7 stycznia 2022

Odstające uszy u dzieci — kiedy zdecydować się na korekcję uszu?

Są osoby, które twierdzą, że odstające uszy są znakiem rozpoznawczym i atutem, jednak dla większości, szczególnie dzieci,  stanowią one źródło kompleksów. Mogą przyczyniać się do braku akceptacji ze strony rówieśników i odcisnąć poważne piętno na postrzeganiu siebie - utrudniając akceptacje własnego wyglądu.

Kiedy można mówić o odstających uszach?

O uszach odstających mówimy  wtedy, gdy małżowina znajduje w odległości ok. 2 cm od czaszki. Możemy również określać je używając  tzw. kąta czaszkowo-małżowinowego. Jeśli jego wartość przekracza 30 stopni mówimy o uszach odstających. Warto mieć na uwadze, że przyczyn powstawania tej charakterystycznej, dla niektórych bardzo problematycznej cechy jest wiele. Zazwyczaj jest to wada wrodzona ucha zewnętrznego, powstająca na skutek nieprawidłowego wykształcenia się grobelki, czyli wypukłej części chrząstki, za którą ucho zagina się w kierunku tyłu głowy. Do pozostałych przyczyn należą:

  1. nieproporcjonalnie duża muszla ucha,

Odstające uszy występują też w przypadku :

  1. dystrofi miotonicznej,
  2. Zespołu Downa,
  3. Alkoholowego zespołu płodowego,
  4. Urazów małżowiny,
  5. Innych wad anatomicznych

Aby skorygować odstające uszy u dziecka, najlepiej zdecydować się na otoplastykę, czyli zabieg chirurgiczny. Niewskazane jest stosowanie tzw. domowych metod znalezionych
w internecie. Nie tylko nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, ale mogą też spowodować wiele negatywnych skutków.

Kiedy można przeprowadzić korekcję uszu u dzieci?

W przypadku dzieci operacji plastycznych uszu nie przeprowadza się w okresie intensywnego wzrostu chrzęstnego, ponieważ mogą doprowadzić do jego zahamowania. Przyjmuje się, że ucho rośnie do ok. 10. roku życia, dlatego otoplastyka często jest wykonywana u pacjentów w tym wieku. Jednak wielu psychologów uważa, że gdy odstające małżowiny są dla dziecka dużym problemem, należy rozwiązać go wcześniej, przed pójściem do szkoły. Dzięki temu nie będzie ono narażone na stres wynikający z braku akceptacji w nowym otoczeniu i w przyszłości może uniknąć kłopotów z polubieniem swojego wyglądu. W wieku ok. 5-7 lat ucho osiąga nawet 90% swojej wielkości, dlatego już na tym etapie można bezpiecznie wykonać otoplastykę. U tak małych pacjentów operacja przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Czy korekcja uszu u dziecka zawsze jest konieczna?

Podjęcie decyzji o wykonaniu plastyki uszu u dzieci nie jest z pewnością łatwa dla rodziców, trzeba mieć jednak na uwadze jak duże obciążenie psychiczne może stanowić dla dziecka. Kwestię tę warto z pewnością przedyskutować ze specjalistą, np. psychologiem.

Jeżeli okaże się, że odstające uszy rzeczywiście są poważnym źródłem dziecięcych kompleksów i cierpień, warto pozbyć się wątpliwości dotyczących słuszności wykonania otoplastyki. Powikłania po takich zabiegach występują rzadko, a nieprzyjemne dolegliwości jak obrzęk i zasinienie ustępują stosunkowo szybko, po 10-14 dniach. Ponadto mały pacjent jest odpowiednio przygotowywany do zabiegu. W czasie badania kwalifikacyjnego lekarz ocenia kąt zwijania grobelki i sprężystość chrząstki, a dodatkowo zleca niezbędne badania, m.in. morfologię.

Efekty zabiegu korekcji uszu są widoczne od razu po jego przeprowadzeniu. To sprawdzona i przede wszystkim bezpieczna metoda nie tylko na poprawę wyglądu, ale też komfortu życia.