7 lipca 2022

Implanty piersiowe anatomiczne czy okrągłe? Jaki implant najlepiej wybrać?

Decydując się na zabieg augmentacji piersi, każda Pacjentka musi podjąć kilka ważnych decyzji. Koniecznością jest przede wszystkim wybór rodzaju implantu, a także jego rozmiaru, co odbywa się podczas konsultacji przed zabiegiem, z wykorzystaniem różnych sizerów. Pomocna jest przy tym wiedza oraz doświadczenie chirurga, ponieważ w czasie rozmowy należy poznać oczekiwania Pacjentki i zobrazować, jak piersi będą wyglądać po zabiegu. Jaki implant najlepiej wybrać - anatomiczny czy okrągły?

Implanty okrągłe czy anatomiczne - różnica w kształcie

Implanty piersi składają się z silikonowej torebki, która jest wypełniona żelem (implanty silikonowe) lub roztworem soli fizjologicznej (implanty solne). Implanty okrągłe zapewniają efekt podniesionego i pełnego biustu. Przypominają one większą lub mniejszą półkulę, w zależności od wysokości projekcji profilu, która może być: standardowa, średnia, wysoka lub ultrawysoka. Implanty o wysokiej i ultrawysokiej projekcji są przeznaczone dla kobiet, które mają wąską klatkę piersiową oraz tych oczekujących większego profilu piersi.

Implanty anatomiczne mają kształt łezki, dlatego swoim wyglądem przypominają gruczoł piersiowy. Nadają piersiom naturalny wygląd i dają możliwość zachowania lekkiej linii opadania. Anatomiczne implanty są przeznaczone dla kobiet, które chcą powiększyć biust w dyskretny sposób. Zaleca się je także Pacjentkom, których piersi straciły swą pełność i jędrność na skutek ciąży lub innych okoliczności.

Są sytuacje, kiedy zastosowanie implantu okrągłego może zapewnić podobne efekty co implant anatomiczny. Jest to możliwe, gdy Pacjentka ma dobre pokrycie tkankowe, kształtne piersi, a wybrane do zabiegu implanty nie są zbyt duże. W przypadku szczupłych kobiet, mających bardzo małe piersi, zalecany jest wybór implantu anatomicznego.

Powiększanie piersi implantami

Powiększenie biustu - Więcej o zabiegu oraz efekt przed i po (zdjęcia) 

Wybór implantu a uzyskiwane efekty

W trakcie konsultacji Pacjentka powinna otrzymać informacje na temat efektów, jakie można uzyskać przy zastosowaniu poszczególnych implantów. Pozwala to na podjęcie decyzji i pozbycie się wątpliwości dotyczących słuszności przeprowadzenia zabiegu. Implanty okrągłe dają wrażenie pełnych piersi, ponieważ zwiększają ich objętość w dolnej, jak i górnej części. Są symetryczne, dlatego nie zmieniają wyglądu biustu przy przemieszczeniu. Umiejscowienie ich podmięśniowo lub częściowo podmięśniowo pozwala na uzyskanie bardziej naturalnego wyglądu, szczególnie u młodszych Pacjentek.

Implanty anatomiczne, nazywane po angielsku teardrop implant, powiększają piersi głównie w dolnej części.

Przy doborze właściwych implantów piersi należy uwzględnić zarówno preferencje Pacjentki, jak i kilka innych, równie istotnych czynników, takich jak budowa jej ciała oraz rozmiar naturalnych piersi. Biorąc to pod uwagę, możliwe jest podjęcie dobrej decyzji i uzyskanie oczekiwanego przez Pacjentkę efektu. Zarówno zastosowanie implantów okrągłych, jak i anatomicznych umożliwia uzyskanie kształtnego, pełnego biustu pod warunkiem odpowiedniego doboru implantu do anatomii pacjentki.

Które implanty pozwalają na korekcję piersi?

Na korekcję różnych zaburzeń rozwojowych piersi: pseudoptozy, tuberous breast (piersi bulwiastej) lub słabo wykształconego dolnego bieguna pozwalają implanty anatomiczne. Stosuje się je również w celu rekonstrukcji piersi. W przypadku korekcji asymetrycznego biustu wykorzystuje się zarówno okrągłe, jak i anatomiczne implanty, choć częściej wybierane są te drugie. Wynika to z większego zróżnicowania pod względem rozmiaru.  

Implanty anatomiczne a ryzyko rotacji

Anatomiczne implanty nie są symetryczne i ze względu na swój kształt stwarzają ryzyko rotacji, jednak jest ono niewielkie. Kiedy dojdzie do tego powikłania, piersi zmieniają swój wygląd i tracą proporcje, co wymaga przeprowadzenia kolejnego zabiegu. Wieloośrodkowe badania wykazały, że ryzyko rotacji implantu anatomicznego wynosi mniej niż 2,5%. Kluczowe w zapobieganiu takim powikłaniom jest dobre planowanie przedoperacyjne oraz dobór właściwej techniki chirurgicznej. Nawracająca rotacja implantów piersiowych jest wskazaniem do zmiany implantów anatomicznych na okrągłe.

Jak podjąć decyzję o wyborze implantów piersiowych?

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze implantów piersiowych konieczne jest przedyskutowanie z Pacjentką jej oczekiwań i możliwych do uzyskania efektów po zabiegu. Znacząco ułatwia to dobór odpowiednich implantów, które wpłyną na poprawę wyglądu piersi. Należy również uwzględnić rozmiar naturalnego biustu kobiety, typ sylwetki, sposób umiejscowienia implantu, miejsce nacięcia oraz wcześniej przeprowadzone operacje piersi (jeżeli miały miejsce). Wzięcie pod uwagę wszystkich ważnych czynników pozwala na przeprowadzenie zabiegu augmentacji w sposób skuteczny i bezpieczny. Należy pamiętać, że sam kształt oraz wielkość zastosowanego implantu nie zagwarantuje zadowalającego efektu. Kluczowe znaczenie ma również doświadczenie i wiedza chirurga plastyka.

Zobaczcie Państwo, co o wyborze metody powiększania piersi oraz o doborze odpowiednich implantów sądzi chirurg dr Michał Charytonowicz. Poniżej materiał filmowy oraz wpis na Blogu pod linkiem https://www.plasticsurgery.com.pl/blog/jaki-implant-wybrac-anatomiczny-czy-okragly

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności