Chirurgia plastyczna twarzy

Operacja uszu

Umów się na e-konsultację

+48 22 654 90 60

konstancin@drszczyt.pl

Zakończ walkę z kompleksami

Chirurgiczna operacja uszu, czyli otoplastyka jest dla wielu osób wybawieniem z wieloletnich kompleksów. Pozwala skorygować odstające lub zbyt duże małżowiny, poprawić wygląd płatków uszu. Chociaż małżowiny uszne są niepowtarzalne i charakterystyczne dla danej osoby, to jednak w każdej można odnaleźć cechy symetrycznej budowy. Dzięki przyjętemu wzorcowi można je wymodelować tak, by nabrały, jak najbardziej naturalnego kształtu. Najczęściej operowane wady uszu to:

- odstające uszy — operacja polega na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki, a następnie wyrzeźbieniu preferowanego kształtu za pomocą pilniczka lub odpowiednich szwów na chrząstkę; Na samym końcu zszywa się ranę skórną i zakłada opatrunek

- usunięcie guzka Darwina — wada wrodzona zgrubienia w tylnej górnej części obrąbka małżowiny usznej,

- mikrocja -wada wrodzona, polegająca na braku lub niewykształceniu niektórych struktur ucha i anocja (całkowity brak małżowin)

- zwinięcie małżowiny usznej

Operacje uszu można wykonywać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci (już w 5 roku życia małżowiny uszne mają kształt oraz wielkość zbliżoną do ostatecznych). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od wieku pacjenta i zakresu operacji.

Po przebytym zabiegu uszy mogą być lekko obrzęknięte i zasinione. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach. Opatrunek zazwyczaj jest zmieniany 2 dni po operacji. Między 3 a 8 dobą usuwane są szwy skórne — opatrunek na głowie zamienia się na opaskę. Jeśli pacjent został poddany znieczuleniu miejscowemu po zabiegu, może natychmiast opuścić szpital. Po znieczuleniu ogólnym musi pozostać w szpitalu, co najmniej kilka godzin. Przez kilka tygodni po korekcji uszu należy chronić je przed wszelkimi urazami.

Najczęściej zadawane pytania

Po przebytym zabiegu uszy mogą być lekko obrzęknięte i zasinione. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach.

Po przebytym zabiegu uszy mogą być lekko obrzęknięte i zasinione. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach. Opatrunek zazwyczaj jest zmieniany 2 dni po operacji. Między 3 a 8 dobą usuwane są szwy skórne — opatrunek na głowie zamienia się na opaskę. Przez okres kolejnych 2 do nawet 6 miesięcy chrząstka małżowiny usznej będzie ulegała przebudowie. Dopiero po ustaniu procesów regeneracyjnych małżowiny usznej można ocenić ostateczny efekt korekcji odstających uszu.

Zabieg korekcji uszu może być przeprowadzony już u 7-letniego dziecka. Zazwyczaj dziecko poddawane jest pełnej narkozie, chyba że jest dużo starsze, wtedy wystarczy znieczulenie miejscowe.

W większości przypadków zabieg otoplastyki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Wyjątek mogą stanowić dzieci, w przypadku których stosuje się krótkotrwałe znieczulenie dożylne. Po operacyji zwykle nie ma potrzeby stosowania leków przeciwbólowych.

Chirurgiczna korekcja uszu uznawana jest za procedurę bezpieczną, charakteryzującą się znikomym ryzykiem powikłań, nie mającą wpływu na ogólny stan zdrowia pacjenta. Wszystkie cięcia prowadzone są z tyłu małżowiny, dzięki czemu szwy i blizny pozabiegowe nie są widoczne.

Wszystkie zabiegi mające na celu poprawę zewnętrznego wyglądu, w tym chirurgiczna korekcja uszu które nie są zagrożeniem dla zdrowia pacjenta wiążą się z pełną odpłatnością ponoszoną przez pacjenta. Jeżeli jednak uszy odstają z powodu wrodzonej wady lub są jakieś ubytki będące następstwem urazu, wówczas można starać się o przeprowadzenie zabiegu w ramach kontraktu z NFZ.

Chirurdzy plastyczni najczęściej korygują odstające małżowiny uszne, ale także modelują małżowinę, by uzyskać inny kształt, korygują jej położenie i wielkość, doprowadzają do tego, by uszy miały proporcjonalny kształt. W operacjach rekonstrukcyjnych leczy się natomiast nabyte wady i ubytki (powstałe np. na skutek kontuzji lub w wyniku innych operacji), a także tzw.mikrocję czyli niedorozwój małżowiny usznej.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 60 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B, EKG
Znieczulenie u młodzieży i dorosłych: miejscowe u dzieci: ogólne
Pobyt w klinice wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja do 8 dni
Zdjęcie szwów w 3-8 dobie
Opatrunki przy zdjęciu szwów
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża

Operacja uszu przed i po

korekcja ucha, uszu - przed i po
korekcja ucha, uszu - przed i po
korekcja ucha, uszu - przed i po

Operacja uszu - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Plastyka zwiniętych uszu 6 000 PLN 8 000 PLN
2 Zmniejszenie uszu 6 000 PLN 8 000 PLN
3 Rekonstrukcja małżowiny usznej 15 000 PLN 22 000 PLN
4 Oddzielenie małżowiny od czaszki 6 000 PLN 8 000 PLN

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności