11 lipca 2022

Jak poradzić sobie z nadmiarem tkanki tłuszczowej?

Nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, samopoczucie i komfort psychiczny. Jest to dość powszechny problem, który dotyczy nawet osób, które prowadzą zdrowy tryb życia - nadmiar tkanki tłuszczowej nierównomiernie odkłada się w pewnych obszarach ciała, stając się źródłem kompleksów. Na szczęście istnieją skuteczne metody walki z uciążliwym nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Tkanka tłuszczowa pełni ważną rolę w naszym organizmie - stanowi największy magazyn energii w organizmie człowieka. Charakteryzuje się bardzo dużą plastycznością, dlatego może zmieniać swoją ilość w zależności od stylu życia (czynników środowiskowych, żywienia, aktywności fizycznej).  Stanowi doskonałą izolacje termiczną i odpowiada za ochronę narządów wewnętrznych przed urazami. Tkanka tłuszczowa jest źródłem komórek macierzystych w organizmie człowieka, co znajduje swoje zastosowanie w zabiegach lipoliftingu czyli modelowania ciała autologicznym przeszczepem tłuszczu.

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej redukujące tkankę tłuszczową różnią się między sobą wykorzystywaną technologią lub urządzeniami. Wszystkie przynoszą ten sam efekt - znaczną redukcję komórek tłuszczowych, nawet z uporczywych miejsc, co przekłada się na zdrową
i piękną sylwetkę. Oczywiście już na wstępie zaznaczyć należy, że zabiegi to nie wszystko, zaś podstawą powinna być przede wszystkim właściwa dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Jeśli natomiast to nie wystarcza, wówczas warto skorzystać ze specjalistycznej konsultacji w celu doboru odpowiedniej metody usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała - najczęściej jest to brzuch, uda, pośladki.

Zabieg Liposukcji

Liposukcja Jest to jedna z najpowszechniejszych dotychczas metod chirurgicznych równomiernego usuwania nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej z określonych obszarów ciała. Dzięki niej można doskonale podkreślić talię bądź wymodelować pośladki. Jest to możliwe dzięki rozbiciu komórek tłuszczowych i odessaniu ich przez specjalne wąskie rurki zwane kaniulami. I to właśnie ze względu na sposób, w jaki owe kaniule pracują, wyodrębnia się poszczególne metody liposukcji: laserową, ultradźwiękową czy infradźwiękową. Przed zabiegiem chirurg przeprowadza rozmowę z pacjentem i rysuje na ciele miejsca z których zostanie odessany tłuszcz. Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub dożylnym. W pierwszym etapie zaznaczona okolica zostaje ostrzyknięta roztworem znieczulającym. Następnie jest ona rozbijana specjalnym aparatem a jej nadmiar jest odsysany w taki sposób, by zachować równomiernie gładką powierzchnię. Po zabiegu nakładany jest specjalny kombinezon uciskowy, aby zmniejszyć powstały obrzęk. Rekonwalescencja trwa około 2 tygodni, zaś ostateczne efekty widoczne są po upływie około 3 miesięcy. By je utrzymać, należy przestrzegać diety oraz określonych zasad aktywności fizycznej. Chociaż usunięte komórki tłuszczowe już się nie odrodzą, ale te, które pozostały mogą się rozwinąć i zająć miejsce starych komórek tłuszczowych.

Lipoliza iniekcyjna

Jedną z małoinwazyjnych metod walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej jest lipoliza iniekcyjna, która jest przeznaczona zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.  To zabieg, podczas którego tkanka tłuszczowa likwidowana jest za pomocą zastrzyków ze specjalistycznych preparatów, prowadzących do rozpuszczenia komórek tłuszczowych. W miejscach iniekcji powstaje kontrolowany, niewielki stan zapalny tkanki tłuszczowej, a następnie uwalniający się z komórek tłuszcz trafia do krwi, jest transportowany do wątroby, gdzie ulega rozkładowi i jest wydalony z organizmu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Po wykonaniu zastrzyku pacjent może od razu wrócić do pełnej aktywności, a pobyt w klinice nie jest konieczny. Dla osiągniecia zadowalających rezultatów, zaleca się wykonanie ich w serii 3-4 zabiegów w 4 tygodniowym odstępie. Jego doskonałym uzupełnieniem jest masaż limfatyczny, przyśpieszający usuwanie tłuszczu.

Nadmiar tkanki tłuszczowej nie musi być już Twoim problemem. Wystarczy, że skorzystasz z opisanych powyżej zabiegów, by na dobre pozbyć się uciążliwego tłuszczu z miejsc, które szpecą wygląd estetyczny Twojej sylwetki oraz powodują dyskomfort psychiczny.