25 czerwca 2021

Fakty i mity na temat Botoksu

Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem, to bezpieczny i dokładnie przebadany preparat, który stosowany jest w medycynie już kilkadziesiąt lat. Choć zabiegi z jego użyciem z roku na rok zyskują na popularności, w sieci możemy natknąć się na wiele nieprawdziwych informacji dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania botoksu.

Czym jest botoks i jak działa?

Botoks jest preparatem tworzonym na bazie toksyny botulinowej, który nie bez powodu zyskał miano „eliksiru młodości”. W szybki i skuteczny sposób wpływa na poprawę jakości i wyglądu skóry. Preparat wprowadza się w określone miejsce - zwykle mięsień odpowiedzialny za mimikę danej części twarzy - efektem czego jest zablokowanie jego pracy i wygładzenie skóry. Botoks wykorzystuje się również w leczeniu nieprawidłowości napięć mięśniowych, bruksizmu, w terapii nadpotliwości i oczywiście redukcji zmarszczek.

Botoks - najważniejsze fakty

Fakt 1 – Botoks powinien być aplikowany wyłącznie przez lekarza

Botoks jest preparatem, który musi być podany precyzyjnie, przez wykwalifikowaną osobę znającą dokładnie anatomię człowieka. Wykonywanie tego zabiegu przez osoby, które nie posiadają wykształcenia medycznego wiąże się z dużym ryzykiem dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Decydując się na zbiegi z wykorzystaniem botoksu, należy korzystać wyłącznie z renomowanych miejsc, takich jak nasza klinika, gdzie usługi bazujące na toksynie botulinowej wykonują jedynie wykwalifikowani lekarze, używając sprawdzonych i certyfikowanych preparatów.

Fakt 2 – Toksyna botulinowa zapewnia szybkie efekty estetyczne

Szybkie efekty (widoczne już po 5-7 dniach) decydują o popularności botoksu. Warto jednak wiedzieć, że są one czasowe i utrzymują się zwykle od 3 do 6 miesięcy, niekiedy do roku. Zabiegi z użyciem botoksu można również spokojnie powtarzać, stosując go w tych samych obrębach skóry i ciała.

Fakt 3 – Botoks dla ludzi w niemal każdym wieku

Botoks jest na tyle bezpiecznym preparatem, iż mogą go stosować osoby w niemal każdym wieku, a jedynym wyznacznikiem - pomijając przeciwskazania zdrowotne - są indywidualne potrzeby estetyczne i zdrowotne danej osoby.

Najpowszechniejsze mity dotyczące botoksu

Mit 1 – Botoks jest niebezpieczny

Botoks jest to wysoce bezpiecznym preparatem, będący oczyszczonym białkiem, pochodzącym z pewnego źródła i podawanym w ściśle określonych ilościach, które nie zagrażają życiu i zdrowiu. Oczywiście jest tak pod warunkiem, iż jest to produkt prawdziwy, certyfikowany oraz podany przez wykwalifikowanego lekarza, który zna zasady przechowywania, dawkowania i podawania preparatu.

Mit 2 – Botoks jest wypełniaczem

Niektórzy twierdzą, iż stosowanie botoksu powoduje przerysowane, karykaturalne efekty - myląc go z preparatami wypełniającymi. Toksyna botulinowa w swoim działaniu nie jest w żaden sposób zbliżona do wypełniaczy. Jej aplikacja powoduje rozluźnienie i zablokowanie pracy mięśni, których aktywność powoduje powstanie zmarszczek. Po zabiegu z użyciem botoksu twarz nie zmienia swoich rysów, staje się jedynie bardziej wypoczęta i gładka.

Mit 3 – Botoks tworzy na twarzy efekt maski

W przypadku gdy botoks zostanie użyty w nieprawidłowych ilościach bądź też w niewłaściwy sposób, możemy liczyć się z nienaturalnym wyglądem naszej twarzy, która będzie pozbawiona mimiki.

Botoks to niezwykle skuteczny i bezpieczny preparat, który najczęściej stosowany jest w celu pozbycia się niechcianych zmarszczek. Pamiętajmy jednak, by korzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów. 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności