30 kwietnia 2023

Wpływ diety na skórę, czyli jak zachować piękną cerę?

W trosce o skórę swojej twarzy pamiętamy o codziennej pielęgnacji, stosujemy kosmetyki dobrane do rodzaju skóry, korzystamy z zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Tymczasem niezwykle ważne jest również zadbanie o skórę od środka, sposób żywienia może znacząco wpłynąć na jej stan. Jakie znaczenie ma dieta w przypadku leczenia chorób dermatologicznych? Co jeść, aby utrzymać zdrowy i piękny wygląd skóry? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, w którym omówimy wpływ diety na skórę i podpowiemy, jakie kroki podjąć, aby zachować zdrową i promienną cerę.

Czy dieta ma wpływ na stan skóry?

Często mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Ale czy dieta może wpłynąć na stan naszej skóry? Okazuje się, że tak i istnieje wyraźny związek pomiędzy dietą, a kondycją skóry. Odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko umożliwia utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz sprzyja poprawnemu funkcjonowaniu organizmu, ale ma również pozytywny i bezpośredni wpływ na stan skóry, włosów i paznokci, jednocześnie ograniczając procesy jej starzenia. Z kolei stosowanie nieprawidłowej diety oraz niedobór poszczególnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych, mogą przejawiać niekorzystny wpływ i uwidaczniać się w postaci zmian chorobowych na skórze – trądzik czy łuszczyca to niektóre z nich.

Trądzik a dieta

Trądzik to problem skórny, który dotyczy głównie osób młodych, ale może pojawić się także u dorosłych. Zmiany trądzikowe związane są z gospodarką hormonalną organizmu, a także metabolizmem glukozy i insuliny. Dieta jest jednym z czynników, który determinuje stopień nasilenia trądziku – szczególnie niekorzystna jest tu dieta bogata w tłuszcze wysokoprzetworzone oraz produkty wysokoglikemiczne.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku lub ograniczyć jego nasilenie, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach żywieniowych. Przede wszystkim, warto regularnie spożywać 3-5 posiłków dziennie, unikając przekąsek w ciągu dnia. Ważne jest również, aby dieta zawierała produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak produkty z pełnego ziarna, warzywa i owoce. Ograniczenie spożycia cukrów prostych, takich jak słodycze, fast food, słodkie napoje i przetworzona żywność, jest również kluczowe, ponieważ produkty te mają silne działanie prozapalne.

Jednym ze składników, który może pomóc w walce z trądzikiem, jest cynk. Najlepiej dostarczyć go do organizmu poprzez spożywanie żywności bogatej w ten pierwiastek, ewentualnie za pomocą suplementów diety. Cynk pełni ważne funkcje w organizmie, w tym przeciwdziała stanom zapalnym skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych i poprawia gojenie się ran. Źródłami cynku są między innymi mięso, podroby, pestki dyni, nasiona słonecznika, kakao w proszku, produkty z pełnego ziarna oraz nasiona roślin strączkowych.

Łuszczyca a odpowiednia dieta

Łuszczyca to przewlekłe i nawrotowe schorzenie, dotyczące skóry i układu kostno-stawowego. Do niedawna jej leczenie odbywało się głównie farmakologicznie i miejscowo, jednak obecnie duży wpływ na łagodzenie objawów łuszczycy, a także zapobieganie wystąpienia chorób z nią powiązanych, przypisuje się diecie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż choroba wywołuje w organizmie przewlekły stan zapalny, który może się nasilać na skutek spożycia niektórych produktów spożywczych, jak chociażby cukru. Takim pacjentom zalecana jest zmiana nawyków żywieniowych, aby pomóc w walce z chorobą, w tym ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego, spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz dużej ilości świeżych owoców.

Dieta a starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, ale istnieją sposoby, aby go spowolnić. Nasza dieta ma w tym zakresie ogromne znaczenie, stąd też należy bacznie przyjrzeć się temu, co jemy, ponieważ niektóre składniki mogą przyspieszać proces starzenia, podczas gdy inne pomagają opóźnić jego skutki.

Przeciwutleniacze to kluczowe składniki, które pomagają chronić naszą skórę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, powodującymi uszkodzenia na poziomie komórkowym. Przykładami przeciwutleniaczy są związki polifenolowe, a więc witaminy A, C i E. Spożywanie żywności bogatej w te składniki może pomóc w utrzymaniu młodzieńczego wyglądu skóry. Warto także ograniczyć spożycie produktów bogatych w cukier i nasycone kwasy tłuszczowe. Dieta powinna być także bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i białka. Należy uwzględnić w niej świeże warzywa i owoce, tłuste ryby morskie, orzechy i nasiona, a także oleje roślinne.

Co powinna zawierać dieta, która pozwoli zachować piękną cerę?

Chcąc mieć piękną i zdrową skórę, należy zadbać o odpowiednie składniki odżywcze i mikroelementy, obecne w codziennej diecie. Kwasy omega-3 są niezbędne do regeneracji skóry, jej ujędrnienia i zapobiegania chorobom skóry. Ich brak w diecie może zwiększyć podatność na problemy skórne i znacznie pogorszyć jej stan. Antyoksydanty, takie jak witamina A, C i E, usuwają wolne rodniki tlenowe i zapobiegają procesom starzenia się organizmu, w tym komórek skóry. Witaminy również odgrywają ważną rolę, a niedobory niektórych z nich mogą prowadzić do suchości skóry, utraty blasku, pękających naczynek, cieni pod oczami i łojotoku. Mikro i makroelementy, takie jak wapń, potas, żelazo, krzem, cynk i jod, również wpływają na wygląd i kondycję skóry. Odpowiednie spożycie tych składników mineralnych może poprawić strukturę naskórka, nawilżenie skóry, zapobiec zmianom trądzikowym i alergicznym, a także wzmocnić i uelastycznić ściany naczyń krwionośnych.

Nawodnienie organizmu i wpływ na stan skóry

W prawidłowej diecie, która sprzyjać ma zdrowej i pięknej skórze, nie można zapominać o nawodnieniu organizmu, bowiem ma to ogromny wpływ na kondycję skóry. Brak wystarczającej ilości spożywanej wody prowadzi do jej wysuszenia i pojawiania się zmarszczek. Ponadto woda pozwala pozbyć się toksyn z organizmu, a także wspomaga metabolizm.

Choć zalecana ilość wynosi około 2 litrów płynów dziennie, to warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i zapotrzebowanie na płyny może się różnić w zależności od wieku, wagi, wzrostu, poziomu aktywności fizycznej oraz pory roku. Co więcej, dotyczy to nie tylko wody, ale całego sposobu odżywiania. Niema bowiem jednej, skutecznej dla każdego diety, gdyż występuje wiele czynników, jak chociażby wspomniany wcześniej wiek czy waga, a także rodzaj skóry czy występujące na niej niedoskonałości.

Jak wygląda opieka dietetyczna w Klinice Dr Szczyt?

W Klinice Dr Szczyt świadczymy szeroką i kompleksową pomoc w zakresie dietetyki klinicznej oraz psychodietetyki. Dietetycy pracujący w naszej klinice tworzą spersonalizowane plany żywieniowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, uwzględniające rodzaj i stopień choroby. Poradnia dietetyczna oferuje kompleksową opiekę i wskazówki dotyczące diety przed i po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej, co pozwala osiągnąć trwałe efekty i przyspiesza proces rekonwalescencji. Konsultacja dietetyczna to kompleksowe podejście do stylu życia, preferencji żywieniowych, poziomu aktywności fizycznej i problemów zdrowotnych pacjenta, a także przeprowadzenie analizy składu ciała i ustalenie odpowiedniego planu dietetycznego. Indywidualny plan żywieniowy jest układany w taki sposób, aby codzienne posiłki były smaczne i łatwe w przygotowaniu, a kontrolne konsultacje mają na celu sprawdzenie efektywności wdrożonych zmian żywieniowych, ewentualną modyfikację jadłospisu i analizę składu ciała, w celu ustalenia dalszych działań.