Radiologia / USG

USG piersi

USG Piersi

USG piersi to nieinwazyjne badanie trwające zwykle nie dłużej niż kilkanaście minut. Wykorzystuje ono ultradźwięki do określenia stanu gruczołów sutkowych. Badanie można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. USG piersi jest bardzo ważne, ponieważ pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium i w związku z tym odpowiednio szybko podjąć skuteczne leczenie. Mammografia to również badanie piersi, z tą różnicą, że podczas niego wykorzystywane są nie ultradźwięki, a promieniowanie rentgenowskie.

 

Kiedy udać się na USG piersi?

Obecnie nie ma jednoznacznych wytycznych, które pozwoliłyby dokładnie określić, kiedy udać się na USG piersi i jak często je wykonywać. Niemniej jednak, wielu lekarzy zgadza się z tym, że pierwsze badanie powinno się wykonać między 20. a 30. rokiem życia i powtarzać je co 12 miesięcy. Niezwykle istotne jest też regularne samobadanie piersi. Jeśli podczas niego kobieta wykryje niepokojące zmiany, powinna umówić się na wizytę do lekarza wykonującego badania USG piersi bądź lekarza który wystawi skierowanie na takie badanie. Należy pamiętać o tym, że piersi mają grudkowatą strukturę, co oznacza, że wyczuwalne są w nich lekkie zgrubienia. Mogą być one mylące i powodować niepokój, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w przeprowadzaniu samodzielnego badania piersi. 

Wiele kobiet zastanawia się, czy można zrobić USG piersi, będąc w ciąży lub w trakcie karmienia piersią. Jeszcze do niedawna sugerowano, że jest to zbędne, jednak najnowsze wytyczne towarzystw naukowych, czyli Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa wskazują inaczej. Zgodnie z wytycznymi specjalistów USG piersi należy wykonać w I trymestrze u ciężarnej, która ma więcej niż 35 lat. Warto je rozważyć także w przypadku kobiet poniżej wskazanej granicy wiekowej (I lub II trymestr). Wykonanie USG piersi, bez względu na czas trwania ciąży, jest konieczne, jeśli zaobserwujemy guz, obrzęk czy zaczerwienienie.

W większości przypadków USG piersi jest przeprowadzane u kobiet, choć zdarzają się też badania u mężczyzn. Wskazaniem do ich przeprowadzenia jest ginekomastia, czyli przerost gruczołu sutkowego albo obecność guza w obrębie sutka.

 

Jak przygotować się do USG piersi?

USG piersi nie wymaga szczególnego przygotowania. Kobiety wybierające się na USG po raz kolejny powinny zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań, da to lekarzowi szerszy obraz tego, co dzieje się z piersiami pacjentki.

Badanie dla części kobiet może okazać się nieco krępujące, bo wymagane jest rozebranie się od pasa w górę. Warto jednak przezwyciężyć strach i regularnie się badać, aby mieć pewność, że z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku. 

USG piersi jest nieinwazyjne i nie powoduje bólu. Zazwyczaj wykonuje się je w pozycji leżącej na plecach, a czas trwania badania wynosi przeciętnie 15 minut. Podczas USG badane są nie tylko obie piersi, ale też doły pachowe z węzłami chłonnymi. Jeśli w badaniu nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, lekarz wskaże jedynie, kiedy warto przyjść na kolejną wizytę. W innym wypadku następnym krokiem będzie pobranie wycinka tkanki, czyli wykonanie biopsji. To od jej wyników będzie zależało dalsze działanie.

USG piersi - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 USG piersi 300 PLN
2 Biopsja pod kontrolą USG - cienkoigłowa 500 PLN
3 Biopsja pod kontrolą USG - gruboigłowa 800 PLN
4 Punkcja w kierunku ALCL 1 500 PLN

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności