12 grudnia 2022

Piezo, ultradźwiękowa korekta nosa

Wykorzystanie technologii ultradźwięków umożliwia chirurgowi prawdziwe „rzeźbienie” w kościach nosowych, zmieniając ich kształt i grubość w razie potrzeby, a nawet przecinając je, nie powodując żadnych uszkodzeń dla innych, miękkich tkanek nosa. Nie bez powodu plastyka nosa piezo uznawana jest za prawdziwą rewolucję w chirurgii plastycznej.

Czym jest Piezo?

Piezo to innowacyjny metoda chirurgiczna, wykorzystująca technologię ultradźwięków do korekty nosa. Początkowo technologia ta stosowana była w stomatologii, gdzie dostrzeżono jej potencjał i możliwość przełożenia na potrzeby plastyki nosa.

Operacja wykonywana jest przy pomocy urządzenia, które wytwarza drgania ultradźwiękowe i w ten sposób zasila niewielkie ostrza, pozwalając działać na wybranych tkankach kostnych, bez naruszenia struktur miękkich. Metoda ta pozwala osiągnąć niespotykaną dotąd precyzję, zminimalizować ryzyko powikłań oraz skrócić czas gojenia. W ten sposób możliwa jest korekta takich defektów, jak: garb na grzebiecie nosa, skrzywienie piramidy kostnej, krzywa przegroda i inne.

Jak wygląda zabieg ultradźwiękowej korekty nosa?

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 90-120 minut. W swoim przebiegu zbliżona jest do klasycznej operacji nosa metodą otwartą, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie najwyższej precyzji działania. Na słupku nosa wykonuje się niewielkie nacięcie, poprzez które chirurg, przy użyciu urządzenia piezo, odpowiednio ingeruje w kształt kości nosa. Zasilane ultradźwiękami, precyzyjne końcówki tnące sprawiają, że cięcie jest bardzo dokładne, co przekłada się na końcowy efekt operacji. Dodatkowo procedura ta pozwala ograniczyć występowanie krwawień oraz zminimalizować zasinienia i obrzęki pooperacyjne.

Jak przygotować się do zabiegu Piezo?

Zabieg ten nie wymaga specjalnych przygotowań. Wskazane jest jednak zdecydowane ograniczenie lub zaprzestanie palenia papierosów prze okres 2 tygodni przed zabiegiem. Ponadto nie należy przez ten czas zażywać preparatów wpływających na krzepliwość krwi. Jeśli będzie taka potrzeba, pozostałe zalecenie zostaną przedstawione pacjentowi podczas wstępnej konsultacji.

Co zrobić po zabiegu Piezo?

Obrzęk, zasinienie oraz dolegliwości bólowe po korekcji nosa techniką piezo są znacznie mniejsze, niż w przypadku innych metod, co przekłada się na krótszy czas rekonwalescencji oraz szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Korekcja nosa metodą piezo - co do zasady - nie ma wyróżnionych konkretnych przeciwskazań, które uniemożliwiałyby jej wykonanie. Jedynym przeciwskazaniem może być anatomia nosa, która w ocenie specjalisty nie pozwala na operację tym sposobem bądź jej nie wymaga.