22 października 2021

Ślepota jako powikłanie po podaniu kwasu hialuronowego

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej są tymi dobrami współczesnych czasów, z których chętnie korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nowoczesne, wysoko zaawansowane technologicznie urządzenia, najwyższej jakości preparaty, ogrom wiedzy i bogate doświadczenie - wszystko to sprawia, że poszczególne zabiegi są niezwykle skuteczne i bezpieczne. Przypominamy jednak, że aby tak było, koniecznie muszą zostać spełnione wymienione wyżej warunki, zaś wszelkie zabiegi muszą wychodzić spod ręki wykwalifikowanych specjalistów i w odpowiednio przystosowanych do tego miejscach. Poniższy artykuł niech będzie wyjaśnieniem, dlaczego jest to tak bardzo istotne.

Zaburzenie widzenia to jedno z powikłań występujących po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej z użyciem wypełniaczy. Choć zdarzają się niezwykle rzadko, to niosą ze sobą katastrofalne, często nieodwracalne skutki. Ślepota- bo o niej mowa- dotychczas stanowiła wyłącznie podręcznikową teorię. Tak było do wczoraj, bowiem Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych wydało właśnie komunikat o pierwszym odnotowanym w Polsce przypadku wystąpienia ślepoty u osoby poddającej się zabiegowi korekty nosa.

Ślepota po podaniu wypełniaczy - najważniejsze informacje

Ślepota jest efektem niedrożności tętnicy środkowej siatkówki, spowodowanej wstecznym przemieszczaniem gęstej substancji. Następuje wówczas, gdy ciśnienie wstrzykiwania przekroczy ciśnienie tętnicze, gdyż powoduje to przemieszczanie się wypełniacza przez układ naczyniowy, wbrew przepływowi krwi. Najczęstszymi objawami świadczącymi o nieprawidłowościach są nagły i silny ból w okolicach gałek ocznych oraz policzków; częściowe lub całkowite ubytki pola widzenia; zbieżność gałek ocznych; nudności i wymioty; może dojść także do udaru niedokrwiennego mózgu.

Osoba przystępująca do wstrzykiwania wypełniacza, musi cały czas mieć na względzie anatomię danego obszaru twarzy i uważnie obserwować miejsca, w których dokonywane są wstrzyknięcia. Do najbardziej newralgicznych miejsc na twarzy należą tętnice boczne i grzbietowe nowa w okolicach nosa; tętnice nadbloczkowe i nadczołowe w okolicach gładzizny; tętnice twarzowe, kątowe i podoczodołowe w okolicach policzków; tętnica skroniowa powierzchowna w okolicach skroni. Niewłaściwe wstrzyknięcie nawet niewielkich ilości preparatu może spowodować, iż dotrze on d tętnicy środkowej siatkówki, powodując ślepotę.

Przyjmuje się, iż ślepota staje się nieodwracalna po 90 minutach od zamknięcia tętnicy środkowej siatkówki. W przypadku gdy dojdzie do błędu, leczenie należy więc rozpocząć natychmiastowo. Wskazane jest więc jak najszybsze przewiezienie pacjenta do specjalistycznego szpitala okulistycznego, gdzie lekarz specjalista podejmie odpowiednie kroki i rozpocznie leczenie farmakologiczne. Należy zaznaczyć jednak, że nie wykazano obecnie żadnych działań leczniczych, które byłyby w pełni skuteczne w przywracaniu prawidłowości wzroku.

Ślepota powikłaniem podczas korekty nosa - pierwszy przypadek w Polsce

Na całym świecie dotychczas zanotowano około 100 przypadków wystąpienia tego typu powikłań, przy czym najczęściej pojawiały się one podczas iniekcji celem korekty nosa bądź wypełniania okolicy zmarszczek gładzizny. Dziś liczba ta wzrosła do 101, przy czym ten feralny przypadek rozpoczynający kolejną setkę w statystykach miał miejsce w naszym kraju.

Pierwsze objawy pojawiły się tuż po zakończeniu zabiegu korekty nosa z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, przy czym nie podjęto właściwych kroków, mających na celu przeciwdziałanie skutkom nieprawidłowości. Klientkę zatrzymano na kilka godzin w gabinecie kosmetycznym, po czym wróciła ona do domu. W ciągu dwóch kolejnych dni pojawiły się znacznie poważniejsze objawy- całkowity ubytek pola widzenia na jednym oku, wymioty, znaczne osłabienie i pogorszenie stanu zdrowia. Kobieta ponownie pojawiła się w salonie, gdzie wezwano karetkę. W szpitalu zdiagnozowano ślepotę jednego oka, bez możliwości jej wyleczenia oraz objawy wskazujące na udar. Należy dodać, że kwas hialuronowy został podany przez osobę nieuprawnioną.

Dlaczego o tym wspominamy? Bowiem chcemy podkreślić to, jak ważne jest wykonywanie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej w miejscach odpowiednio do tego przygotowanych, a co najważniejsze, przez ludzi posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Od tego bowiem zależy nasze zdrowie, a niekiedy nawet i życie. Dlatego priorytetem całego zespołu Kliniki Dr Szczyt jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, wykorzystywanie jedynie sprawdzonych, najwyższej jakości preparatów i najnowocześniejszego sprzętu oraz zachowanie wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa - w trosce o każdego pacjenta i w zgodzie z własnym sumieniem.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności