Dermatologia

Diagnostyka znamion skóry

Umów się na e-konsultację

+48 22 654 90 60

konstancin@drszczyt.pl

Przebadaj się

Skóra chroni nasz organizm przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, powinniśmy więc dbać o jej kondycję.

Diagnostyka znamion barwnikowych – dermatoskopia -  powinna być wykonywana profilaktycznie u osób posiadających znamiona skórne.

Jest to nieinwazyjna metoda oceny znamion barwnikowych, która pozwala na wykrycie znamion atypowych i wczesnych postaci czerniaka.

Znamiona barwnikowe skóry to płaskie bądź wypukłe zmiany w obrębie skóry. Mogą być wrodzone lub powstawać w ciągu życia -obecne na skórze każdego człowieka w postaci piegów, plamek, kropek, brodawek powinny być okresowo kontrolowane, ponieważ mogą przerodzić się w zmiany  nowotworowe. Wyróżniamy różne rodzaje znamion między innymi:

znamiona barwnikowe płaskie – nie dają żadnych dolegliwości i nie są wyczuwalne, zwiększają się wraz ze wzrostem ciała. Niektóre z nich tzw. atypowe, posiadają cechy niepokojące i mogą przekształcić się w czerniaka,

plamy soczewicowate, czy znamiona błękitne.

Najczęście występują proste znamiona skórne - mają kolor zbliżony do barwy skóry, jasnobrunatny aż do bardzo ciemnego. Znamiona te mogą być gładkie, wypukłe, brodawkowate, guzowate i porośnięte włosami. Nigdy nie przekształcają się w zmiany nowotworowe.

Wszystkie znamiona  należy chronić przed uszkodzeniem mechanicznym i promieniowaniem UV. Należy je też regularnie kontrolować, aby jeśli nawet znamię przerodzi się w formę złośliwą wykryć to szybko i poprawić rokowanie.

Dermatoskopia polega na ocenie w powiększeniu skóry i zmian w jej obrębie. Dzięki specjalnej technice badania można dokładnie  ocenić rodzaj zmiany i ewentualnie zakwalifikować do wycięcia .

Wskazania do dermatoskopii to duża ilość znamion na ciele (powyżej 50), obecność znamion atypowych, jasna karnacja i duża ilość zmian barwnikowych na skórze, częste przebywanie na słońcu i korzystanie z solarium, czerniak w rodzinie.

Profilaktyka czerniaka (melanona malignum) obejmuje kontrole dermatoskopowe jeden raz w roku u dermatologa, samokontrolę  przynajmniej 1 raz na 6 miesięcy i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności