25 sierpnia 2021

Blizny po cesarskim cięciu - zabiegi i pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu

Pielęgnacja blizny tak naprawdę rozpoczyna się od razu po zszyciu. Rana powstała po cięciu jest dezynfekowana oraz zabezpieczana jałowym opatrunkiem. Po kilku bądź kilkunastu godzinach opatrunek jest zdejmowany, po czym zaleca się dokładne przemywanie rany wodą z szarym mydłem, następnie delikatne osuszenie i wietrzenie rany. Nie należy także uciskać okolic cięcia obcisłą bielizna czy ubraniami. Przebieg procesu gojenia się rany po cesarskim cięciu lekarz ocenia podczas kolejnych wizyt kontrolnych. Szwy - w przypadku gdy nie są to szwy rozpuszczalne - usuwane są po kilku dniach od operacji.

W pielęgnacji blizny po cc ważną rolę odgrywa nie tylko właściwa higiena rany ale także odpowiednie ćwiczenia oddechowe, odpowiednia postawa podczas poruszania się - chodzenie z wyprostowanymi plecami, odpowiednie podnoszenie się z łóżka, przytrzymywanie brzucha podczas kaszlu czy kichania. Gdy rana będzie już zagojona, a więc po upływie około jednego miesiąca od cesarskiego cięcia, można także regularnie wykonywać masaż mobilizujący bliznę według technik zaleconych przez fizjoterapeutę.

Blizna po porodzie powinna być często kontrolowana zarówno przez nas, jak i ginekologa podczas wizyt kontrolnych. Wszelkie objawy wzbudzające nasz niepokój powinny być jak najszybciej zgłaszane i konsultowane ze specjalistą.

Zabiegi na bliznę po cesarskim cięciu

Prawidłowa pielęgnacja jest niezwykle ważna w trakcie procesu gojenia rany po cesarskim cięciu. Wspomnieliśmy już na wstępie, że jednym z efektów gojenia jest powstanie blizny, natomiast w ich leczeniu stosuje się różnorakie metody zabiegowe.

Laseroterapia

Terapia laserowa jest niezwykle skuteczna w leczeniu blizn po cesarskim cięciu. Zabiegi laserowe nie tylko wywołują korzystną przebudowę tkanki bliznowatej, ale także znacznie zwiększają podatność blizny na działania mechaniczne. Zabiegi laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2 powodują kolumny mikrouszkodzeń na obszarze blizny-  laser emituje sekwencyjnie wiele wiązek światła, które oddziałują jedynie na fragment powierzchni skóry, wokół pozostaje zaś nienaruszona tkanka. Te kontrolowane uszkodzenia początkują wiele fizjologicznych procesów naprawczych, chociażby tworzenie nowych włókien kolagenowych, przy czym okres rekonwalescencji pozabiegowej jest maksymalnie skrócony oraz zachowane jest maksymalne bezpieczeństwo zabiegu. Laser CO2 może być stosowany zarówno w przypadku blizn dojrzałych, jak i blizn „świeżych”, regulując proces ich gojenia i zapobiegając nieprawidłowościom ich przebiegu. Terapia laserowa sprawia też, że blizny stają się mniej widoczne.

Laser erbowo-yagowym iPixel wykorzystuje technologię ablacyjną, tworząc na skórze mikronakłucia - to termiczne, kontrolowane uszkodzenia, które silnie stymulują skórę do przebudowy, tworzenia nowych włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego. iPixel świetnie sprawdza się przy zmianach i uszkodzeniach strukturalnych skóry, przebudowując ją i stymulując do powstania nowej, zdrowej tkanki.

Mezoterapia

Mezoterapia igłowa to kolejny zabieg stosowany na blizny po cesarskim cięciu. Zabieg polega na podaniu specjalnie dobranego koktajlu zawierającego składniki aktywne, takie jak chociażby kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy, sole mineralne czy krzemionka organiczna w głąb skóry.

Jednym z rodzajów mezoterapii mikroigłowej jest SkinPen. To zabieg z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia, dzięki któremu można aplikować różne składniki aktywne w głąb skóry. Urządzenie posiada mikro igły z automatyczną funkcją wibracji, dzięki czemu może tworzyć tysiące mikrokanałów w sekundę, zaś dzięki swojej frakcyjności może dostarczyć aż o 80% więcej składników odżywczych, niż podczas tradycyjnych formach zabiegowych. Komórki skóry właściwej odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny pobudzane są do  działania, dzięki czemu blizny stają się gładsze i zyskują ujednolicony kolor.

Karboksyterapia

Karboksyterapia to zabieg z wykorzystaniem medycznego dwutlenku węgla który wstrzykiwany jest pod skórę w obrębie blizny. Poprzez takie działanie naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, ułatwiony zostaje przepływ krwi oraz pobudzane są komórki do regeneracji. Dochodzi także do stymulacji nowych włókien kolagenowych, a dzięki temu wszystkiemu znacznie poprawia się stan i wygląd blizny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności