Kosmetologia

Drenaż limfatyczny twarzy, szyi i dekoltu

Relaks i piękno w jednym

Masaż limfatyczny, znany również jako drenaż, to zabieg, który polega na usprawnieniu przepływu krwi oraz limfy, a jego efektem jest redukcja obrzęków i bólów. Jednymi z najpopularniejszych rodzajów zabiegu są: drenaż limfatyczny kończyn dolnych i górnych.

Obrzęk limfatyczny jest spowodowany przede wszystkim zastojem chłonnym, uszkodzeniami w układzie chłonnym (obrzęk wtórny) lub innymi wadami wrodzonymi (obrzękiem pierwotnym) wpływającymi na strukturę tkanek. Nie należy go lekceważyć, ponieważ może powodować negatywne skutki zdrowotne.

Głównymi objawami obrzęków limfatycznych są:

  • trudności z poruszaniem kończynami,
  • opuchlizna oraz zgrubienie skóry,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • ból.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu stymulującego układ limfatyczny. Polega na pocieraniu i uciskaniu skóry, wykorzystując specjalne techniki i ruchy. Zabieg ma na celu przepchnięcie płynu - limfy, a tym samym zmniejszenie obrzęku i usprawnienie krążenia chłonki. Limfa to jasny wodnisty płyn, zawierający m.in. białka i elektrolity. Stanowi część składową krwi, jej zadaniem jest oczyszczanie tkanek organizmu. W limfie można znaleźć limfocyty, budujące układ odpornościowy.

Leczenie obrzęku limfatycznego polega na wykonaniu uciskowego masażu limfatycznego. Zaawansowane stadium opuchlizny w kończynach dolnych może wymagać przeprowadzenia dodatkowego zabiegu usunięcia tkanki podskórnej.

Głównym celem takiego masażu jest poprawienie pracy układu krwionośnego oraz limfatycznego. Osoby często korzystające z takiego zabiegu chcą przede wszystkim pozbyć się niechcianego cellulitu oraz przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej.  Drenaż limfatyczny jest jednym z zabiegów fizjoterapeutycznych i ma na celu zapobieganie występowaniu różnych stanów zapalnych i obrzęków.

Drenaż limfatyczny składa się z dwóch etapów:

  • fazy przesuwania– ma na celu przesunięcie płynów w kierunku węzłów proksymalnych za pomocą ucisku,
  • fazy odprężenia– uzupełnia naczynia limfatyczne przez bierny kontakt z tkanką.

Głównym celem zabiegu jest usprawnienie drenażu tkankowego, a także stworzenie optymalnych warunków do odbudowy uszkodzonego układu limfatycznego. Drenaż zwiększa objętość czasową limfy, czyli czas niezbędny do naprzemiennego wypełniania i opróżniania się naczyń limfatycznych. W efekcie przyspieszany jest transport limfocytów z węzłów chłonnych.

Efekty po drenażu limfatycznym

Masaż sprawia, że twarz jest ujędrniona, a zmarszczki zostają zmniejszone. Zanikają obrzęki, również zastoinowe i zapalne. Toksyny są usuwane z komórek skóry, a limfa krąży znacznie sprawniej. Zabieg pomaga zniwelować problemy z zatokami, opuchliznę oczu oraz innych części twarzy. Poprawia również kondycję skóry i zwiększa przyswajanie substancji odżywczych i leczniczych, które są zawarte w niektórych kosmetykach. 

Drenaż limfatyczny wspomaga proces pielęgnacji skóry i usprawnia odpływ limfy. Stanowi też element kompleksowej terapii udrażniającej, będącą podstawą leczenia zachowawczego obrzęku limfatycznego. 

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego mogą być ogólne lub miejscowe, należą do nich:

  • niewyrównana niewydolność sercaostre stany zapalne spowodowane patogenami,
  • złośliwe nowotworowe obrzęki limfatyczne,
  • nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca, a także nadwrażliwość zatoki tętnicy szyjnej. Pacjenci po 60. roku życia muszą skonsultować się z lekarzem przed przeprowadzeniem zabiegu,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna, epilepsja, tętniaki aorty brzusznej,
  • okres menstruacji, ciąża,
  • uchyłkowatość jelit,
  • zrosty pooperacyjne oraz popromienne stany zapalne.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu 30 - 60 min
Przeciwwskazania choroby kardiologicze, niewydolność prawokomorowa, niewydolność nerek lub wątroby, ostra zakrzepica, nowotwory złośliwe
Wymagane badania -----------

Drenaż limfatyczny twarzy, szyi i dekoltu - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Drenaż limfatyczny 150 PLN 300 PLN