Krioterapia (wymrażanie znamion)

Krioterapia, znana również jako wymrażanie, to skuteczna metoda leczenia różnych łagodnych zmian skórnych. Polega na zastosowaniu ekstremalnie niskiej temperatury (zwykle -196°C) do zniszczenia nieprawidłowych tkanek. To procedura stosunkowo szybka, bezpieczna i mało inwazyjna, więc chętnie stosowana w dermatologii, ale też medycynie estetycznej.

Cena

od 600 zł

Czas zabiegu

5-10 min

Znieczulenie

Nie

Obszar

Ciało

Na czym polega krioterapia?

Krioterapia, czyli leczenie za pomocą zimna, to metoda terapeutyczna, która polega na stosowaniu bardzo niskich temperatur do leczenia różnych problemów zdrowotnych, w tym usuwania zmian skórnych. W dermatologii krioterapia jest stosowana przede wszystkim do usuwania łagodnych zmian, m.in. brodawek, kłykcin, znamion barwnikowych, a także w leczeniu niektórych nowotworów skóry.

Podczas zabiegu krioterapii najczęściej wykorzystuje się ciekły azot, który ma temperaturę -196°C. Jest aplikowany bezpośrednio na zmianę za pomocą specjalnego urządzenia, które rozpyla go w postaci drobnych kropelek lub nanosi punktowo. Ekstremalne zimno powoduje zamrożenie komórek, co prowadzi do ich zniszczenia.

Po zastosowaniu krioterapii tkanki, które zostały zamrożone, obumierają, a w ich miejsce powstają nowe, zdrowe. W wyniku tego procesu zmiany po prostu odpadają lub zanikają, a na ich miejscu tworzy się zdrowa skóra.

Jak przebiega zabieg krioterapii?

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który ocenia rodzaj i charakter zmian skórnych oraz kwalifikuje je do leczenia krioterapią. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy brodawkach wirusowych, przed zabiegiem zmiana musi zostać zmiękczona roztworem kwasu salicylowego, co ułatwia proces wymrażania.

Dopiero na kolejnym etapie ciekły azot jest aplikowany na wyznaczone miejsce. Zabieg trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund, w zależności od wielkości i rodzaju zmiany. Podczas aplikacji pacjent może odczuwać uczucie zimna, pieczenia lub lekkiego szczypania. Z kolei po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk lub wypełniony płynem pęcherz w miejscu aplikacji. Zmiana skórna z czasem odpada, a skóra goi się w ciągu kilku dni do dwóch tygodni.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania krioterapii?

Krioterapia nie jest zalecana w przypadku:

  • nadwrażliwości na zimno, 
  • zaburzeń krążenia obwodowego, 
  • ciężkich chorób serca, 
  • stanów zapalnych w miejscu zabiegowym, 
  • zespołu Raynauda (schorzenie, które powoduje napadowe skurcze małych naczyń krwionośnych, zwykle w palcach rąk i nóg, prowadzące do ich chwilowego zasinienia, blednięcia lub zdrętwienia. Jest wywoływane przez czynniki takie jak zimno, stres czy zmiany emocjonalne, a po ustąpieniu napadu krążenie wraca do normy), 
  • zespołu Sudecka (znany także jako kompleksowy zespół bólu regionalnego, CRPS – przewlekła choroba, która najczęściej rozwija się po urazie, np. złamaniu kości. Charakteryzuje się silnym bólem, obrzękiem, zmianami skórnymi i zaburzeniami funkcji motorycznych w uszkodzonej kończynie. Zmiany mogą obejmować skórę, naczynia krwionośne oraz nerwy), 
  • ciąży i karmienia piersią, 
  • aktywnej choroby nowotworowej, 
  • otwartego zakażenia skóry, 
  • aktywnej choroby wirusowej skóry
  • skłonności do tworzenia bliznowców,
  • zaburzeń gojenia ran,
  • przyjmowania leków wpływających na krzepliwość krwi,
  • w przypadku zmian barwnikowych podejrzanych o charakter nowotworowy.

Zalecenia po zabiegu krioterapii

Po zabiegu krioterapii, przez kilka dni, warto unikać bezpośredniego narażenia miejsca objętego procedurą na słońce oraz stosować kremy z wysokim filtrem UV, aby ograniczyć ryzyko przebarwień. W przypadku obrzęków czy bólu sprawdzają się zimne kompresy, jednak nie bezpośrednio na skórę, aby nie pogorszyć jej stanu. Lepiej użyć dedykowanych kompresów dostępnych w aptece z odpowiednim zabezpieczeniem wkładu żelowego. Należy unikać drapania lub pocierania miejsc poddanych zabiegowi, aby nie zainfekować ranek. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów (np. silne zaczerwienienie, puchnięcie czy wysięk z rany), należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Efekty krioterapii są widoczne dopiero po kilku dniach, kiedy skóra zacznie się złuszczać, a miejsce zabiegu zagoi się w pełni.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu

5–10 minut (w zależności od liczby i wielkości zmian)

Wymagane badania

Brak specyficznych badań przed zabiegiem

Znieczulenie

Zwykle nie wymagane, w razie potrzeby stosowane miejscowe środki znieczulające

Pobyt w klinice

Jednodniowy (zabieg ambulatoryjny)

Rekonwalescencja

Krótkotrwała, możliwe lekkie zaczerwienienie lub obrzęk w miejscach poddanych zabiegowi

Zdjęcie szwów

-

Zmiana opatrunków

-

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na zimno, zaburzenia krążenia, ciąża, karmienie piersią, aktywne zakażenia skóry, skłonność do bliznowców

Cennik

Rodzaj zabiegu

Cena od

Cena do

Krioterapia (wymrażanie znamion)

600 zł

-

Opinie naszych pacjentów

"Lekarz posiadający ogromną wiedzę i empatię, potrafiący wszystko wytłumaczyć cierpliwie i dokładnie, odpowiedzieć na 1000 pytań ( trudny ze mnie pacjent). W końcu trafiłam na lekarza, który potrafił postawić odpowiednią diagnozę i przeprowadził zabieg operacyjny z zakresu chirurgii plastycznej. Polecam z całego serca ja i moja ręka."

Patrycja

"Była to pierwsza wizyta. Postawiona została diagnoza i określono dalsze postępowanie. Wszystko OK. Mi"

Roman

"Zdecydowanie polecam! Wspaniały fachowiec i przemiły, spokojny człowiek. Wzbudza zaufanie, jest kompetentny i łatwo nawiązuje kontakt z pacjentem. Gojenie ran i minimalizowanie bólu spowodowanego zabiegami to bardzo niedoceniana dziedzina medycyny a tak ważna .Nie zdawałam sobie wcześniej sprawy, że można tak znacząco ulżyć w dolegliwościach pooperacyjnych. Różnica jest niewiarygodna już po pierwszej wizycie u dr Szwedo a komfort życia zdecydowanie lepszy. Jego metody są bardzo skuteczne i najważniejsze –pomagają :):)"

Monika

"Rozmowa lekarska dostosowana do Dziecka i do Rodzica. Pani Doktor zwróciła również uwagę na inne schorzenie niż to, z którym przyszliśmy i doradziła odpowiednie leczenie na wczesnym etapie. Rzetelna i uprzejma porada lekarska."

Renata

"Najcudowniejszy lekarz na świecie! Rzeczowo i skutecznie, przy tym Pani Doktor jest przemiła! Polecam :)"

Żaneta

"Doktor Kochan cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania, tworzy miłą i komfortową atmosferę, z poczuciem humoru i zaangażowaniem przygotowuje do zabiegu, gorąco polecam!"

Joanna

"Do gabinetu Pani Magdaleny trafiłem wskutek bólu kręgosłupa szyjnego i lędżwiowego Pani Magdalena prawidłowo zdiagnozowała mój przypadek i podjęła właściwy masaż i szereg ćwiczeń..Po dwóch miesiącach rehabilitacji i wykonywanego masażu jestem gotów wrócić do normalnego funkcjonowania . Wspaniały rehabilitant ..Serdecznie polecam....."

Mariusz P.

"Najlepszy lekarz w Polsce! Dr A. Rymsza zrobiła ze mnie własnego syna cierpliwość, konsekwencja, systematyczność wizyt u Pani dr i cud gwararantiwany! Dziekuje bardzo, bardzo"

Jacek Smolaga

"Pan doktor to wspaniały lekarz o bardzo empatycznym podejściu do pacjenta.Prawdziwy fachowiec w swoim zawodzie. Uważny i dociekliwy. Polecam"

Agnieszka

"Na wizycie miło i profesjonalnie. Dobry dojazd do Kliniki"

K.M.P.

"Polecam Pana Krzysztofa od szczerego serca.Kilka miesięcy temu przeszłam operacje piersi i jestem bardzo zadowolona.W maju kolejna operacja na brzuch i nie wątpię że będzie równie dobry efekt jak przy 1 operacji.Doktor spokojny,sympatyczny z poczuciem humoru.Dla mnie to jest profesjonalista do którego będę wracać.Jestem szczęśliwa.Dziękuje Panie Doktorze!"

Krystian N.

"Był to mój pierwszy zabieg i jestem mega zadowolona z efektów.Od samego początku Dr.Artur Pasternak wszystko mi dokładnie wyjaśnił i rozwiał wszelkie moje wątpliwości.Jest to świetny chirurg i bardzo jeszcze raz dziękuję za wszystko co dla mnie zrobił."

Agata

"Z ogromną przyjemnością polecam Pana Doktora. Niezwykle skrupulatny, empatyczny i cierpliwy w wyjaśnieniach odnośnie zabiegu córki. Rezultaty leczenia przerosły nasze oczekiwania. Bardzo się cieszymy, że trafiliśmy w dobre ręce. Serdeczne podziękowania kierujemy również do całego zespołu kliniki Dr Szczyta w Wilanowie"

K. Płochocka

"Pani Doktor szczegółowo wyjaśnia plan leczenia. Jest dermatologiem z powołania, trafnie postawiła diagnozę jeśli chodzi o moją 13 miesięczną córkę."

Paulina

"Bardzo polecam Pana Artura ! Zabiegi przebiegały w bardzo miłej atmosferze ! Widać ze Pan Artur lubi go co robi ;)"

Sylwia

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnorodnych zabiegów i procedur.

Czy zabieg krioterapii jest bolesny?

Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny. Pacjent może odczuwać jedynie uczucie zimna, pieczenia lub lekkiego szczypania. W razie potrzeby stosowane są miejscowe środki znieczulające.

Ile zabiegów z wykorzystaniem krioterapii jest potrzebnych do usunięcia zmiany skórnej?

Zazwyczaj wystarcza jeden zabieg. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy większych lub głębszych zmianach, może być konieczne powtórzenie procedury.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Należy unikać naciągania skóry w miejscu zabiegowym, stosować się do zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji rany, unikać ekspozycji na słońce oraz stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Czy krioterapia może być stosowana u dzieci?

Tak, krioterapia jest bezpieczna i skuteczna również u dzieci, zwłaszcza w leczeniu brodawek wirusowych. Zabieg jest krótki i zazwyczaj bezbolesny.

Jakie są alternatywne metody usuwania znamion?

Alternatywne metody usuwania znamion skórnych to laseroterapia, elektrokoagulacja oraz krioterapia. Wybór metody zależy od rodzaju zmiany, jej lokalizacji oraz wskazań lekarza.