13 marca 2023

Rekonwalescencja po plastyce brzucha - co warto wiedzieć?

Zabieg plastyki brzucha, znany również jako abdominoplastyka, jest operacją mającą na celu poprawę wyglądu brzucha i wymodelowaniu talii poprzez usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry i tkanki tłuszczowej. Plastyka brzucha często jest łączona z likwidacją rozstępu mięśni prostych brzucha oraz plastyką przepukliny.

Abdominoplastyka – najważniejsze informacje

Abdominoplastyka to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wyglądu i kształtu brzucha poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle od 3 do 5 godzin. Podczas zabiegu chirurg wykonuje nacięcie w dolnej części brzucha, usuwa nadmiar wiotkiej skóry i tkanki tłuszczowej. Nadając efekt płaskiego brzucha i wymodelowanej talii.

Procedura ta jest wskazana szczególnie u osób borykających się z nadmiarem wiotkiej skóry na brzuchu, będącej efektem przebytej ciąży lub znacznej utraty wagi. Nie jest to operacja dedykowana pacjentom z nadwagą, nie może być również traktowana jako jeden ze sposobów odchudzania.

Jak przebiega rekonwalescencja po plastyce brzucha?

Rekonwalescencja po zabiegu plastyki brzucha jest bardzo ważnym elementem procesu powrotu do zdrowia. Zazwyczaj obejmuje okres od 4 do 8 tygodni. Ze względu na dość dużą ingerencję w struktury brzuszne Pacjenta, rekonwalescencja wymaga nieco cierpliwości oraz odpowiedzialnego podejścia do wszystkich zaleceń lekarskich.

Pierwsze dni po zabiegu

Odpowiednie - zgodne ze wskazaniami lekarza i fizjoterapeuty – postępowanie pooperacyjne jest bardzo ważnym elementem rekonwalescencji, które przekład się na ostateczny efekt zabiegu.

Po zakończeniu operacji pacjent ubierany jest w specjalny pas uciskowy i pozostaje w klinice dwie doby. Może wydawać się to zaskakujące jednak już następnego dnia wstaje z pomocą fizjoterapeuty, ponieważ stopniowy powrót do codziennej aktywności jest niezwykle ważnym elementem. Przez okres kilku dni po zabiegu, pacjent musi poruszać się w pozycji lekko pochylonej. Brzuch może być lekko obrzęknięty i bolesny, jednak dolegliwości te ustępują wraz z upływem czasu i są dodatkowo łagodzone przez przepisane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Opieka pooperacyjna

Przez pierwszych kilka dni po zabiegu należy unikać jedzenia ciężkich posiłków, dieta powinna być lekkostrawna - bogata w witaminy, minerały i błonnik. Przed jak i po zabiegu zaleca się rezygnację z palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu szczególnie w pierwszych tygodniach rekonwalescencji.

Pas uciskowy, który zakładany jest pacjentowi w dniu operacji powinien być noszony przez minimum 6-8 tygodni, zdejmowany jedynie podczas kąpieli.

Usunięcie szwów i wizyty kontrolne

Zwykle szwy po zabiegu plastyki brzucha usuwane są po upływie 7-14 dni od daty operacji. Wizyty kontrolne odbywają się kolejno po 3, 6 i 12 miesiącach od operacji. W przypadku niepokojących objawów lub wątpliwości nasi specjaliści pozostają w nieustannym kontakcie ze swoimi pacjentami.

Powrót do aktywności

Po zabiegu plastyki brzucha należy zarezerwować sobie około 14 dni na spokojna rekonwalescencję. Po upływie tego czasu możemy myśleć o powrocie do pracy siedzącej, a powrót do aktywności fizycznej możliwy jest po upływie dwóch miesięcy. W całym procesie rekonwalescencji ważna jest również współpraca z fizjoterapeutą, który przeprowadzi nas przez kolejne etapy powrotu do aktywności oraz we współpracy z kosmetologiem zadba o odpowiedni wygląd blizny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności