22 września 2020

Rynoplastyka - usunięcie wady bądź zniekształcenia nosa

Nos jest bardzo ważną częścią ciała, gdyż to właśnie dzięki niemu możemy oddychać oraz czuć zapachy. Ma on również istotny wpływ na wygląd twarzy i z tego powodu często staje się źródłem kompleksów: może być za duży, za długi lub garbaty. Rozwiązaniem tych problemów jest rynoplastyka, czyli operacja nosa. Jak wygląda krok po kroku i komu jest polecana?

Operacja nosa - rynoplastyka - czy warto?

Obecnie rynoplastyka to jedna z najczęściej wykonanych operacji w dziedzinie chirurgii plastycznej. Szacuje się, że w Polsce rocznie przeprowadza się ją nawet kilkanaście tysięcy razy. Operacja nosa jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, którym nie odpowiada wygląd tej części ciała, na co może wpływać wrodzona wada lub doznane urazy. Wskazaniem do jej przeprowadzenia są też problemy ze swobodnym oddychaniem wynikające z niedrożności nosa (wówczas wykonuje się zabieg prostowania przegrody połączony z korekcją). Warto zdecydować się na rynoplastykę, choćby ze względu na komfort psychiczny. Niekiedy zdarza się, że kompleksy związane z wyglądem nosa wpływają negatywnie na samopoczucie, prowadzą do obniżenia samooceny, a nawet do wycofania się z życia towarzyskiego.

Krzywa przegroda nosowa, garb i nierówności na grzbiecie czy nieproporcjonalnie duży nos to nie wszystkie wskazania do przeprowadzenia operacji. Wykonuje się ją również u osób ze zbyt długim lub szerokim nosem, porozszczepowym zniekształceniem i innymi wadami wrodzonymi, a także ze zbyt dużą lub opadającą końcówką nosa.

Jak przebiega operacja nosa - rynoplastyka?

Pierwszym, bardzo ważnym etapem rynoplastyki jest konsultacja, podczas której przeprowadza się szczegółowy wywiad z pacjentem. Osoba, która zdecyduje się na operację, powinna poinformować lekarza o ewentualnych problemach zdrowotnych, przykładowo cukrzycy. Chirurg przekaże listy potrzebnych badań laboratoryjnych i ewentualnych konsultacji. Istotne jest zaszczepienie się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także odstawienie leków zmniejszających krzepliwość krwi na kilka dni przed planowanym zabiegiem.

Bez względu na to, w jaki sposób będzie przebiegała operacja, najczęściej odbywa się ona w znieczuleniu ogólnym. Wyróżnia się dwie metody jej przeprowadzenia: zamkniętą i otwartą. W przypadku metody zamkniętej cięcie prowadzone jest w przewodach nosowych, dzięki czemu nie jest widoczne na zewnątrz. Wykonuje się je również w metodzie otwartej, w której dodatkowo wykonuje się cięcie na słupku nosa, gdzie zostaje potem delikatna blizna. Podczas operacji konieczne jest odwarstwienie skóry od konstrukcji chrzęstno-kostnej. Wówczas chirurg nadaje nosowi odpowiedni kształt, a następnie skóra jest zakładana z powrotem. Jeśli pacjent zdecydował się na całkowitą korekcję nosa, na jeden dzień pozostaje w klinice.

Po operacji pojawia się obrzęk, który utrzymuje się przez kilka dni. Pacjent może też odczuwać dyskomfort, co jest związane z umieszczeniem setonów w przewodach nosowych, które są usuwane w drugiej dobie po zabiegu. Zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania leków przeciwbólowych, a rekonwalescencja trwa do 10 dni. Sama operacja zajmuje zwykle 90 - 120 minut, ostateczne efekty można ocenić po upływie 12 miesięcy, po całkowitej regeneracji nosa.

Czy rynoplastyka jest bezpieczna?

Operacji nosa mogą poddać się wyłącznie zdrowe osoby. Przed jej wykonaniem pacjent jest zobowiązany do wykonania szczegółowych badań: moczu, morfologii, oznaczenia grupy krwi, wskaźnika krzepnięcia, elektrolitów, poziomu glukozy, a także EKG. Jeśli wyniki okażą się nieprawidłowe, planowana operacja nie zostanie przeprowadzona. To oznacza, że nie należy obawiać się o swoje bezpieczeństwo, decydując się na rynoplastykę. Należy podkreślić, że operacja jest wykonywana wyłącznie wtedy, kiedy nos osiągnie swój dojrzały kształt. Najczęściej następuje to po ukończeniu 18. roku życia. O wykonaniu rynoplastyki u młodszych pacjentów, np. ze względu na wskazania medyczne lub doznany uraz, decyduje lekarz.

Rynoplastyka - przeciwwskazania

Jednym z przeciwwskazań do wykonania operacji nosa jest ciąża. Nie przeprowadza się jej również u pacjentów ze skazami naczyniowymi, ropnymi infekcjami skóry i śluzówek oraz zaburzeniami krzepliwości. Ponadto rynoplastyka nie jest wskazana w przypadku osób z nieuregulowaną cukrzycą, chorobami serca lub nadciśnieniem tętniczym.