2 września 2022

Głęboki lifting twarzy i szyi – Deep Plane Face Lifting

Lifting często kojarzy nam się ze sztucznie naciągniętą skórą twarzy. Wiedza o ludzkiej anatomii i możliwości medycyny estetycznej wciąż jednak wchodzą na wyższy poziom. Deep Plane Lifting to nowa technika odmładzania twarzy, która całkowicie zrewolucjonizowała tradycyjne podejście do operacji plastycznych twarzy. Pozwala cofnąć czas o dekady, dając naturalnie wyglądający efekt odmłodzenia.

Mówi się, że 40. to nowa 30. Żyjemy coraz dłużej, jesteśmy dłużej aktywni zawodowo. Chcielibyśmy, aby nasz wygląd odzwierciedlał siłę, witalność i apetyt na życie, czasem wprost proporcjonalny do naszej metryki. Nawet najlepsza odmładzająca pielęgnacja i nieinwazyjne zabiegi nie są w stanie dać takich efektów jak sprawna ręka chirurga plastycznego. Szczególne jeśli oczekujemy szybkich zmian. Decyzja o face liftingu nigdy nie jest prosta. W końcu jest to poważna operacja. Jeśli jednak pragniesz wyglądać świeżo, młodo warto wybrać się na konsultację i sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zabiegu Deep Plane Liftingu.

Na czym polega  Deep Plane Face Lifting i co go różni od tradycyjnego liftingu?

Młoda twarz ma kształt litery V, tzw. odwróconego trójkąta. Niestety, już od 25. roku życia w skórze zaczyna ubywać kolagenu, który stanowi jej naturalne rusztowanie – dodatkowo tkanki miękkie twarzy zaczynają opadać, policzki i okolica jarzmowa tracą objętość, pojawiają „chomiki”, podbródek staje się mniej wyrazisty i to co najbardziej dodaje nam lat czyli „wisząca” luźna szyja. Dochodzi do odwrócenia proporcji: teraz twarz wpisuje się w trójkąt z szeroką podstawą i wierzchołkiem na górze lub staje się kwadratowa.

Celem Deep Plane Face and Neck Liftingu jest uniesienie tkanek twarzy oraz poprawa wyglądu szyi.  W tradycyjnym liftingu, tkanki twarzy unoszone są poprzez napięcie płata SMAS - czyli struktury powięziowo - mięśniowej. Jednak proces starzenia dotyczy wszystkich tkanek, w tym i tych głębiej leżących – tkanki tłuszczowej oraz powięzi powierzchownej i leżących pod nią mięśni.

Technika głębokiego liftingu twarzy stała się ostatnio tak pożądaną metodą operacyjną, ponieważ podnosi zarówno skórę, wraz z warstwą powięziowo - mięśniową (SMAS) – ale i zmienia położenie głębokich poduszek tłuszczowych policzków i obszarów twarzy leżących w jej środkowej części, co było ograniczone przy zastosowaniu tradycyjnych metod faceliftingu.  W czasie zabiegu skóra unoszona jest jedynie na ograniczonej powierzchni. Ma to liczne zalety m.in. powierzchnia twarzy jest naturalnie odmłodzona i gładka, a nie napięta, jak przy klasycznym liftingu. Pomaga to również w utrzymaniu dopływu krwi do twarzy, co pozwala na szybsze gojenie, i krótszą rekonwalescencję. Deep face lifting daje też możliwość uniesienia twarzy bez napięcia  - daje to stabilniejszy w czasie efekt operacji oraz przywrócenie objętości w okolicy jarzmowej i podoczodołowej. Nie ma więc potrzeby dodatkowego modelowania twarzy tłuszczem czy wypełniaczem.

Warto też zwrócić uwagę, że tradycyjny lifting twarzy napina twarz w poziomie lub w kierunku uszu i sprawia, że może wyglądać ona na rozciągniętą, a policzki są spłaszczone. Technika Deep Face Liftingu pozwala na realne uniesienie struktur twarzy, odbudowanie kształtu policzków i uniesienie opadających kącików ust. Twarz odzyskuje kształt młodzieńczego trójkąta, jakby nie działały na nią wcześniej siły grawitacji. Efekt zabiegu – w zależności od naszego stylu życia – utrzymuje się 10-15 lat.

Jak wygląda rekonwalescencja

Dzięki dzisiejszym zaawansowanym, minimalnie inwazyjnym technikom operacyjnym pacjenci mogą spodziewać się powrotu do codziennej rutyny po około 14 dniach. Większość pacjentów odczuwa ból w nocy po operacji i następnego dnia. Po dwóch dobach zdecydowana większość może już funkcjonować bez środków przeciwbólowych. Można stosować zimne okłady, by zmniejszyć obrzęk, wskazany jest też odpoczynek. Rekonwalescencję przyśpiesza też tlenoterapia hiperbaryczna, ponieważ zwiększa dotlenienie tkanek twarzy i stymuluje wzrostu nowych naczyń krwionośnych, co z kolei przyczynia się do szybszej regeneracji. Stosunkowo krótki czas gojenia sprawia, że lifting twarzy mogą rozważyć również osoby o bardziej napiętym harmonogramie zajęć.

Czy to już czas na lifting

Starzenie się jest sprawą bardzo indywidualną. Nie ma idealnego wieku ani czasu na lifting, wszystko zależy od tego, jak pacjent czuje się ze sobą, jakie ma oczekiwania odnośnie poprawy swojego wyglądu oraz ile czasu może przeznaczyć na rekonwalescencję. Zwykle na lifting decydują się pacjenci w wieku od 40 do 70 roku życia. Często jednak na operację zgłaszają się pacjenci już po 30, by nie tyle „odmłodzić” i przywrócić młodzieńczy wygląd, zanim jeszcze na ich twarzach czas odciśnie swój ślad ale poprawić wygląd szyi, przywrócić jej prawidłowe kontury.