Dietetyka

Poradnia dietetyczna

Dietetyk w naszej klinice ma pacjentowi wiele do zaoferowania - m.in. utratę masy ciała, poprawę wyglądu, nastroju i stanu zdrowia oraz może pomóc wdrożyć zdrowe zmiany w codziennym żywieniu.

Trwały rezultat można osiągnąć tylko wtedy, gdy pacjent stosuje się do wskazówek dietetyka zarówno przed planowanym zabiegiem, jak i we wczesnym oraz późnym okresie pooperacyjnym. Zmiana nawyków żywieniowych bywa trudna, ale bez tego niełatwo o długotrwałe efekty operacji plastycznych czy zabiegów estetycznych. Ponadto prawidłowe odżywianie często przyspiesza proces gojenia się ran pooperacyjnych. Z tego względu warto rozważyć wizytę u dietetyka, jeszcze przed planowanym zabiegiem.

Najważniejsze dla nas są: wiedza, doświadczenie oraz indywidualne podejście do pacjenta. Przeprowadzimy z Tobą – pacjentem – wywiad żywieniowy, przeanalizujemy wyniki badań oraz pomożemy zaplanować dietę dopasowaną do stylu życia, preferencji żywieniowych czy ewentualnych ograniczeń związanych z chorobą.

Jak wygląda przebieg spotkań z dietetykiem?

 1. Konsultacja dietetyczna

Dzięki konsultacji dietetycznej poznamy Twoje oczekiwania i potrzeby, styl życia, preferencje żywieniowe, umiejętności kulinarne, poziom aktywności fizycznej oraz ewentualne problemy zdrowotne.

W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzimy analizę składu ciała opartą o bioelektryczną impedancję przy użyciu profesjonalnego medycznego analizatora. Żeby uzyskać bardziej wiarygodny wynik pomiaru, należy:

 • zrezygnować z aktywności fizycznej na ok. 12 godzin przed badaniem,
 • unikać alkoholu na 24 godziny przed badaniem,
 • unikać kawy, herbaty, napojów energetycznych i produktów spożywczych zawierających kofeinę na 24 godziny przed badaniem,
 • przystąpić do analizy z pustym pęcherzem (należy oddać mocz ok. 30 minut przed badaniem),
 • unikać wykonywania pomiaru podczas menstruacji.

Przeprowadzając analizę składu ciała, dowiesz się:

 • ile masz tkanki tłuszczowej całkowitej (w całym ciele) i w okolicach brzusznych,
 • ile jest masy mięśniowej,
 • czy masz obrzęki,
 • jakie jest Twoje BMI i podstawowa przemiana materii.

Ponadto na pierwszą konsultację dietetyczną warto zabrać ze sobą dzienniczek ze spisanym jadłospisem z 2-3 dni, a także wyniki badań krwi: glukoza i insulina na czczo, lipidogram, profil tarczycowy, enzymy wątrobowe. Co istotne, badania te nie powinny być wykonane wcześniej niż 3 miesiące przed wizytą u dietetyka. Możliwe jest też ustalenie wraz z dietetykiem, które parametry zdrowotne należałoby zbadać, aby uzyskać więcej informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Konsultacja dietetyczna to również ustalenie planu „zdrowego” postępowania dietetycznego. Wytyczne żywieniowe przesyłamy drogą mailową w ciągu kilku dni.

 1. Indywidualny plan żywieniowy – Twoja dieta wyboru

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z zaproponowanego wzorcowego, indywidualnego planu żywieniowego, otrzymasz go wraz z wytycznymi już po wizycie konsultacyjnej.

Będzie on dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań oraz skonstruowany tak, aby codzienne posiłki były smaczne i proste w przygotowaniu. Dietetyk weźmie pod uwagę Twoje preferencje i dotychczasowy styl życia, aby wprowadzenie nowego jadłospisu nie okazało się kłopotliwe.

 1. Kontrolne konsultacje

Co pewien czas przewidziane są kontrolne konsultacje mające na celu sprawdzenie efektywności wdrożonych zmian, modyfikowanie i urozmaicenie jadłospisu oraz ustalenie toku dalszych usprawnień. W trakcie każdej z wizyt zostanie przeprowadzona analiza składu ciała, aby zaobserwować postępy i zmotywować Cię do kolejnych działań. Jeśli okaże się to konieczne, dodatkowo może zostać zlecona: suplementacja, pogłębiona diagnostyka lub testy na nietolerancję pokarmową.

Twoje oczekiwania i potrzeby są dla nas bardzo ważne. Nasz dietetyk jest kompetentną, miłą i uśmiechniętą osobą, która gwarantuje przyjazną atmosferę i znakomite efekty.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności