Fizjoterapia

Kinezyterapia

Kinezyterapia — bezpieczny powrót do codzienności

Kinezyterapia jest rodzajem rehabilitacji medycznej i skupia się na ruchu. Zaleca się ją osobom borykającym się z bólami kręgosłupa, pacjentom po udarach czy operacjach ortopedycznych, a także kobietom w ciąży. Kinezyterapia może być samodzielną formą leczenia, ale często wykorzystuje się ją razem z innymi metodami terapeutycznymi.

Kinezyterapia to jeden głównych elementów fizjoterapii, wykonywane w ramach takiej terapii ćwiczenia przywracają pacjentowi całkowitą lub częściową sprawność, w zależności od jego stanu zdrowia. W kinezyterapii wykorzystuje się różnego rodzaju ćwiczenia. Poza tymi wykonywanymi przez pacjenta często wykorzystywane są też ćwiczenia bierne, za które odpowiada fizjoterapeuta. Ruchy dobierane są indywidualnie, a terapia może być miejscowa lub ogólna.

Ćwiczenia wykonywane w ramach kinezyterapii wzmacniają siłę mięśni, a to ułatwia poruszanie się oraz codzienne funkcjonowanie. Zwiększają one również elastyczność oraz sprężystość więzadeł i torebek stawowych, co zmniejsza ryzyko doznania kontuzji. Ponadto dobrze prowadzona kinezyterapia wpływa na poprawę wydolności i sprawności funkcjonowania układu krążenia. Może też zwiększyć pojemność płuc, wiąże się to z poprawą wydolności, kondycji fizycznej i ogólnego stanu zdrowia.

Wskazania do stosowania kinezyterapii obejmują bardzo szeroki wachlarz chorób mieszczących się w zainteresowaniach wielu różnych specjalizacji medycznych. To m.in. choroby narządu ruchu, przykładowo skrzywienia kręgosłupa czy stan po złamaniu kończyny. Co istotne, są to schorzenia zarówno z dziedziny traumatologii, ortopedii, jak również reumatologii (w tym bóle reumatyczne). Wskazaniem do kinezyterapii są też schorzenia kardiologiczne, takie jak choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie tętnicze.

Kinezyterapia jest istotnym elementem terapii również w przypadku pacjentów onkologicznych. Często zaleca się ją kobietom po przebytej mastektomii, jako sposób zapobiegania obrzękom i przykurczom. Ponadto kinezyterapia jest odpowiednim zabiegiem fizjoterapeutycznym pomocnym w odzyskaniu sprawności ruchowej po zabiegu chirurgicznym. Codzienne funkcjonowanie, czyli wszystko to, co było proste, wykonywane intuicyjnie przed zabiegiem, może sprawiać pewne trudności w okresie rekonwalescencji. Niezwykle istotnym aspektem jest jak najszybsze odzyskanie rytmu codziennych aktywności. Ważne jest, aby powrócić do tego w łagodny i bezpieczny sposób.

Dodatkowo kinezyterapia może być wykorzystywana w celu pobudzenia układu krążenia oraz układu oddechowego, których normalny rytm mógł zostać zaburzony poprzez niedostatek ruchu. Aby sprawnie przeciwdziałać tym niekorzystnym zjawiskom stagnacji, nasi fizjoterapeuci opracowali zestawy prostych ćwiczeń ruchowych, które prezentowane są pacjentom już przed zabiegiem. Zalecane jest, aby były one wykonywane regularnie, co znacznie usprawnia szybki powrót do pełnej sprawności. Po przeminięciu doby od odbytej operacji, oprócz indywidualnie opracowanych ćwiczeń uczymy pacjentów optymalnych sposobów poruszania się podczas rekonwalescencji, np.: odpowiedniej formy chodzenia, wstawania lub siadania. Rodzaje wykonywanych ćwiczeń można podzielić na:

  • ćwiczenia nierównouprawniające, które poprawiają ogólną sprawność fizyczną, tj.: zwiększają wydolność układu oddechowego,
  • ćwiczenia działające miejscowo,
  • ćwiczenia bierne, wykonywane za pomocą specjalnych urządzeń lub przez fizjoterapeutę,
  • ćwiczenia czynne, wykonywane przez pacjenta przy pomocy fizjoterapeuty,
  • ćwiczenia specjalne, połączenie ćwiczeń biernych oraz czynnych.

Wszelkie wskazania oraz przeciwwskazania, które dotyczą danego rodzaju ćwiczeń, określa zespół rehabilitacyjny, który bierze pod uwagę rodzaj przebytej operacji oraz aktualną sprawność fizyczną pacjenta.

 

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu 10-60 minut
Wymagane badania -------
Znieczulenie -------
Pobyt w klinice wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja -------
Zdjęcie szwów -------
Zmiana opatrunków -------
Przeciwwskazania ustalane indywidualnie

Kinezyterapia - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Kinezyterapia 50 PLN 150 PLN
2 Sesja terapeutyczna (z wykorzystaniem indywidualnie dobranych zabiegów fizykalnych) 250 PLN 350 PLN

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności