Fizjoterapia

Elektroterapia

Umów się na e-konsultację

+48 22 654 90 60

konstancin@drszczyt.pl

Lecznicze zastrzyki energii

Elektroterapia to zabieg, który jest niezwykle pomocny w leczeniu bólu oraz wspomaganiu regeneracji organizmu. Potwierdzona wieloletnim doświadczeniem skuteczność metody sprawia, że lekarze bardzo często zalecają ją jako jedną z podstawowych terapii w zwalczaniu wielu dolegliwości. Elektroterapia polega na zastosowaniu prądu stałego oraz prądów impulsowych małej i średniej częstotliwości. W wyniku interferencji w ciele powstaje elektryczny bodziec lecznicy, który wspomaga gojenie się tkanek.

W zależności od potrzeb fizjoterapeutycznych można zastosować różne rodzaje elektroterapii, np.:
↓ TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów) jest odmianą elektrostymulacji, która wykorzystuje prąd

impulsowy o niskiej częstotliwości. Opisywane prądy mają silne działania przeciwbólowe i stanowią doskonałą alternatywę dla analgetyków. Warto wspomnieć, że prądy TENS działają dwutorowo. Po pierwsze stymulują wytwarzanie przez organizm pacjenta substancji zwanych opiatami endogennymi (swoiste leki przeciwbólowe), a po drugie blokują sygnały bólu, które są przesyłane przez układ nerwowy.

↓ Galwanizacja wykorzystuje prąd jednokierunkowy. Dobór odpowiedniego parametru oraz sposób umieszczenia elektrod pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów, tj.: przeciwbólowych czy pobudzających reparację tkanek.
↓ Elektrostymulacja to zabieg, który za pomocą stałego prądu impulsowego ma na celu wywołanie skurczu mięśni, by w ten sposób je pobudzić i doprowadzić do lepszego ukrwienia. Metoda przynosi dobre efekty w przypadku zaburzeń ruchowych — niedowładów czy schorzeń układu nerwowego.

W trakcie zabiegu elektroterapii na ciele pacjenta nakłada się elektrody, przez które przepuszczany jest prąd. Procedura trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut — wykonuje się ją codziennie przez pięć lub dziesięć dni. Na efekty nie trzeba długo czekać, ponieważ prądy działają głównie przeciwbólowo — dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni, lepszego wchłaniania się obrzęków oraz poprawy ukrwienia. Wskazaniem do skorzystania z zabiegu jest m.in.: ostry ból kręgosłupa, wszelkiego rodzaju dyskopatie, nerwobóle, choroby reumatyczne oraz bóle głowy i migreny. Zabiegów elektroterapii nie można przeprowadzać w przypadku, gdy pacjent posiada wszczepione urządzenie elektroniczne, metalowe implanty. Kolejnymi przeciwwskazaniami są: zaburzenia czucia, zakrzepy, ciąża oraz ogólne infekcje.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu 10-60 minut
Wymagane badania
Znieczulenie
Pobyt w klinice wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja
Zdjęcie szwów
Zmiana opatrunków
Przeciwwskazania ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, owrzodzenia, stany gorączkowe, porażenia spastyczne, miejscowe zaburzenia czucia, nowotwory, rozrusznik serca, zakrzepy, zagrożenie zatorami, zakrzepowe zapalenie żył, endoproteza, miażdżyca zarostowa tętnic, ciąża, miesiączka

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności