Chirurgia plastyczna twarzy

Operacja uszu

Uszy – jeśli działają prawidłowo to są tą częścią ciała, do której nie przywiązujemy tak dużej uwagi. Jeśli jednak ich budowa odbiega od naturalnego kształtu - są zbyt duże, odstające, zniekształcone - to chirurgiczna operacja to jedyny sposób, by poprawić ich wygląd zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

Czym jest operacja uszu i jak wygląda zabieg?

Chirurgiczna korekcja uszu, fachowo zwana otoplastyką, to sposób na skorygowanie określonych wad, bezpośrednio związanych z narządem słuchu. Najczęściej operowane wady uszu to:

  • odstające uszy – operacja polegająca na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki, po czym odpowiednim jej ukształtowaniu i umocowaniu za pomocą szwów,
  • guzek Darwina – będący zgrubieniem w tylnej, górnej części obrąbka małżowiny usznej. Możliwe jest jego usunięcie, natomiast zazwyczaj po korekcji odstających małżowin usznych, guzek przestaje być tak widoczny i nie wpływa negatywnie na estetykę uszu,
  • mikrocja – wada wrodzona, polegająca na braku lub nieprawidłowym wykształceniu niektórych struktur ucha. Operacja polega na ukształtowaniu ucha bądź jego części z chrząstki żebrowej tak, by zyskało możliwie najbardziej naturalny kształt. Może być przeprowadzona u dzieci powyżej 12 roku życia,
  • zwinięta małżowina uszna – wada związana z nieprawidłową budową małżowiny, która w górnej części zawija się na zewnątrz lub do wewnątrz, a czasami zdarza się, że jest zwinięta całkowicie. Operacja polega na przywróceniu naturalnej formy ucha.

Operacje uszu można wykonywać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci (nie wcześniej niż po osiągnięciu 7 roku życia). W zależności od problemu i potrzeb operowane może być jedno, bądź dwoje uszu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa około 1-2 godziny. 

Jak przygotować się do zabiegu korekcji uszu?

Korekcję uszu poprzedza wstępna konsultacja, niezbędne badania oraz kwalifikacja do zabiegu. Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi oraz leki hormonalne. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy. W przypadku planowanego znieczulenia ogólnego, ostatni posiłek Pacjent powinien spożyć około 8-10 godzin przed operacją, natomiast w przypadku znieczulenia miejscowego można spożyć lekki posiłek. W dniu operacji należy zrezygnować z nakładania makijażu i innych kosmetyków na twarz.

Co zrobić po zabiegu korekcji uszu?

Po przebytym zabiegu uszy mogą być lekko obrzęknięte i zasinione, natomiast wszelkie dolegliwości powinny ustąpić do 2 tygodni po zabiegu. Po 2-3 dniach od operacji zmieniany jest opatrunek, zaś między 8 a 10 dobą usuwane są szwy skórne. Przez okres 2 tygodni należy nosić specjalną opaskę, zaś przez kolejne 4 zakładać ją na noc. Przez 3 tygodnie od zabiegu nie należy uprawiać sportów, korzystać z sauny i solarium.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu operacji uszu?

Przeciwskazaniem do wykonania operacji uszu są skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, infekcje skóry i śluzówek, ciąża i karmienie piersią, niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe.

Najczęściej zadawane pytania

Po przebytym zabiegu uszy mogą być lekko obrzęknięte i zasinione. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach.

Po przebytym zabiegu uszy mogą być lekko obrzęknięte i zasinione. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach. Opatrunek zazwyczaj jest zmieniany 2 dni po operacji. Między 3 a 8 dobą usuwane są szwy skórne — opatrunek na głowie zamienia się na opaskę. Przez okres kolejnych 2 do nawet 6 miesięcy chrząstka małżowiny usznej będzie ulegała przebudowie. Dopiero po ustaniu procesów regeneracyjnych małżowiny usznej można ocenić ostateczny efekt korekcji odstających uszu.

Zabieg korekcji uszu może być przeprowadzony już u 7-letniego dziecka. Zazwyczaj dziecko poddawane jest pełnej narkozie, chyba że jest dużo starsze, wtedy wystarczy znieczulenie miejscowe.

W większości przypadków zabieg otoplastyki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Wyjątek mogą stanowić dzieci, w przypadku których stosuje się krótkotrwałe znieczulenie dożylne. Po operacyji zwykle nie ma potrzeby stosowania leków przeciwbólowych.

Chirurgiczna korekcja uszu uznawana jest za procedurę bezpieczną, charakteryzującą się znikomym ryzykiem powikłań, nie mającą wpływu na ogólny stan zdrowia pacjenta. Wszystkie cięcia prowadzone są z tyłu małżowiny, dzięki czemu szwy i blizny pozabiegowe nie są widoczne.

Wszystkie zabiegi mające na celu poprawę zewnętrznego wyglądu, w tym chirurgiczna korekcja uszu które nie są zagrożeniem dla zdrowia pacjenta wiążą się z pełną odpłatnością ponoszoną przez pacjenta. Jeżeli jednak uszy odstają z powodu wrodzonej wady lub są jakieś ubytki będące następstwem urazu, wówczas można starać się o przeprowadzenie zabiegu w ramach kontraktu z NFZ.

Chirurdzy plastyczni najczęściej korygują odstające małżowiny uszne, ale także modelują małżowinę, by uzyskać inny kształt, korygują jej położenie i wielkość, doprowadzają do tego, by uszy miały proporcjonalny kształt. W operacjach rekonstrukcyjnych leczy się natomiast nabyte wady i ubytki (powstałe np. na skutek kontuzji lub w wyniku innych operacji), a także tzw.mikrocję czyli niedorozwój małżowiny usznej.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 60 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B, EKG
Znieczulenie u młodzieży i dorosłych: miejscowe u dzieci: ogólne
Pobyt w klinice wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja do 8 dni
Zdjęcie szwów w 3-8 dobie
Opatrunki przy zdjęciu szwów
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Operacja uszu przed i po

Operacja uszu - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Korekcja odstających uszu 7 000 PLN 9 000 PLN
2 Plastyka zwiniętych uszu 7 000 PLN 9 000 PLN
3 Zmniejszenie uszu 7 000 PLN 9 000 PLN
4 Rekonstrukcja małżowiny usznej 15 000 PLN 22 000 PLN
5 Oddzielenie małżowiny od czaszki 6 000 PLN 8 000 PLN