Chirurgia ręki

Zespół ucisku nerwu łokciowego

Umów się na e-konsultację

+48 22 654 90 60

konstancin@drszczyt.pl

Zespół ucisku nerwu łokciowego (nazywany również zespołem rowka nerwu łokciowego) to jednostka chorobowa, której główną przyczyną jest zwężenie kanału łokciowego. Do najczęstszych przyczyn jego powstawania zaliczamy: urazy, zmiany zwyrodnieniowe i zapalne. Jedynym skuteczny sposobem leczenia tej dolegliwości jest zabieg operacyjny, który można wykonać w Klinice Dr Szczyt.  

Typowe objawy, które charakteryzują występowanie zespołu uciskowego nerwu łokciowego: 

  • ból i drętwienie palców ręki, szczególnie czwartego i piątego, najczęściej występujący w nocy
    i nad ranem,
  • zauważalna zmniejszona zręczność dłoni, spowodowana stopniowym zanikiem mięśni
    i osłabieniem ich siły,
  • zaburzenia czucia, szczególnie w obrębie małego i serdecznego palca oraz w wewnętrznej stronie przedramienia,
  • przykurcze palców. 

Zespół kanału łokciowego jest potwierdzany przez chirurga podczas konsultacji. Pomagają w tym szybkie testy zręcznościowe polegające na wykonywaniu prostych ruchów ręką oraz zalecone przez specjalistę wybrane badania - RTG (rentgen) stawu, EMG (elektromiografia) pozwalająca ocenić funkcje mięśni i sprawność nerwu łokciowego lub MR (rezonans magnetyczny) najbardziej dokładna i najbezpieczniejsza metoda obrazowania pokazujące struktury miękkie okolicy rowka łokciowego.

Chirurgiczne leczenie uciskowego nerwu łokciowego

Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a o jego rodzaju decyduje stan zdrowia pacjenta, jego preferencje oraz opinia anestezjologa. Polega na przecięciu włóknistej tkanki, będącej bezpośrednią przyczyną ucisku nerwu i powodującej dolegliwość. Skutkuje to ustąpieniem dolegliwości bólowych oraz zapobiega ponownemu drętwieniu placów. Zakładane są szwy, które zdejmowane są zwykle po upływie 10 - 14 dni oraz specjalny opatrunek uciskowy. 

Rekonwalescencja 

Pacjenci wypisywani są do domu zwykle następnego dnia - rano. Ręka zostaje unieruchomiona na temblaku. Lekkie przekrwienie opatrunku, w pierwszej dobie po operacji nie jest czynnikiem niepokojącym. Przez kilka dni możemy odczuwać również dolegliwości bólowe i drętwienia placów, które powinny uśmierzyć przepisane przez chirurga leki. Już drugiego dnia po przejściu zabiegu powinniśmy delikatnie ruszać palcami, łokciem i barkiem - jest to również ważny element rehabilitacyjny, który zapobiega powstawaniu zakrzepów i obrzęków. Wszystkie niepokojące i odstające od normy dolegliwości powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Okres pełnej rekonwalescencji wynosi około 4 tygodni. 

Odbarczanie uciskowego nerwu łokciowego jest zabiegiem o stosunkowo niskim ryzyku powikłań, które jednak należy mieć na uwadze decydując się na każdy zabieg chirurgiczny. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć: krwiak, infekcje pooperacyjne, zmniejszenie ruchomości dłoni lub nawrót schorzenia.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu Około 1 godziny.
Wymagane badania RTG / EMG / MR, grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B.
Znieczulenie Dożylne lub ogólne.
Pobyt w klinice 1 doba.
Rekonwalescencja Około 4 tygodni.
Zdjęcie szwów W 10 - 14 dobie.
Zmiana opatrunków Co kilka dni lub codziennie.
Przeciwwskazania Skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża.
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Zespół ucisku nerwu łokciowego - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Zespół ucisku nerwu łokciowego 7 000 PLN 9 000 PLN

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności