Dermatologia

Trichoskopia

Umów się na e-konsultację

+48 22 654 90 60

konstancin@drszczyt.pl

Nieinwazyjne badanie włosów i skóry głowy

Trichoskopia to nieinwazyjna i bezbolesna metoda badania włosów (bez konieczności ich pobierania). Dzięki nowoczesnym właściwościom może być przeprowadzona u dzieci oraz kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią. Podczas badania specjalista trycholog ocenia zarówno stan łodyg włosów, ujść mieszków włosowych jak i otaczającej ich skóry głowy. Badanie pomaga zdiagnozować wiele chorób skóry głowy, np.: łysienie telogenowe, plackowate, androgenowego itd.  Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, którym nadmiernie wypadają (ponad 100 włosów dziennie) oraz przerzedzają się włosy. Kolejnymi wskazaniami do badania są wszystkie niepokojące zmiany w obrębie skóry głowy — guzki, plamki oraz rumienie.

Dodatkowo trichoskopia jest ułatwia diagnostykę połamanych i uszkodzonych mechanicznie włosów.

Badanie wykonuje się za pomocą dermatoskopu z oprogramowaniem komputerowym oraz cyfrowym aparatem fotograficznym, tzw.: wideodermatoskopem. Wszystkie potrzebne do analizy dane zbiera kamera, która bada włosy i skórę głowy w okolicy potylicznej, skroniowej oraz czołowej. Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednakże należy pamiętać, że po wszelkich zabiegach fryzjerskich, tj. farbowanie, należy odczekać ok. 2 tygodni, aby wykonać trichoskopię. W czasie kilku dni od zabiegu nie wolno używać pianek do włosów, olejków oraz lakierów.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności