22 września 2020

Gummy smile, czyli sposoby na uśmiech dziąsłowy

Uśmiech sprawia, że od razu lepiej wyglądamy. Często nazywany jest idealnym, naturalnym makijażem dla kobiety. Co jednak w przypadku, kiedy nam się nie podoba? Zbyt mocno widoczne dziąsła, tzw. gummy smile, mogą być powodem dużych kompleksów. Osoby, które mają z tym problem, powstrzymują się przed pełnym uśmiechaniem i często zakrywają usta. Ograniczają one sobie w ten sposób możliwość wyrażania emocji. Czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się uśmiechu dziąsłowego? 

Gummy smile - co to jest?

Należy zacząć od początku, czyli dokładnego wyjaśnienia, czym w rzeczywistości jest gummy smile. Dla niektórych osób może być to obco brzmiąca nazwa, dla innych znany od dawna problem, który chcą rozwiązać. O gummy smile mówimy wtedy, kiedy podczas uśmiechu dziąsła są nadmiernie eksponowane. Uśmiech dziąsłowy stwierdza się, kiedy widoczność dziąseł przekracza 3 mm. Pojęcie gummy smile można też wytłumaczyć jako zaburzenie strefy białej i czerwonej ust. Kiedy dziąsła są bardzo widoczne, powstaje pewna dysproporcja i wydaje się, że zęby są zdecydowanie za krótkie. Gummy smile w polskim języku występuje też pod nazwą ‘koński uśmiech’. Wśród przyczyn uśmiechu dziąsłowego są m.in.: wady zgryzu, zbyt silne mięśnie górnej wargi i za wysoka szczęka górna. 

Jak pozbyć się gummy smile?

Obecnie medycyna estetyczna i stomatologia oferują różne skuteczne rozwiązania w walce z uśmiechem dziąsłowym. Jedne sposoby są bardziej inwazyjne, inne mniej. To, jakie rozwiązanie jest najlepsze, zależy od przyczyny problemu. Osoby młode, u których gummy smile nie jest bardzo widoczny, mogą zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego. Może on przynieść bardzo dobre efekty. Jeśli jednak problem dotyczy starszych Pacjentów, to rozwiązanie się nie sprawdza. W nowoczesnym gabinecie stomatologicznym można przeprowadzić zabieg wydłużania koron, choć i on ma pewne wady. Osoby, które się na niego zdecydowały, wskazują na późniejsze problemy z nadwrażliwością korzeni i ruszającymi się zębami. Trzeba mieć też na uwadze, że zabieg wydłużania koron jest kosztowny, a czas rekonwalescencji stosunkowo długi.

Medycyna estetyczna oferuje mniej inwazyjne, tańsze i bezpieczniejsze rozwiązanie w postaci botoksu. Sprawdza się on wtedy, kiedy za nadmierną ekspozycję dziąseł odpowiadają nadreaktywne mięśnie. Toksyna botulinowa zapewnia bardzo dobre efekty, choć należy mieć na uwadze to, że zabieg trzeba regularnie powtarzać.

Botoks, czyli skuteczne leczenie uśmiechu dziąsłowego

Wspomnieliśmy już, że jednym z najskuteczniejszych, a przy tym najmniej inwazyjnych sposobów pozwalających pozbyć się uśmiechu dziąsłowego jest botoks. Toksyna botulinowa działa w ten sposób, że blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, a konsekwencją tego jest rozluźnienie mięśni (następuje to po kilku lub kilkunastu dniach). Lekarz wykonuje nakłucia w odpowiednim miejscu. Ważne jest więc, aby wybierać tylko najlepszych specjalistów, którzy mają stosowne doświadczenie i wiedzą, jak uzyskać zadowalające rezultaty. Zabieg trwa do ok. 30 minut i jest przeprowadzany ze znieczuleniem miejscowym. Po jego wykonaniu można wrócić do codziennych zajęć, choć zaleca się, żeby przez 2 pierwsze dni powstrzymać się od nadmiernej aktywności. Osoby, które chcą wykonać botoks i pożegnać się uśmiechem dziąsłowym nie mogą być uczulone na toksynę botulinową i białko kurze. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są też: ciąża i karmienie piersią, zmiany ropne w miejscach podawania toksyny oraz ostre infekcje. Efekty botoksu utrzymują się do 6 miesięcy, po tym czasie należy powtórzyć zabieg.

Z uwagi na to, że botoks jest zabiegiem odwracalnym, Pacjenci chętnie się na niego decydują. Mają oni możliwość sprawdzenia, jak będą wyglądać po wstrzyknięciu toksyny botulinowej i czy uzyskany efekt ich usatysfakcjonuje. To właśnie mała inwazyjność, a przy tym przystępna cena, są czynnikami zachęcającymi do leczenia uśmiechu dziąsłowego w ten właśnie sposób.