Medycyna estetyczna

Laserowe zamykanie naczynek

Rozszerzone naczynka często pojawiają się nie tylko na twarzy, ale i nogach. Dla wielu osób są one źródłem kompleksów, na szczęście można je zamknąć, aby przestały być widoczne. W tym celu warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem lasera, który nie powoduje dyskomfortu i pozwala na szybki powrót do codziennych czynności.

Dla kogo laserowe zamykanie naczynek jest dobrym rozwiązaniem?

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg pomagający w pozbyciu się teleangiektazji, czyli tzw. pajączków naczyniowych. To jedna z najczęstszych form zaburzeń krążenia żylnego, która występuje przede wszystkim u kobiet. Trzeba podkreślić, że charakterystyczne, czerwone lub sine żyłki widoczne na skórze nie znikają same, konieczne jest podjęcie leczenia. Zabieg zamykania naczynek z wykorzystaniem lasera przeprowadza się też u osób ze znamionami port wine (wrodzonymi malformacjami naczyń włosowatych) oraz naczyniakami rubinowymi (określanymi też mianem naczyniaków starczych).

Przygotowanie do zabiegu

Poddawana zabiegowi skóra nie powinna być opalona, dlatego konieczne jest zrezygnowanie z korzystania z solarium, kąpieli słonecznych oraz stosowania samoopalacza. Na miesiąc przed należy odstawić preparaty z pochodnymi witaminy A, m.in. retinolem i izotretynoiną oraz nie wykonywać takich zabiegów pielęgnacyjnych jak mikrodermabrazja czy głęboki peeling. Niewskazane jest ponadto stosowanie kosmetyków z kwasami i witaminą C w składzie. Z kolei na tydzień przed zabiegiem pacjent powinien odstawić herbatki, suplementy diety i inne preparaty z ziołami fotouczulającymi, w tym nagietkiem oraz dziurawcem.

Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczynek?

Do zamykania naczynek wykorzystuje się laser Alma Harmony XL PRO neodymowo-yagowy, którego długość fali wynosi 1064 nm. Skóra nie wymaga znieczulenia, jest to nawet przeciwwskazane, ponieważ służący do tego krem obkurcza naczynia. Zabieg trwa średnio 15 - 45 minut, a w trakcie może być odczuwalne pieczenie, szczypanie lub kłucie. Pacjent nie powinien narzekać na ból i dyskomfort, gdyż wykorzystywane do naświetlania skóry urządzenie jest wyposażone w specjalną, chłodzącą końcówkę.

Emitowana podczas zabiegu wiązka lasera prowadzi do podgrzania hemoglobiny, wykrzepiania oraz zamknięcia rozszerzonego naczynia, bez uszkadzania skóry. Na objęte leczeniem części ciała aplikowany jest regenerujący preparat ochronny. W przypadku niewielkich naczyń ich zamknięcie możliwe jest za pierwszym razem, a przy większych trzeba odbyć serię kilku zabiegów, wykonywanych co 6 tygodni.

Zalecenia po zabiegu

Laserowe zamykanie naczynek nie jest inwazyjnym zabiegiem, dlatego od razu po jego wykonaniu można udać się do domu i wrócić do codziennych czynności. Przez 24 godziny nie należy wykonywać makijażu, a przez 7 dni wskazane jest stosowanie preparatu wspomagającego regenerację skóry (która początkowo może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta). W tym czasie pacjent powinien też unikać czynności powodujących przegrzanie i przekrwienie skóry, w tym brania gorących kąpieli, intensywnych treningów i odwiedzania sauny. Przez miesiąc po zabiegu trzeba pamiętać o fotoprotekcji SPF50.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu 15-90 min (w zależności od powierzchni)
Wymagane badania --------
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w klinice wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja Pełna rekonwalescencja trwa około tydzień, ale do aktywności zawodowej można wrócić zazwyczaj już po 2 dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Później mogą pojawić się strupki, które odpadną po kilku dniach, nie należy ich ścierać czy zdrapywać. Makijaż jest przeciwskazany przez dobę po zabiegu. Filtr UV 50.
Zdjęcie szwów --------
Zmiana opatrunków --------
Przeciwwskazania ciąża, świeża opalenizna, stosowanie samoopalacza leki przeciwkrzepliwe aktywne zmiany chorobowe skóry padaczka aktywna choroba nowotworowa wszczepiony rozrusznik serca skłonności do powstawania bliznowców bielactwo podrażnienie skóry w miejscu zabiegu stosowanie środków fotouczulających (pochodne witaminy A, antybiotyki z grupy tetracyklin, dziurawiec, nagietek)
Kto wykonuje zabieg - Dr Szczyt Wilanów Dr Aleksandra Rymsza
Kto wykonuje zabieg - Fizjoterapia Estetyczna -
Kto wykonuje zabieg - Dr Szczyt Wilanów mgr Magda Wróbel, mgr Natalia Paryska, mgr Elżbieta Zganiacz