2 grudnia 2019

Czy waginoplastyka i labioplastyka przywróci komfort współżycia?

Mam czworo dzieci. Ostatni poród był najcięższy. Ze względu na ułożenie dziecka i mój stan zdrowia wystąpiły liczne komplikacje. Po połogu wróciliśmy z mężem do współżycia, ale oboje czujemy, że jest inaczej.  Czy można jakoś operacyjnie uelastycznić pochwę i sprawić, by miała dawny rozmiar? I czy da się jakoś zmniejszyć wargi sromowe, ponieważ zawijają się do wewnątrz.

Przywrócenie dawnego rozmiaru pochwy i korekta kształtu warg sromowych są możliwe. W ramach zabiegów z kategorii ginekologii estetycznej wykonuje się waginoplastykę, czyli plastykę pochwy. Można ją zwęzić, skorygować obniżone ściany. Waginoplastykę wykonuje się u pacjentek, które przeszły trudny poród lub rodziły wielokrotnie. Niekiedy przyczyną zmian w pochwie i wynikającego z tego dyskomfortu przy współżyciu jest otyłość lub wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej. Problem luźnej pochwy często łączy się z zaburzeniami statyki narządu rodnego oraz wypadaniem przedniej ściany pochwy. Sprzyja także wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.

Waginoplastyka - plastyka krocza

Waginoplastyka zalecana jest zawsze, gdy dochodzi do rozciągnięcia oraz uszkodzenia mięśni dna miednicy, co doprowadza do obniżenia się krocza i powiększenia wejścia do pochwy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w przypadku doświadczonego specjalisty trwa ok. 60 min. Dzień wcześniej zaleca się wykonanie depilacji intymnej umożliwiającej właściwą higienę rany. Tydzień przed zabiegiem należy też odstawić leki rozrzedzające krew. Podczas operacji lekarz (ginekolog plastyk) nacina tylną ścianę pochwy i usuwa nadmiar tkanek.

Następnie rozpuszczalnymi nićmi zszywa mięśnie oraz śluzówkę pochwy. Pacjentka powinna zostać w szpitalu co najmniej 24 godziny jeśli miała znieczulenie ogólne lub przewodowe. Przy znieczuleniu miejscowym po ok. 20 min. Od zabiegu można iść do domu. Wizyta kontrolna powinna mieć miejsce 4-6 tyg. po operacji chyba że zastosowane są szwy niewchłanialne, ale takie rzadko są używane. Przez okres dwóch tygodni może utrzymywać się obrzęk oraz zasinienie krocza. W celu zminimalizowania bólu oraz podwyższonej temperatury ciała można przyjmować środki przeciwbólowe.

Ważne, by zadbać o odpowiednią higienę krocza. Całkowita rekonwalescencja po plastyce pochwy trwa ok. 2 miesiące. Po tym czasie można wrócić do aktywności seksualnej. Po zabiegu pochwa jest węższa na całej długości. Przeciwskazaniami do zabiegu są: planowana ciąża, karmienie piersią, zły stan zdrowia (np. nieprawidłowy wynik cytologii), infekcja wirusowa (np. opryszczka), zaburzenia krzepnięcia krwi, nieuregulowane choroby przewlekłe oraz nowotwory. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ, kosztuje 8-9 tys.

Waginoplastyka

Waginoplastyka - zobacz więcej informacji o zabiegu

Labioplastyka zmiana kształtu i rozmiaru warg sromowych

Labioplastyka to niezwykle popularny zabieg wśród kobiet, które chcą zmienić kształt i rozmiar warg sromowych mniejszych. Głównym wskazaniem są przerośnięte wargi sromowe, które utrudniają kobietom uprawianie sportu oraz czerpanie przyjemności ze współżycia seksualnego. Technik operacyjnych jest bardzo dużo, najczęściej wykorzystuje się metodę trim, która polega na ścięciu brzegów warg, co nadaje im nowy kształt, wielkość i barwę (rozjaśnianie).

Druga popularna metoda to Wedge (klinowa) tylna, polegająca na klinowym wycięciu tylnej (dolnej) części warg, pozostawiając naturalny ich brzeg i ukryciu linii cięcia. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, trwa ok. 60 min. Zakłada się szwy wchłanialne, które nie wymagają usunięcia. Rana goi się w ciągu 4-6 tygodni, w zależności od techniki wykonania, i dopiero po tym czasie można rozpocząć współżycie. Zalecane jest używanie lubrykantów. Przeciwskazaniami do zabiegu są: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża, nowotwór. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ, kosztuje 7-9 tys.