11 grudnia 2020

Metoda FUE – co to jest i czy da się odzyskać utracone włosy?

Wypadanie włosów to problem dotyczący zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zdarzają się sytuacje, kiedy stosowanie specjalistycznych kosmetyków czy suplementów diety nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dzieje się tak np. przy łysieniu androgenowym. Szansę na odzyskanie utraconych włosów, a tym samym dawnego wyglądu i pewności siebie, daje chirurgia plastyczna. Za najbardziej skuteczne rozwiązanie w tej dziedzinie uznaje się przeszczep włosów metodą FUE.

Czym jest metoda FUE?

Metoda FUE to sposób przeszczepiania włosów odbywający się bez wykorzystania skalpela i szwów, w efekcie czego na skórze nie pozostają widoczne blizny. Zabieg polega na pobraniu jednostek mieszkowych, czyli skupiska 1 – 5 mieszków włosowych z potylicznej części głowy. Odbywa się to z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, którego średnica wynosi mniej niż jeden milimetr. Gwarantuje to możliwie jak najwyższą jakość przeszczepu i zadowolenie z uzyskanych rezultatów. Może się zdarzyć, że jednostki mieszkowe zostaną pobrane z innych miejsc, przykładowo brody. Co ważne, na skórze nie zostają nieestetyczne ślady po pobraniu włosów, pojawiają się na niej jedynie niewielkie strupki, które odpadają po kilku dniach. Jednorazowo metodą FUE można przeszczepić do ok. 6000 włosów (2500 jednostek mieszków włosowych). Główne wskazania do zabiegu to m.in. łysienie androgenowe, pourazowe oraz pozapalne w fazie remisji, ale można go przeprowadzić również w celu korekty brwi, owłosienia okolicy łonowej czy zarostu.

Przeszczep włosów u kobiet

Przeszczep włosów u kobiet

Jak wygląda przeszczep włosów metodą FUE?

Przeszczep włosów z wykorzystaniem metody FUE średnio trwa od 6 do nawet 12 godzin. Wpływa na to kilka czynników, w tym stan skóry głowy oraz ilość jednostek mieszkowych do przeszczepienia. Zabieg nie jest bolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Włosy w miejscu, skąd będą pobierane, są skracane do długości ok. 1 mm. Następnie są one ostrożnie wyjmowane, sprawdzane pod kątem uszkodzeń i dzielone z uwzględnieniem ilości mieszków w jednostce. To pierwszy etap zabiegu, pacjent leży na brzuchu i kiedy poczuje dyskomfort, może zrobić sobie krótką przerwę, np. na spacer.

Drugi etap zabiegu odbywa się w pozycji półsiedzącej, a rozpoczyna się od znieczulenia miejsca, gdzie będą przeszczepiane włosy. W skórze głowy wykonywane są niewielkie, mikroskopijne nacięcia, a w trzecim etapie transplantacji włosów, który odbywa się po dłuższej przerwie obiadowej, wprowadzane są do nich pobrane wcześniej jednostki mieszkowe. Wykorzystuje się do tego różnej wielkości implantory, przypominające swoim kształtem igły. Po skończonym implantowaniu dawcza okolica głowy jest zabezpieczana jałowym opatrunkiem, okolicę biorczą pacjent musi co 15 minut spryskiwać specjalnym roztworem.

Metoda FUE – czy jest skuteczna?

Osoby z problemem nadmiernego wypadania włosów często mają wątpliwości, czy przeszczep metodą FUE pozwoli na uzyskanie oczekiwanych efektów. Zabieg ten jest bezpieczny, gdyż jest przeprowadzany przez specjalistów, na bloku operacyjnym i przy użyciu sterylizowanych narzędzi. Jest on również bardzo skuteczny. Przez kilka tygodni po przeszczepie włosy w biorczej okolicy głowy będą rosły, a następnie wypadną. Po ok. 4 miesiącach po zabiegu zauważalny jest wstępny, nierównomierny wzrost nowych włosów, a po 9 miesiącach ostateczny odrost. Ze względu na miejsce pobierania jednostek mieszkowych włosy nie są wrażliwe na działanie androgenów, dlatego w nowym miejscu pozostają do końca życia.

Przeszczep włosów u mężczyzn

Przeszczep włosów u mężczyzn

Metoda FUE pozwoliła na zrewolucjonizowanie sposobu przeszczepiania włosów. Pełna rekonwalescencja po zabiegu trwa tydzień i choć w tym czasie konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i zachowanie ostrożności, to już następnego dnia po przeszczepie pacjent może wrócić do codziennych aktywności. Metoda FUE jest wciąż udoskonalana, dotyczy to również sprzętu używanego podczas zabiegów. Dzięki niej możliwe stało się odzyskanie utraconych włosów, a także zapewnienie pacjentom bardzo naturalnego efektu.

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności