Chirurgia ręki

Zespół ucisku nerwu łokciowego

Zespół ucisku nerwu łokciowego (nazywany również zespołem rowka nerwu łokciowego) to jednostka chorobowa, której główną przyczyną jest zwężenie kanału łokciowego. Do najczęstszych przyczyn jego powstawania zaliczamy: urazy, zmiany zwyrodnieniowe i zapalne. Jedynym skuteczny sposobem leczenia tej dolegliwości jest zabieg operacyjny, który można wykonać w Klinice Dr Szczyt.  

Typowe objawy, które charakteryzują występowanie zespołu uciskowego nerwu łokciowego: 

  • ból i drętwienie palców ręki, szczególnie czwartego i piątego, najczęściej występujący w nocy
    i nad ranem,
  • zauważalna zmniejszona zręczność dłoni, spowodowana stopniowym zanikiem mięśni
    i osłabieniem ich siły,
  • zaburzenia czucia, szczególnie w obrębie małego i serdecznego palca oraz w wewnętrznej stronie przedramienia,
  • przykurcze palców. 

Zespół kanału łokciowego jest potwierdzany przez chirurga podczas konsultacji. Pomagają w tym szybkie testy zręcznościowe polegające na wykonywaniu prostych ruchów ręką oraz zalecone przez specjalistę wybrane badania - RTG (rentgen) stawu, EMG (elektromiografia) pozwalająca ocenić funkcje mięśni i sprawność nerwu łokciowego lub MR (rezonans magnetyczny) najbardziej dokładna i najbezpieczniejsza metoda obrazowania pokazujące struktury miękkie okolicy rowka łokciowego.

Chirurgiczne leczenie uciskowego nerwu łokciowego

Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a o jego rodzaju decyduje stan zdrowia pacjenta, jego preferencje oraz opinia anestezjologa. Polega na przecięciu włóknistej tkanki, będącej bezpośrednią przyczyną ucisku nerwu i powodującej dolegliwość. Skutkuje to ustąpieniem dolegliwości bólowych oraz zapobiega ponownemu drętwieniu placów. Zakładane są szwy, które zdejmowane są zwykle po upływie 10 - 14 dni oraz specjalny opatrunek uciskowy. 

Rekonwalescencja 

Pacjenci wypisywani są do domu zwykle następnego dnia - rano. Ręka zostaje unieruchomiona na temblaku. Lekkie przekrwienie opatrunku, w pierwszej dobie po operacji nie jest czynnikiem niepokojącym. Przez kilka dni możemy odczuwać również dolegliwości bólowe i drętwienia placów, które powinny uśmierzyć przepisane przez chirurga leki. Już drugiego dnia po przejściu zabiegu powinniśmy delikatnie ruszać palcami, łokciem i barkiem - jest to również ważny element rehabilitacyjny, który zapobiega powstawaniu zakrzepów i obrzęków. Wszystkie niepokojące i odstające od normy dolegliwości powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Okres pełnej rekonwalescencji wynosi około 4 tygodni. 

Odbarczanie uciskowego nerwu łokciowego jest zabiegiem o stosunkowo niskim ryzyku powikłań, które jednak należy mieć na uwadze decydując się na każdy zabieg chirurgiczny. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć: krwiak, infekcje pooperacyjne, zmniejszenie ruchomości dłoni lub nawrót schorzenia.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu Około 1 godziny.
Wymagane badania RTG / EMG / MR, grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B.
Znieczulenie Dożylne lub ogólne.
Pobyt w klinice 1 doba.
Rekonwalescencja Około 4 tygodni.
Zdjęcie szwów W 10 - 14 dobie.
Zmiana opatrunków Co kilka dni lub codziennie.
Przeciwwskazania Skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża.
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Zespół ucisku nerwu łokciowego - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Zespół ucisku nerwu łokciowego 7 000 PLN 9 000 PLN