8 kwietnia 2022

Dieta przedoperacyjna - istotny element przygotowania

Dieta przedoperacyjna jest bardzo ważnym czynnikiem, który pozytywnie wpływa zarówno na sam przebieg operacji, jak i na szybkość oraz sposób rekonwalescencji. Warto więc zapoznać się z zaleceniami specjalistów z kliniki Dr Szczyt w tym zakresie.

Dieta przed operacją i jej znaczenie

Każdy zabieg chirurgiczny stanowi spore obciążenie dla organizmu. Zarówno w jego trakcie, ale przede wszystkim po wykonanej operacji, występuje zwiększone zapotrzebowanie na energię oraz podstawowe składniki odżywcze. Dowiedziono, iż dzięki odpowiedniej diecie stosowanej przed zabiegiem, znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań, skraca okres rekonwalescencji, a wyniki leczenia są lepsze. Ważna jest więc znajomość komponowania odpowiedniej diety oraz umiejętne dobieranie składników odżywczych tak, by jak najlepiej wspomóc organizm w tych trudnych momentach.

Kiedy rozpocząć żywieniowe przygotowanie i jak powinno ono przebiegać?

Wszelkie zmiany żywieniowe muszą być wprowadzane stopniowo tak, by organizm mógł się do nich odpowiednio przyzwyczaić. Dlatego zaleca się, by dietę przedoperacyjną rozpocząć około miesiąc przed planowaną operacją. Oczywiście mowa tu o standardowej diecie według powszechnych wytycznych, bowiem w niektórych przypadkach konieczne jest indywidualne ustalenie cyklu postępowania żywieniowego, biorąc pod uwagę rodzaj planowanego zabiegu oraz potrzeby pacjenta. W pozostałych sytuacjach zaleca się przestrzeganie poniższej diety,
w odpowiednich odstępach czasowych od ustalonej daty operacji.

Miesiąc przed zabiegiem

Na miesiąc przed zabiegiem zaleca się znaczne ograniczenie w swojej diecie soli oraz węglowodanów, które nie mają większych wartości odżywczych. Wszystkie te produkty osłabiają układ odpornościowy, czego konsekwencją może być pojawienie się stanu zapalnego.

14 dni przed zabiegiem

Dwa tygodnie przed planowaną operacją należy już bardzo poważnie podchodzić do swojej diety. Szczególnie ważne jest unikanie produktów i składników powodujących zaburzenia w krzepnięciu krwi, takich jak oleje rybne pochodzące z ryb, owoców morza i produktów sojowych, a także suplementów kwasów omega-3. Jest to o tyle ważne, iż wpływa na pomyślność przeprowadzenia operacji bez nadmiernego krwawienia i problemów z krzepnięciem krwi.

Z tego też względu, 14 dni przed zabiegiem należy także ograniczyć spożywanie ostrych pokarmów zawierających czosnek oraz imbir, gdyż one także mogą wzmagać krwawienie podczas operacji.

Ponadto w tym czasie należy ograniczyć, a najlepiej zaprzestać przyjmowania wszelkiego rodzaju suplementów mających powodować utratę masy ciała i chudnięcie.

10 dni przed zabiegiem

Na 10 dni przed zabiegiem należy zrezygnować z picia zielonej herbaty. Prócz tego, że zmniejsza ona krzepliwość krwi, powodując jej zwiększoną utratę w trakcie ingerencji chirurgicznej, działa również negatywnie na środki znieczulające oraz inne leki stosowane w okresie okołooperacyjnym.

7 dni przed zabiegiem

Minimum 7 dni przed zabiegiem należy całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu. To także czas, gdy ze względu na niekorzystne działanie w okresie operacyjnym i pooperacyjnym, niezalecane są pokarmy zawierające dużą ilość witaminy E- pestki dyni, migdały, oleje roślinne. Podobnie należy unikać spożywania pokarmów zawierających w swoim składzie glikoalkaloidy psiankowate (SGAs), a więc pomidory, ziemniaki i bakłażany. Mogą one bowiem powodować dłuższe rozkładanie leków znieczulających oraz dłuższy powrót do zdrowia.

1 dzień przed zabiegiem

Najpóźniej dzień przed zabiegiem należy odstawić napoje kofeinowe. Ponadto wskazane jest unikanie produktów zawierających duże ilości błonnika oraz ciężkostrawnych, do których należą m.in. warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy i produkty pełnoziarniste.

Prócz powyższych zaleceń należy pamiętać, by codzienna dieta przedoperacyjna w pełni pokrywała zapotrzebowanie na energię, składniki odżywcze, witaminy i minerały,
a także by była odpowiednio dopasowana do potrzeb pacjenta. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze efekty pooperacyjne, a w pewnym sensie także i bezpieczny przebieg samej operacji.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności