Chirurgia odtwórcza włosów

Leczenie uzupełniające

Leczenie uzupełniające

Przeszczepione włosy są mało podatne na łysienie androgenowe i pozostają w nowym miejscu przez dziesiątki lat. Gęstość włosów może się jednak obniżać ze względu na dalsze wypadanie włosów, które znajdowały się w objętych chorobą miejscach jeszcze przed przeszczepem. Aby walczyć z wypadaniem tych natywnych, nieprzeszczepionych włosów proponujemy naszym pacjentom zaawansowane leczenie uzupełniające. Prowadzimy leczenie farmakologiczne wzbogacone o małoinwazyjne zabiegi uzupełniające.

 

Leczenie farmakologiczne

Obecnie dysponujemy 2 lekami zarejestrowanymi do leczenia łysienia typu androgenowego. Ich pozytywne działanie zostało potwierdzone w bardzo licznych badaniach klinicznych, które były przeprowadzane zgodnie z zasadami sztuki medycznej, tak samo jak dla leków na jakiekolwiek inne schorzenie, na przykład cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze. Nie są to zatem kosmetyki, zachęcające do użytku pustymi obietnicami, a pełnoprawne leki. Jeden z leków to minoksydyl, który ma postać płynu do wcierania w skórę głowy, wykazuje skuteczność u około 60% stosujących pacjentów. Drugi lek – finasteryd – ma formę doustną i wykazuje skuteczność nawet u 80% pacjentów. Najskuteczniejsze jest połączenie obydwu leków, a rezultaty widać już po 3 miesiącach regularnego stosowania. W bardzo licznych badaniach obserwowano odrost włosów w obszarach objętych chorobą na początku stosowania, jednak w długofalowej, kilkuletniej obserwacji udowodniono jedynie opóźnienie wypadania włosów. Leczenie farmakologiczne jest skuteczne póki jest stosowane regularnie, po około 3 miesiącach od zaprzestania przyjmowania leków tempo wypadania nieprzeszczepionych włosów osiąga poziom sprzed leczenia.

Podsumowując – leczenie farmakologiczne jest ważne dla zachowania gęstości włosów przez opóźnienie wypadania natywnych, nieprzeszczepionych włosów. Niestety jest to jedynie leczenie wspomagające i uzupełniające przeszczep włosów, ponieważ w długoletniej obserwacji nie udowodniono odrostu już wypadniętych włosów.

 

Minoxydyl

Jest lekiem stosowanym kiedyś w leczeniu nadciśnienia tętniczego, którego efektem ubocznym było nadmierne owłosienie. To odkrycie doprowadziło do opracowania preparatów do stosowania zewnętrznego wspomagającego leczenie łysienia oraz wzrost włosów. Najpierw w 1986 roku wprowadzono na rynek preparat 2%, następnie w 1993 roku wprowadzono 5%. Obie postaci leku są zatwierdzone przez FDA (Food & Drug Administration - US.). Działanie minoxydylu opiera się na wydłużeniu fazy aktywnego wzrostu włosa oraz zwiększeniu rozmiaru mieszka włosowego. Stymuluje komórki skóry, komórki nabłonkowe, komórki macierzyste z tłuszczu oraz wtórne komórki rozrodcze włosów. Stosowanie preparatu jest bardzo bezpieczną metodą leczenia wypadania włosów. Najczęstszymi efektami ubocznymi stosowania leku są : podrażnienia, reakcje alergiczne, swędzenie, zaczerwienie, które zazwyczaj mijają po kilku tygodnia stosowania. Preparat należy stosowć 2 x dziennie – rano i wieczorem, dla mężczyzn polecana jest wersja 5%, natomiast dla kobiet 2%. Przez pierwsze kilka tygodni stosowania pacjenci mogą też zauważyć zwiększone wypadanie włosów, nie należy się tego obawiać, po kilku tygodniach wypadanie normalizuje się i można zauważyć zwiększoną gęstość włosów.

 

Finasteryd

Jest syntetycznym związkiem powszechnie stosowanym jako lek hamujący wypadanie włosów u mężczyzn. Zasada działania finasterydu opiera się na blokowaniu przekształcania testosteronu w szkodliwy dla niektórych mieszków włosowych dihydrotestosteron. Dihydrotestosteron jest hormonem odpowiedzialnym za wykształcanie męskich cech płciowych, wpływa pobudzająco na włosy na przykład na brodzie, klatce piersiowej czy kończynach. Niestety mieszki włosowe w skórze głowy, szczególnie w okolicy zakoli, okolicy czołowo-środkowej i wierzchołka, reagują na ten hormon odmiennie. Dihydrotestosteron wiążąc się z tymi mieszkami powoduje ich kurczenie się i wytwarzanie cieńszych, krótszych włosów – tzw. miniaturyzacja.  W końcu mieszki włosowe całkowicie zatrzymują produkcję włosów, uwidacznia się tym samym proces łysienia. Finasteryd został zatwierdzony przez FDA jako lek na łysienie androgenowe typu męskiego już w 1997 roku. Poziom dihydrotestosteronu w skórze głowy zmniejsza się o ponad 60% po podaniu finasterydu. Najczęściej stosowaną w leczeniu łysienia u mężczyzn dawką leku jest 1 mg/dobę.

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku obejmują zmniejszenie popędu płciowego, stany depresyjne, problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji oraz zmniejszenie ilości nasienia. Stosowanie finasterydu bywa kontrowersyjne właśnie ze względu na możliwe działania niepożądane. Warto jednak przyjrzeć się częstości tych działań obserwowanej w badaniach klinicznych. W jednym z badań na około 2000 ochotników w pierwszym roku stosowania obniżenie libido obserwowano u 1,8% mężczyzn przyjmujących finasteryd i u 1,3% w grupie nie przyjmującej leku, natomiast zaburzenia erekcji wystąpiły u 1,3% mężczyzn przyjmujących finasteryd i u 0,7% w grupie nie przyjmującej leku. Wynika z tego, że w pierwszym roku stosowania finasteryd nieznacznie zwiększał ryzyko wystąpienia zaburzeń seksualnych. Jednak po 5-letniej obserwacji częstość zaburzeń funkcji seksualnych w obu grupach wynosiła około 0,3%. Zatem, choć w pierwszym roku stosowania działania niepożądane występowały nieznacznie częściej niż w podobnej grupie nie poddanej leczeniu, w wieloletniej obserwacji częstość zaburzeń seksualnych u mężczyzn przyjmujących finasteryd w dawce 1mg/dobę była taka sama jak w zwykłej populacji nie poddawanej leczeniu i wynosiła około 0,3%. O stosowaniu leku należy poinformować urologa przy badaniu stężenia PSA oraz odstawić przynajmniej na miesiąc przed planowaniem potomstwa. Swoje obawy dotyczące stosowania finasterydu należy przedyskutować z lekarzem, który pomoże podjąć właściwą decyzję po przeanalizowaniu stanu zdrowia i czynników zwiększających ryzyko działań niepożądanych.

 

Zabiegi uzupełniające

PRP – osocze bogatopłytkowe

Od wielu lat z powodzeniem używana metoda w leczeniu wypadania włosów, pobudza tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz procesy regeneracji tkanek. Zasadą działania osocza bogatopłytkowego jest zdolność uwalniania czynników wzrostu przez zagęszczone płytki krwi.  Osocze pozyskuje się z własnej krwi pacjenta, z której po odwirowaniu otrzymujemy zawiesinę z dużą ilością płytek krwi. Pobrane w ten sposób osocze jest następnie bezpośrednio wstrzykiwane w owłosioną skórę głowy pacjenta. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów konieczne jest przyjmowanie osocza w seriach, co najmniej 4-5.

 

Mezoterapia preparatami witaminowymi

Polega na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi mieszankami witaminowymi lub substancjami odżywczymi, których głównym działaniem jest pobudzanie wzrostu włosów oraz zahamowanie ich wypadania. Celem stosowania zabiegu mezoterapii jest zwiększenie mikrocyrkulacji w skórze głowy, a także dostarczenie niezbędnych substancji odżywczych do mieszków włosowych. Najczęściej sosowanymi substancjami w mieszankach do mezoterapii są: buflomedyl, dexpanthenol, biotyna, krzem organiczny, witaminy, bio-peptydy, biochanin A.

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów konieczne jest przyjmowanie mezoterapii w seriach, co najmniej 4-5.

 

Komórki macierzyste z tłuszczu

Tłuszcz jest znakomitym źródłem multipotencjalnych komórek macierzystych. Ich ilość na gram tkanki jest większa nawet niż w szpiku kostnym czy krwi pępowinowej. Komórki te mają zdolność różnicowania się w kierunku wielu tkanek, posiadają wysoką zdolność samoregeneracji, a także są doskonałym źródłem czynników wzrostu. Przewagą tej metody jest ciągła produkcja i dostarczanie do mieszków włosowych pobudzających substancji przez żywe komórki, które zostały zaimplementowane w skórze, a nie przerywane dostarczanie czynników wzrostu na kilka godzin jak w przypadku osocza bogatopłytkowego. Dzięki zastosowaniu komórek macierzystych z tłuszczu zauważono polepszenie gęstości oraz grubości włosów w obszarze poddanym leczeniu. Zazwyczaj wystarczający jest jeden zabieg, ponieważ przeszczepione komórki osiedlają się w skórze głowy i długotrwale produkują czynniki stymulujące. W Klinice Dr Szczyt opracowaliśmy autorską metodę zwiększająca efektywność zabiegu – pacjent jest przygotowywany do pobrania komórek specjalną, gotową dietą pudełkową, która zwiększa zagęszczenie komórek macierzystych w tłuszczu, a komórki po wyizolowaniu zawieszane są w unikatowym roztworze, który znacząco poprawia ich przeżywalność i pobudza namnażanie.

Najczęściej zadawane pytania

W przypadku przyjmowania leku z Finasterydem najczęstszymi skutkami ubocznymi są (w przypadku mężczyzn): spadek libido, zaburzenia erekcji, stany depresyjne, rozrost gruczołów sutkowych. Skutki uboczne stosowania Minoxidilu: zwiększone wypadanie włosów, reakcje alergiczne, zwiększony świąd skóry głowy, pojawiające się zaczerwienienia w obrębie skóry głowy.

Zabiegi uzupełniające (osocze, mezoterapię) należy stosować długofalowo. Terapię rozpoczynamy od zabiegów wykonywanych 3 x co miesiąc, następnie kontynuujemy 1x co trzy miesiące dla podtrzymania terapii. W przypadku stosowania zabiegu z wykorzystaniem komórek macierzystych z tłuszczu, zabieg ten jest wykonywany tylko raz.

Ciąża i karmienie piersią, choroba nowotworowa, niewydolność nerek  oraz wątroby, cukrzyca, infekcje skórne, ogólny zły stan organizmu, stan zapalny.

Oczywiście, zalecamy stosowanie leczenia uzupełniającego, aby pobudzić mieszki włosowe do wzrostu.

Skuteczność leczenia farmakologicznego oraz uzupełniającego zależy od stopnia zaawansowania procesu łysienia. Im proces łysienia bardziej zaawansowany, tym trudniej uzyskać zadowalające efekty leczenia stosując jedynie zabiegi uzupełniające oraz farmakoterapię. Najlepszym postępowaniem leczniczym jest połączenie leczenia operacyjnego , farmakologicznego i leczenia uzupełniającego.

W szeregu przeprowadzonych badań, nie stwierdzono u pacjentów występowania reakcji alergicznych. Jednak jak w przypadku każdego leku, może w niektórych przypadkach wystąpić reakcja alergiczna na niektóre składniki leku.

Tak, leczenie można z powodzeniem zastosować w przypadku kobiet. W przypadku leczenia Finasterydem należy bezwzględnie równocześnie stosować antykoncepcję hormonalną, ponieważ finasteryd może powodować nieprawidłowy rozwój narządów płciowych u płodu płci męskiej. Oprócz finasterydu możemy w przypadku kobiet zaproponować inne skuteczne leczenie farmakologiczne.

W przypadku stosowania leku Finasteryd, pacjent nie powinien odstawiać leku przed zabiegiem, lub po,  należy kontynuować przyjmowanie leku jak zwykle. W przypadku stosowania leku Minoxidi, należy zaprzestać stosowania leku na co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem i 2 tyg po zabiegu.

Jest zalecane przez lekarza prowadzącego, aby pacjent przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego wykonał zalecane badania krwi.

W przypadku leczenia farmakologicznego, rekomendowane jest stosowanie takiego leczenia przez resztę życia. Niestety, odstawiając leczenie farmakologiczne zwiększamy możliwość nawrotu choroby  łysienia.

Ważne informacje

ZABIEGI UZUPEŁNIAJĄCE
Czas trwania zabiegu osocze, mezoterapia – 15 min | komórki macierzyste – ok. 1,5 godz.
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w klinice wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja maksymalnie 3 godziny po zabiegu
Opatrunki na okolice leczenia osocze, mezoterapia - brak, w przypadku pobrania komórek macierzystych, opatrunek zakładany jest na okolicę z której pobierana była tkanka tłuszczowa
Komplikacje możliwe zaczerwienie skóry, obrzęk, lekkie krwawienie w pierwszych godzinach po zabiegu
Przeciwwskazania infekcje, stan zapalny, zmiany skórne w obrębie skóry głowy, ciąża, karmienie piersią, nowotwory, zmiany ropne w obrębie skóry głowy, alergie na składniki preparatu, cukrzyca
LECZENIE FARMAKOLOGICZNE
Okres stosowania leczenia farmakologicznego możliwie jak najdłużej
Dawkowanie preparatów tabletki ( finasteryd ) 1 x dziennie, wcierki ( minoxidil ) 2 x dziennie
Recepty tak
Skutki uboczne spadek libido, zaburzenia erekcji, stany depresyjne, rozrost gruczołów sutkowych. Skutki uboczne stosowania Minoxidilu : zwiększone wypadanie włosów, reakcje alergiczne, zwiększony świąd skóry głowy, pojawiające się zaczerwienienia w obrębie skóry głowy.
Zaprzestanie leczenia farmakologicznego wysoce możliwy nawrót choroby łysienia
Przeciwwskazania niewydolność wątroby, niewydolność nerek, choroba nowotworowa, cukrzyca, ogólny zły stan zdrowia