Chirurgia plastyczna twarzy

Plastyka powiek

Skóra okolic oczu jest niezwykle cienka i delikatna, przez co w tym obszarze najszybciej widoczne są oznaki upływającego czasu. Obwisła skóra, worki pod oczami, głębokie zmarszczki to defekty, które odbierają młodzieńczego blasku spojrzeniu i sprawiają, że cała twarz wygląda na zmęczoną i smutną. Plastyka powiek to jeden z najbardziej efektywnych sposobów chirurgicznego odmłodzenia twarzy.

Czym jest plastyka powiek i jak wygląda zabieg?

Plastyka powiek, fachowo zwana blefaroplastyką, to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru skóry, fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz przepuklin tłuszczowych, jeśli one występują. Zabieg ten może dotyczyć powiek górnych, powiek dolnych bądź obydwu jednocześnie. Pozwala to zarówno na przywrócenie właściwego kształtu powiek, jak i odmłodzenie okolic oczu poprzez likwidację zmarszczek i redukcję cieni pod oczami. Ponadto nadmiar skóry i tłuszczu sprawia, że powieki stają się ciężkie, oczy zmęczone, a widzenie utrudnione.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa – w zależności od zakresu działań – od 1 do 2 godzin. Poprzedza go wstępna konsultacja, podczas której następuje kwalifikacja do zabiegu. Plastyka powiek górnych polega na wykonaniu ciecia skóry w miejscu, gdzie naturalnie występuje fałd górnej powieki, dzięki czemu blizna nie jest widoczna. Następnie usuwany jest nadmiar skóry, a niekiedy także przepuklina tłuszczowa. Podczas korekcji powiek dolnych cięcie wykonuje się poniżej linii rzęs. Stąd również chirurg usuwa wiotką skórę, nadmiar tkanki tłuszczowej i przepukliny tłuszczowe.

Jak przygotować się do zabiegu plastyki powiek?

Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy. W przypadku planowanego znieczulenia ogólnego, ostatni posiłek Pacjent powinien spożyć około 8-10 godzin przed operacją, natomiast w przypadku znieczulenia miejscowego można spożyć lekki posiłek. Ponadto należy zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę.

Co zrobić po zabiegu plastyki powiek?

Jeśli zabieg wykonywany był w znieczuleniu miejscowym, wówczas pacjent opuszcza klinikę tego samego dnia, natomiast w przypadku znieczulenia ogólnego, konieczny jest jednodniowy pobyt w klinice. Po operacji powiek należy przykładać do nich chłodne okłady. Szwy zostają usunięte w 4-5 dobie po operacji, zaś pełna rekonwalescencja trwa około 2-4 tygodni. W tym czasie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz nosić okulary przeciwsłoneczne.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu plastyki powiek?

Przeciwskazaniem do wykonania plastyki powiek jest cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie krzepliwości, aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne, ciąża i karmienie piersią, niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, tendencja do bliznowców.

ZOBACZ WIDEO

Najczęściej zadawane pytania

Po plastyce powiek obrzęk schodzi całkowicie po kilku tygodniach.

Z ostatecznych efektów zabiegu chirurgicznej plastyki powiek górnych możemy się cieszyć po kilku tygodniach, po całkowitym zniknięciu opuchlizny.

Plastyka powiek jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniem dożylnym.  Pacjent może wrócić do domu już po kilku godzinach. Jeśli pacjent jest odpowiednio przygotowany i zakwalifikowany jest operacją bezpieczną.

Plastyka powiek jest wykonywana  w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniem dożylnym. Nie jest operacją bolesną.

Wszystkie zabiegi mające na celu poprawę wyglądu, które nie są zagrożeniem dla zdrowia wiążą się z pełną odpłatnością ponoszoną przez pacjenta. Operacja plastyki powiek górnych jest refundowana w przypadku występowania opadania powiek które upośledza pole widzenia. Nasze kliniki wykonują operację plastyki powiek wyłącznie na zasadach komercyjnych. 

Podczas plastyki powiek górnych cięcie znajduje się w załamku powieki, usuwamy fragment skóry wraz z fragmentem mięśnia okrężnego. Jeśli są do tego wskazania wycinamy również przepukliny tłuszczowe. Blizna jest usytuowana tak, aby była praktycznie niewidoczna. Na powiece dolnej, cięcie prowadzone jest pod rzęsami. Nadmiar skóry oraz mięśnia okrężnego jest delikatnie usuwany, przepukliny tłuszczowe zostają usunięte lub przemieszczone w tzw. dolinę łez.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 60 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B, EKG
Znieczulenie miejscowe lub krótkotrwałe dożylne
Pobyt w klinice przy znieczuleniu ogólnym - 1 doba przy znieczuleniu miejscowym – wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja 7-14 dni
Zdjęcie szwów w 4-5 dobie
Opatrunki przy zdjęciu szwów
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Kto wykonuje zabieg - Dr Szczyt Wilanów dr Marek Szczyt, dr Krzysztof Potocki, dr Grażyna Nasińska - Jurek , dr Zofia Bochen, dr Artur Pasternak, dr Konrad Kochan
Kto wykonuje zabieg - Dr Szczyt Konstancin dr Michał Charytonowicz, dr Daria Charytonowicz, dr Jakub Kulesza, dr Maciej Kulicki, dr Krzysztof Biegański, dr Piotr Stabryła, dr Maciej Ferenc, dr Jakub Miszczyk, dr Agnieszka Burkacka
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Plastyka powiek przed i po

Plastyka powiek - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Plastyka powiek górnych 9 000 PLN 11 000 PLN
2 Wtórna plastyka powiek górnych 10 000 PLN 12 000 PLN
3 Plastyka powiek dolnych 10 000 PLN 13 000 PLN
4 Wtórna plastyka powiek dolnych 12 000 PLN 14 000 PLN

Zabiegi uzupełniające