Chirurgia plastyczna piersi

Rekonstrukcja piersi

Współczesne metody rekonstrukcji piersi

Rekonstrukcja piersi powinna stanowić integralną część leczenia onkologicznego. Odzyskanie piersi pozwala bowiem kobietom chociaż w pewnym stopniu zapomnieć o przejściu choroby nowotworowej i zabiegu mastektomii. W zależności od rodzaju leczenia onkologicznego oraz preferencji pacjentki możemy odtworzyć pierś przy użyciu tkanek własnych lub implantów.

Zabieg rekonstrukcji piersi jest procedurą, na którą składają się trzy etapy: rekonstrukcja utraconej piersi, symetryzacja piersi zdrowej oraz odtworzenie kompleksu brodawka otoczka. Doskonała infrastruktura medyczna oraz współpraca ze znakomitymi specjalistami sprawia, że
w naszych klinikach możliwe jest przeprowadzenie nawet najbardziej wymagających operacji rekonstrukcyjnych, w maksymalnie bezpieczny i skuteczny sposób. 

  • Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem ekspandera i implantu - to metoda zalecana pacjentkom, które nie poddawały się radioterapii. Podczas pierwszej operacji wszczepiany jest ekspander, którego stopniowe dopełnianie pozwala nam na uzyskanie pożądanego przez pacjentkę efektu. Drugi zabieg wiąże się z usunięciem ekspandera i wprowadzeniu na jego miejsce silikonowej protezy piersi.
  • Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem płata z mięśnia najszerszego grzbietu - to metoda dedykowana pacjentkom, które poddały się radioterapii. Zabieg pozwala na zastąpienie zniszczonych radioterapią tkanek płatem pobranym z mięśnia najszerszego grzbietu wraz z fragmentem skóry pleców. Pokryta nim proteza silikonowa piersi pozwala uzyskać dobry wynik estetyczny.
  • Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem płata skórno-tłuszczowego pobranego z brzucha (płat DIEP) - jest to metoda rekonstrukcji piersi dedykowana pacjentkom, które poddały się leczeniu radiologicznemu oraz nie chcą skorzystać z metod rekonstrukcji bazujących na zastosowaniu protezy silikonowej. Bazuje wyłącznie na wykorzystaniu tkanek własnych pacjentki, pobrany z powłok brzucha płat pozwala na uformowanie nowej piersi. Przeprowadzenie operacji jest możliwe, dzięki zastosowaniu technik mikrochirurgicznych i jest najbardziej zaawansowaną metodą rekonstrukcji piersi, którą wykonują nieliczne ośrodki specjalistyczne w Polsce. Odtworzona pierś odpowiada utraconej pod względem wyglądu i gęstości.

Jak wygląda rekonstrukcja piersi

Każda operacja rekonstrukcyjna poprzedzona jest wizytą konsultacyjną z wybranym specjalistą chirurgii plastycznej, podczas której omawiane są oczekiwania pacjentki, przebieg zabiegu oraz możliwe powikłania. Niezależnie od wybranej przez pacjentkę metody operacji, dolegliwości bólowe po przeprowadzeniu zabiegu nie są zwykle bardzo nasilone. Wskazane jest noszenie specjalistycznego stanika formującego przez okres 2 miesięcy oraz unikanie nadmiernej aktywności fizycznej (ok. 2 miesiące). Kolejne etapy rekonstrukcji piersi powinny odbywać się w odstępach ok. 2-3 miesięcy. Ponadto nie należy zapominać o regularnych kontrolach u onkologa - początkowo badania kontrolne przeprowadza się co 3 miesiące, następnie co pół roku.

Najczęściej zadawane pytania

Efekt zabiegu widoczny jest bezpośrednio po zabiegu.

Jednym z zaleceń jest unikanie przez miesiąc nadmiernej aktywności fizycznej oraz badania kontrolne co 3 miesiące, następnie co pół roku.

Zapewniamy w Klinice opiekę fizjoterapeuty, który wytłumaczy, pokaże oraz wspomoże regenerację organizmu pacjentki po przebytym zabiegu.

NFZ finansuje zarówno amputację piersi jak i jej rekonstrukcję w szpitalach z oddziałem chirurgii plastycznej, natomiast w naszym szpitalu oferujemy usługi komercyjne.

Rekonstrukcja piersi jest przeprowadzana w sterylnych warunkach przez wysoce wyspecjalizowaną kadrę lekarską. Metoda rekonstrukcji jest dostosowana do organizmu pacjentki.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu 120 - 360 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B, EKG, USG piersi
Znieczulenie ogólne
Pobyt w klinice 1 doba
Rekonwalescencja ok. 10 dni
Zdjęcie szwów w 12 - 14 dobie
Zmiana opatrunków codziennie w domu (ostateczne postępowanie ustala operator)
Przeciwwskazania obciążający wywiad onkologiczny, skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcje ropne skóry okolicy operowanej
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Rekonstrukcja piersi - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Rekonstrukcja piersi ekspanderem 11 000 PLN 13 000 PLN
2 Rekonstrukcja piersi płatem LD wraz z ekspanderem/implantem 22 000 PLN 24 000 PLN
3 Rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą Beckera 13 000 PLN 15 000 PLN
4 Wymiana ekspandera na protezę 11 000 PLN 13 000 PLN
5 Rekonstrukcja piersi płatem DIEP 50 000 PLN
6 Rekonstrukcja kompleksu brodawka - otoczka 7 000 PLN 9 000 PLN