypadku wykonywany jest zabieg prostowania przegrody, co znacznie poprawia komfort pacjenta. Zazwyczaj jednak przeprowadza się tzw. totalną korekcję, czyli połączenie wszystkich wymienionych elementów.

Przed planowanym zabiegiem należy poddać się szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak również poinformować lekarza o wszelakich problemach zdrowotnych, tj.: alergii, cukrzycy.

Na kilka dni przed operacją należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi.

Operacja nosa wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza gdy chodzi o jego całkowitą korekcję — wtedy też konieczny jest jednodniowy pobyt w szpitalu. Nos może być operowany tzw. metodą zamkniętą – cięcie w przewodach nosowych, niewidoczne na zewnątrz oraz otwartą. Przy metodzie otwartej poza cięciami w przewodach nosowych wykonujemy cięcie na słupku nosa. W trakcie zabiegu skóra jest odwarstwiana od konstrukcji chrzęstno-kostnej, następnie nos jest kształtowany do pożądanego kształtu. Na końcu skóra jest zakładana z powrotem na nowo ukształtowaną ramę chrzęstno-kostną.

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu w obrębie twarzy mogą występować obrzęki oraz zasinienia. Pacjent może odczuwać dyskomfort związany z bólem nosa oraz głowy. Po zdjęciu gipsu w 8-10 dobie zasinienia powinny zniknąć. Nos w tym czasie może być jeszcze obrzęknięty. Okres całkowitej regeneracji trwa do 12 miesięcy — dopiero wówczas można ocenić ostateczny efekt. Im pacjent ma grubszą skórę, tym okres rekonwalescencji będzie dłuższy. Wizytę kontrolną wyznacza się na pół roku po przebytym zabiegu, aby ocenić procesy gojenia.

Najczęściej zadawane pytania

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu w obrębie twarzy mogą występować obrzęki oraz zasinienia. Pacjent może odczuwać dyskomfort. Po zdjęciu gipsu w 8-10 dobie zasinienia powinny zniknąć. Nos w tym czasie może być jeszcze obrzęknięty.

Okres całkowitej regeneracji trwa do 12 miesięcy — dopiero wówczas można ocenić ostateczny efekt.

Korekcja nosa jest możliwa wówczas, gdy nos osiągnie swój dojrzały kształt, czyli zwykle po 18r.ż. W przypadku zabiegów po urazie, wypadku lub ze wskazań medycznych u osób poniżej wymienionego wieku o wykonaniu zabiegu decyduje lekarz.

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji występuje obrzęk oraz dyskomfort związany z obecnością setonów w przewodach nosowych przez pierwsze 2-3 dni. W przebiegu pooperacyjnym nie ma zwykle konieczności stosowania leków przeciwbólowych.

Do wykonania operacji plastycznej nosa dopuszczane są tylko osoby, które są zupełnie zdrowe. Przed operacją niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań krwi, EKG serca oraz RTG klatki piersiowej. Jeśli cokolwiek wskazuje na to, że pacjent może być chory operacja zostaje odwołana. Powyższe procedury sprawiają, że każdy, kto decyduje się na zabieg może czuć się bezpiecznie.

W placówkach posiadających umowę, NFZ refunduje operacje korygujące krzywą przegrodę nosa oraz pourazowe zniekształcenia nosa. Operacje korygujące wygląd nosa nie są refundowane.

Operacja nosa wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza gdy chodzi o jego całkowitą korekcję — wtedy też konieczny jest jednodniowy pobyt w klinice. Nos może być operowany tzw. metodą zamkniętą – cięcie w przewodach nosowych, niewidoczne na zewnątrz oraz otwartą. Przy metodzie otwartej poza cięciami w przewodach nosowych wykonujemy cięcie na słupku nosa.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 90-120 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B, EKG
Znieczulenie ogólne
Pobyt w klinice 1 doba
Rekonwalescencja do 10 dni
Wyjęcie setonów nieoperowana przegroda: w pierwszej dobie 
operowana przegroda: w drugiej dobie
Zdjęcie szwów pierwsze w 5-6 dobie
Zdjęcie gipsu w 10 dobie
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Operacja nosa przed i po

korekta nosa - przed i po
korekcja nosa - przed i po
korekcja nosa - przed i po
korekcja nosa - przed i po
korekcja nosa - przed i po
korekcja nosa - przed i po
korekta nosa - przed i po
korekta nosa - przed i po

Operacja nosa - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Totalna korekcja nosa 17 000 PLN 23 000 PLN
2 Wtórna korekcja nosa 22 000 PLN 26 000 PLN
3 Operacja części chrzęstnej nosa 16 000 PLN 18 000 PLN
4 Operacja części kostnej nosa 14 000 PLN 16 000 PLN
5 Korekcja przegrody nosowej 7 000 PLN 9 000 PLN

Zabiegi uzupełniające

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności